Криптовалюти: Від традиційного до цифрового капіталу

14 Жовтня 2024, 09:52

Криптовалюти, що почали свій шлях з виникненням Bitcoin у 2009 році, вже стали не лише технологічною революцією, а й значним фінансовим активом для інвесторів по всьому світі. Незважаючи на коливання цін і складнощі – чимало людей здобувають прибуток та дивляться на майбутнє ринку з оптимізмом.

Сьогодні, коли віртуальні активи завойовують все більшу увагу, багато українців починають цікавитись інвестиціями в новий ринок. Мінцифри заявляє, що за результатами дослідження Chainalysis, протягом 2023 року громадянами України було зароблено 850 млн доларів на криптовалюті. Як один із лідерів криптохабів у Східній Європі, Україна має надзвичайно сильний потенціал розвитку. За розміром прибутку від інвестицій у криптоактиви наша країна посіла 12-те місце у світі, обійшовши Бразилію, Японію та Канаду за цим показником минулого року.

Криптовалютний ринок викликає зацікавленість не тільки в ритейл інвесторів/трейдерів, але й в інституційних також. Наприклад, Американськими регуляторами було схвалено біржові фонди, які інвестують безпосередньо в bitcoin. Комісія з цінних паперів і бірж США (SEC) дозволила BlackRock, Invesco, Fidelity і Valkyrie та іншим фондам розпочати торги в четвер, 11 січня 2024 року. Дане затвердження проявляє рідкісний відступ SEC після боротьби, що тривала більше 10 років, з часів коли Тайлер і Кемерон Вінклвосс вперше запропонували bitcoin-ETF. Тобто, інституційні інвестори тільки недавно отримали можливість купувати криптовалюту, а вже зараз на балансі найбільшого хедж-фонду у світі – BlackRock, знаходиться більше 305 612 BTC (13 219 200 000$)! Що спровокувало ріст Bitcoin з 46 271$ до рекордних 73 800$ за одиницю, тобто на 58% за 2 місяці.

Але чому виник такий ажіотаж на віртуальні активи з боку фондів та країн світу? Справа в дохідності та зацікавленості інвесторів, а також ідеї та технології блокчейну. Криптовалюта це альтернатива фіатним валютам, яка виникла наприкінці глобальної кризи 2008 – 2009 рр. і призвана захистити активи інвесторів від банкрутства фінансових інститутів. На відміну від традиційних інструментів: акцій, облігацій навіть дорогоцінних металів – інвестор зобов’язаний утримувати їх на рахунку в банках, біржах, брокерах або депозитарних установах, а глобальні кризи показують – це не надійний варіант, так як ці компанії не можуть відповідати по власних зобов’язаннях під час фінансових криз, відповідно, вклади їх клієнтів не захищені. Криптовалюта – це єдинний актив, який може зберігатись напряму у вас на криптогаманці, доступ до якого матимете тільки ви.

Другий, але не менш важлий чинник – дохідність. Криптовалюти представляють захоплюючий і динамічний клас активів, який протягом останнього десятиліття демонструє вражаючі темпи зростання. Завдяки обмеженій пропозиції та інноваційним технологіям блокчейн, криптоактиви пропонують унікальний потенціал для високої дохідності. Наприклад, Біткоїн і Ефіріум показали значне зростання вартості за рік – на 191,38% та 154, 56% відповідно. Жоден інший актив, доступний для торгівлі на світових ринках, не може похизуватись такими результатами.

Звичайно, така висока дохідність передбачає ризики, які є значними і потребують аналізу з боку інвестора. По-перше, криптовалютний ринок відомий своєю високою волатильністю, що може призвести до різких і непередбачуваних змін у цінах. Це може бути викликане як внутрішніми факторами, такими як зміни в технології чи регуляціях, так і зовнішніми подіями – макроекономічними зрушеннями. По-друге, криптовалюти можуть бути вразливими до шахрайства та хакерських атак. Тому важливо ретельно досліджувати проекти перед інвестуванням, аналізувати їх технічну базу, команду розробників, а також перевіряти історію та репутацію. Використання стратегій диверсифікації і постійний моніторинг ринку можуть допомогти зменшити ризики і приймати обґрунтовані інвестиційні рішення на динамічному ринку.

Отже, зрозуміло, що інвестиції в криптовалюту приваблюють не тільки ритейл, но й інституційних інвесторів по всьому світі. Все більше держав починають розробляти нормативні акти для впровадження віртуальних активів, а найбільші інвестиційні фонди вже пропонують своїм клієнтам Bitcoin та Ethereum. Що стосується України, то залучення крипровалюти до активів інвестиційних фондів (корпоративних фондів та пайових фондів) стане можливим лише після набуття чинності законодавства, яке регулюватиме обіг криптовалюти, оскільки до портфелю інститутів спільного інвестування можуть залучатись лише дозволені чинним законодавством активи.

Прогресивна технологія та висока дохідність – найвпливовіші фактори інвестиційної привабливості криптовалют. Проте кожному інвестору в віртуальні активи потрібно пам’ятати, яка за це ціна – високий ризик та волатильність ринку.

 

Автор: Романишен Андрій

Позначки: