Кривава революція

ut.net.ua
9 Квітня 2010, 00:00

6 квітня тисячі прихильників опозиції штурмували органи місцевої влади в місті Талас, що на північному заході країни. Розлючені підняттям цін на пальне та корупцією, люди палили портрети президента Курманбека Бакієва та закидали міліціонерів камінням і пляшками з пальною сумішшю. У сутичках щонайменше 100 осіб дістали поранення. Опозиціонери захопили губернатора Таласької області Бейшенбека Болотбекова та міністра внутрішніх справ Молдомусу Конгантиева.

Наступного дня протести перекинулися на столицю Бішкек та інші міста. Демонстранти захоплювали будівлі місцевих адміністрацій по всій країні, де-не-де відбувалися погроми, під вечір опозиція вже контролювала державне телебачення. У столиці близько 17 мітингувальників загинули під час невдалого штурму Будинку уряду, коли правоохоронці застосували щодо них вогнепальну зброю, понад 100 осіб було поранено. Ввечері 6 квітня та вранці 7 квітня служби безпеки заарештували провідних киргизьких опозиціонерів, тож натовп був фактично некерований. Президент запровадив у країні надзвичайний стан, а в столиці – ще й комендантську годину.

Але вже увечері 7 квітня мітингувальники захопили будівлю Державної служби національної безпеки та випустили в’язнів зі столичного СІЗО №1. Колишній спікер парламенту Омурбек Текебаєв в ефірі державного телебачення заявив, що влада перейшла в руки народу.

Курманбек Бакієв став на чолі держави у 2005 році в результаті так званої Тюльпанової революції. Однак йому не вдалося виконати обіцянок революціонерів (зокрема, головну – викорінити корупцію). Натомість він призначив на ключові посади своїх родичів та перешкоджав діяльності незалежних мас-медіа. Торік Бакієв знову виграв вибори, однак міжнародні спостерігачі визнали їх сфальсифікованими.