Кривавий присмак 1990-х

ut.net.ua
19 Червня 2009, 00:00
Унаслідок кризи бізнесу важко ділити місце під сонцем цивілізованими методами. Тенденція вже помітна неозброєним оком: з кінця травня сталося щонайменше п’ять резонансних замахів, убивств і підозрілих нещасних випадків, що дає підстави говорити про кримінальний розподіл власності та сфер впливу.
 
Кулями і тротилом
 
30 травня 2009 року в ДТП загинув 63-річний бізнесмен, президент Федерації греко-римської боротьби Володимир Кисіль. У середині 1990-х його знали як одного з найвпливовіших столичних «авторитетів» на прізвисько «Дід» та «Карпович». «Кришував» багатьох нині впливових мільйонерів. Офіційна версія правоохоронців – нещасний випадок. Кілька років тому в автівці «Діда» спрацювала ручна граната. Кисіль вижив, міліція трактувала інцидент як прикру випадковість.
 
4 червня стався розбійний напад на оселю депутата Чернівецької облради Василя Любимського. Шестеро злочинців увірвалися в будинок, але Любимський та його син встигли вхопити рушницю і газовий пістолет й почали відстрілюватися, відлякавши таким чином бандитів.
 
5 червня у Києві в ліфті багатоквартирного будинку радіокерованим пристроєм підірвано бізнесмена, депутата Брусилівської райради Житомирщини від Партії регіонів Ігоря Звонникова. Ймовірними причинами вбивства називають борги і конкурентну боротьбу на ринку нерухомості та будівництва. У 1990-х загиблий фігурував у оперативних розробках МВС під прізвиськами «Звоня» та «Звонар» як один із підручних кримінального авторитета Віктора Рибалка (вбитий у 2005 році).
 
7 червня у під’їзді столичного будинку напали на колишнього цивільного чоловіка Віталіни Ющенко, батька онучки президента Ярини-Домініки Михайла Гончара. Підприємця, за його словами, злочинці вивезли у лісопосадку, побили й змусили назвати код до замка квартири, забрали ключі від сейфа, вкрали 1,2 млн грн та 40 коштовних годинників.
 
Через два дні, 9 червня, у Києві скоєно напад на директора компанії «Фармак» Філю Жебровську, сестру депутата Верховної Ради від НУ – НС Павла Жебрівського. Кілер двічі вистрілив у жінку, коли та сідала в авто. Жебровська вижила. Слідчі пов’я­зують замах із професійною діяльністю. У квітні сестра депутата звинуватила чиновників у протидії виходу на ринок вітчизняних медпрепаратів задля просування іноземних. Також не раз заявляла про спроби рейдерства щодо ВАТ «Фармак». Жебровській особисто належить 45,2% акцій підприємства. Торік її статки сягнули $251 млн. До речі, компанія «Фармак» є одним із найбільших виробників популярного поміж наркоманів трамадолу |див. Тиждень, № 44, 2008|.
 
У міліції наразі не готові говорити про збільшення кількості замовних замахів. «Впевнено сказати про те, що злочин був саме замовним, можна тільки після повного його розслідування, – пояснює Володимир Дмитренко, заступник голови Центру громадських зв’язків ГУ МВС у Києві. – Ми спираємося тільки на факти, а прогнозувати такі речі – справа невдячна».
 
«Насправді замовних злочинів у бізнесі було чимало і в минулі роки, але їм не приділяли достатньо уваги, – додає народний депутат Геннадій Москаль, генерал міліції, який у минулому обіймав високі посади в структурі МВС. – Просто зараз унаслідок кризи всі ці питання набирають гостроти і більше цікавлять суспільство».
 
Натомість у бізнес-колах починають бити на сполох. «Вир пристрастей у бізнесі зростає не по днях, а буквально по годинах, – бідкається директор Антирейдерського союзу підприємців України Андрій Семидідько. – Кількість випадків використання зброї та вибухових речовин у конфліктах в господарській галузі зросла порівняно з минулим роком удвічі. Повірте, це реальна цифра, адже ми отримуємо інформацію з усієї країни».
 
За ґрати або в ліс
 
Є дуже багато випадків, про які широка громадськість просто не знає, – заявляють в Антирейдерському союзі. «Йдеться про підпали квартир (підприємців. – Ред.), «наїзди» з використанням зброї, – уточнює Андрій Семидідько. – Наприклад, днями ми зареєстрували випадок у Носівці Чернігівської області, де до підприємця приїхали бандити, приставили ножа до горла і вимагали переписати на них бізнес. Поки що такі інциденти притаманні переважно регіонам, тому вони не потрапляють у пресу».
 
Криза різко загострила питання боргів, перерозподілу власності та непорозуміння між партнерами по бізнесу. Експерти прогнозують, що кількість конфліктів зростатиме, як і кількість силових варіантів їх вирішення.
 
«Маховик «розборок» у бізнесі розкручується передусім через неправильний вибір партнерів по бізнесу, які потім і провокують усі ці проблеми, починаючи від судової тяганини й закінчуючи замовними вбивствами, – переконаний Геннадій Москаль. – Як кажуть блатні, «крисятництво» – ось головна причина. Усе залежить від виховання – хтось іде в суд, а хтось най­має кілера і намагається вирішити свої питання швидко та безапеляційно». Вирішення конфлікту в судах забере чимало коштів і часу. «А тут така спокуса – одним пострілом усе закінчити, та ще й коштуватиме це у 20–30 разів дешевше, – уточнює колишній заступник міністра внутрішніх справ. – Життя українського бізнесмена сьогодні дуже мало варте».

Для господарських суб’єктів головна небезпека полягає в молодій порослі, яка, надивившись фільмів про бандитів, набравшись блатної романтики, намагається взяти під контроль бізнесові структури. Передусім малі та середні. В Антирейдерському союзі наводять свіжий приклад: «В офіс підприємця в Прилуках приїхали молодики і заявили: бізнесмен відтепер має їм платити 10% прибутків. Мовляв, вони все про нього знають, і в разі відмови нехай начувається. Підприємець запросив для залагодження конфлікту, з одного боку, правоохоронців, з іншого – справжніх кримінальних авторитетів. Виявилося, що нападники – прості хлопці з вулиці, за якими ніхто не стоїть». Тепер у горе-рекетирів дві перспективи: їх або посадять за ґрати, або вивезуть у ліс і зроблять інвалідами.

[1370]

 
Девальвація життя

 

3 липня 2008 року, Харківська обл. Викрадено і вбито директора фермерського господарства ТОВ «Імені газети «Ізвєстія» Юрія Ігнатенка та його сина.
Версія: боротьба за майнові права на землю.
 
16 жовтня 2008 року, Київ. Підірвано працівника Департаменту контролю захисту економіки СБУ полковника Геннадія Голобкова (вижив).
Версія: професійна діяльність.
 
5 лютого 2009 року, Ужгород. Розстріляно Олега Грузіна, власника кількох АЗС і кафе.
Версії: бізнес-конфлікт, помста.
 
14 лютого 2009 року, Одеса. Вибухом поранено начальника реєстраційно-екзаменаційного відділу (МРЕВ) місцевої міліції підполковника Владислава Богомолова.
Версія: професійна діяльність.
 
17 лютого 2009 року, Київ. Унаслідок замаху поранено начальника Головного слідчого управління Генпрокуратури Василя Кармана.
Версії: професійна діяльність або помста.
 
11 березня 2009 року, Київ. У будівлю Державної СЕС на залізничному транспорті кинули гранату, внаслідок вибуху травми отримали семеро осіб.
Версії: конфлікт навколо передачі обслуговування вагонів від комерційних структур до держави.
 
1 квітня 2009 року, Київ. Замах на проректора Національного авіаційного університету Максима Луцького.
Версія: переділ земель та будівель НАУ.
 
16 травня 2009 року, Сімферополь. У СІЗО загинув Олексій Ісаєв, депутат Залізничної райради Сімферополя від Блоку Наталії Вітренко, у минулому учасник ОЗУ «Сейлем».
Версії: неприязні стосунки зі співкамерником, ліквідація свідків, помста, перерозподіл впливу.
 
26 травня 2009 року, Керч. Замах на місцевого підприємця.
Версія: пограбування.
 
30 травня 2009 року, Вінницька область. У ДТП загинув 63-річний бізнесмен Володимир Кисіль, відомий раніше як кримінальний авторитет.
Версії: нещасний випадок.
 
4 червня 2009 року, Сторожинець Чернівецької обл. Скоєно розбійний напад на депутата Чернівецької облради Василя Любимського.
Версії: спроба пограбування, земельні конфлікти.
 
5 червня 2009 року, Київ. Керованим вибухом вбито близького до кримінальних кіл бізнесмена Ігоря Звонникова.
Версія: конкурентна боротьба.
 
7 червня 2009 року, Київ. Напад на Михайла Гончара, батька онуки президента Ярини-Домініки.
Версія: пограбування.
 
9 червня 2009 року, Київ. Замах на директора компанії «Фармак» Філю Жебровську.
Версії: професійна діяльність, конкурентна боротьба, переділ власності.