“Криза десятиліття”: президент Тунісу відсторонив прем’єр-міністра та блокував роботу парламенту на тлі протестів

Світ
26 Липня 2021, 13:04

Президент Тунісу Каїс Саїд відсторонив прем’єр-міністра Гічема Мечічі та блокував роботу парламенту на 30 днів внаслідок загострення політичної кризи в північноафриканській країні. Про це він заявив 25 липня, зазначивши, що візьме на себе повноваження виконавчої влади з допомогою нового прем’єр-міністра, повідомляє Reuters.

 

Видання підкреслює, що це найбільший виклик для Тунісу після революції 2011 року, яка спровокувала "Арабську весну" і витіснила самодержавство на користь демократичного правління, але яка не змогла забезпечити надійного управління чи процвітання.

 

Протягом декількох годин після заяви Саїда величезні натовпи людей зібралися на його підтримку в різних містах, водночас військові блокували парламент і державне телебачення.

 

 

Спікер парламенту Рачед Ганнучі оскаржив кроки Саїда, назвавши їх переворотом, і закликав прихильників його партії Islamist Ennahda до протесту. "Я проти зосередження всіх повноважень влади в руках однієї людини", – сказав він біля будівлі парламенту. 

 

Водночас президент Тунісу відкинув звинувачення у здійсненні перевороту. Зокрема, Саїд заявив, що його дії базуються на статті 80 Конституції. Однак спеціальний суд, який згідно з Конституцією 2014 року повинен вирішувати такі суперечки між гілками влади Тунісу, досі не створений, що дозволяє по-різному тлумачити закон.

 

Дві інші головні партії в парламенті Heart of Tunisia і Karama приєдналися до Ennahda, звинувативши Саїда в державному перевороті. Колишній президент Монсеф Марзукі, який допомагав контролювати перехід до демократії після революції, заявив, що це може означати початок "ще гіршої ситуації". Зауважимо, президент Саїд також заявив, що він призупиняє законну недоторканність членів парламенту і бере на себе контроль над генеральною прокуратурою.

 

Читайте також: Хвороблива демократизація

 

Як відомо, партія Ennahda є найуспішнішою партією з 2011 року, однак протестувальники 25 липня зосередили свій гнів саме на ній. Поліція використовувала сльозогінний газ, щоб розігнати натовп, який намагався штурмувати штабквартиру партії.

 

Саїд і парламент були обрані окремими голосуваннями в 2019 році, а прем’єр-міністр Гічем Мечічі обійняв посаду минулого літа. Президент Тунісу поклявся змінити політичну систему, яка страждає від корупції. Однак суперечки з Мечічі тривають понад рік, водночас країна має справу з економічною кризою та зростанням захворюваності і смертності через COVID-19, що лише посилило гнів громадськості щодо уряду.