Еволюція, як правило, спрямована на закріплення позитивних змін і кращого пристосування біологічних видів до умов існування. Водночас негативна еволюція також можлива, і її наслідком стає елімінація — знищення біологічного виду. Проте на сучасному етапі з’явився ще один інструмент, що дає змогу свідомо коригувати процеси еволюції (не тільки біологічної) шляхом цілеспрямованого відбору й закріплення певних змін у живих організмах і соціумах, — це інформаційне середовище.
Розвиток технологій упродовж останніх приблизно ста років принципово змінив довкілля, у якому функціонує людина. Настала інформаційна ера, основною характеристикою якої, з погляду еволюції, є можливість швидко й ефективно обмінюватися даними, на підставі яких біологічні організми роблять свідомі висновки про зміни в довколишньому середовищі й необхідність пристосовуватися до них. Пандемія коронавірусу стала найкращим прикладом того, як інформаційний складник може визначати напрям глобального розвитку і в позитивному, і в негативному сенсах. Стає дедалі очевиднішим, що критичне мислення є чи не ключовим фактором «позитивної» еволюції, а його відсутність призводить до деградації й навіть елімінації.
Читайте також: Екологія як фактор економічної війни
Наприклад, цифра у 200 млн інфікованих у всьому світі людей видається жахливою та цілком спроможна викликати психічні розлади. Але ж можна сказати інакше: це лише 2% населення планети — і так не сіяти паніку, оскільки зовсім не коронавірусна хвороба є основною причиною передчасної смертності. За весь час пандемії від COVID-19 (якщо вірити офіційним цифрам, які мають різний рівень точності в різних країнах) померло 4,231 млн людей — схоже на дані про всесвітню війну. Але це лише 2,1% від тих, хто захворів, і це лише 0,05% населення.
Пригадайте — абсолютно безглузді вимоги про заборону гуляти в парках чи носити маски навіть за відсутності контакту з іншими особами (і це відбувалося майже по всьому світу) мали на меті «дисциплінувати» населення, а не реально боротися з вірусом. Чи відомо, скільки людей отримали психічні розлади від страху вийти на вулицю, скільки сімей розпалося внаслідок карантинів? І як бути з тим, що кількість самогубств лише в Японії та тільки за жовтень 2020-го перевищила смертність від коронавірусної хвороби за рік? Здавалося б, за півтора року пандемії інформація про вірус стала загальнодоступною, і кожен охочий здатен із нею ознайомитися та свідомо ухвалити рішення про вакцинацію, власну модель поведінки, рівень близькості контактів тощо. Але як тоді сприймати нещодавню заяву голови ВООЗ, що пандемія закінчиться, коли буде 11 млрд доз вакцин? Але він не сказав, що їх не лише треба мати, а й одночасно вколоти щонайменше 5,5 млрд осіб на всіх континентах з дотриманням необхідних умов транспортування, зберігання та графіка вакцинації. І що будуть нові мутації, поведінка яких непередбачувана. Тобто лише вакцинація не зупинить пандемію, і про це несподівано вголос заговорив Центр з контролю за захворюваністю США після масштабного спалаху захворюваності на вечірці серед повністю вакцинованих американців. Тобто спочатку їх переконали, що вакцина є надійним захистом проти інфекції, зняли обмеження щодо носіння масок, а потім нарешті сказали правду — вакцина не захищає від зараження, вона лише сприяє легшому перебігу хвороби. Власне, кажучи, це було відомо з часів грипу й інших вірусних інфекцій, то навіщо потрібно було маніпулювати?
Читайте також: Врятувати біорізноманіття
Критичне мислення — це не глобальний сумнів щодо будь-якої думки й не всеосяжна недовіра до рекомендацій фахівців. Вакцини давно довели свою ефективність з погляду боротьби з епідеміями, але вони не можуть адмініструватися поза факторами індивідуальної реакції організму на введення специфічних, штучно синтезованих речовин, а щеплення слід супроводжувати детальними рекомендаціями щодо підвищення рівня природного імунітету. Критичне мислення — це процес аналізу всіх наявних даних, вивчення аргументів за і проти та якомога ширше коло думок. Критичне мислення, як і будь-яке інше, слід виховувати. Виключення факторів психосоматики — обов’язкова передумова успішної боротьби з хворобою, яка не є найстрашнішою загрозою. Катастрофічні зміни клімату й активізація природних катастроф спроможні знищити значно більшу кількість біологічних видів, ніж усі віруси, разом узяті, а порушення природного балансу екосистеми Землі неможливо буде виправити розвагами Джефа Безоса в космосі чи мільярдами Біла Гейтса, інвестованими у виробництво вакцин. Пандемія коронавірусної хвороби — небезпечний етап розвитку людства, але відсутність критичного аналізу фактів і чесної розмови про причини й наслідки того, що відбувається, ще небезпечніші.