Україна може вплинути на ситуацію з так званою реставрацією Бахчисарайського ханського палацу, визнавши його пам'яткою національного значення. Про це в ефірі "Крим.Реалії" сказав кримський громадський діяч, екс-глава Республіканського комітету у справах міжнаціональних відносин і депортованих громадян АРК Едем Дудаков.
"Що стосується України, то, звичайно, якщо вона вважає палац пам'яткою національного значення, може зробити дуже важливий знак – перевести нарешті Ханський палац з пам'яток місцевого значення у пам'ятки національного значення України. Тоді статус пам'ятки підвищиться і в очах світової громадськості", – сказав Дудаков.
За його словами, піднявши статус Бахчисарайського палацу Україна зможе впливати на дії Росії через ЮНЕСКО.
Дудаков. також повідомив, що необхідність ухвалення рішення про новий статус Ханського палацу вже визнали і депутати ВР України, і керівництво Міністерства культури України.
"Ми по своїх каналах надіслали дані і депутатам ВР України, які займаються палацом, і в Міністерство культури України. Була зустріч і в КримНДІ реставрації, який в принципі і займався завжди цим об'єктом. І всі погоджуються, що потрібно підвищити статус палацу", – сказав Дудаков.
- Читайте також: МінТОТ: Росія знищує "Ханський палац" у окупованому Криму
Він наголосив, що насправді у Бахчисараї проводиться не реставрація, "коли беруть ті самі матеріали, що використовували давні майстри", а протиаварійні роботи.
"Насправді проект називається не реставрація, а першочергові протиаварійні роботи. Під цією хитрою маркою вони і роблять усі ці незрозумілі речі. Протиаварійні роботи – це коли різко щось обвалилося, і потрібно саме в цьому місці щось локальне поправити. У даному разі, провівши таку операцію хитру, вони завели потрібного підрядника без тендеру, і цей підрядник, не маючи жодного досвіду, набрав якихось халтурників, у яких строки горять", – розповів Дудаков.
Ці роботи у Бахчисарайському палаці, які порушують його автентичність, стали причиною початку кампанії протесту в Інтернеті проти знищення Бахчисарайського ханського палацу.
Нагадаємо, що 5 листопада 2017 року Міністерство культури України висловило протест через дії окупаційної влади Криму щодо здійснення незаконних робіт на території Бахчисарайського заповідника та звернулось, зокрема, до ЮНЕСКО з проханням вчергове з проханням закликати РФ дотримуватися норм міжнародного законодавства
Ханський палац-музей у Бахчисараї – найвідоміший музей, пов'язаний з історією кримських татар, територія літньої резиденції кримських ханів Гіреїв. На території музейного комплексу розташовані палац, гаремний корпус, ханський цвинтар і мечеть. Пам'ятка є претендентом на внесення до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО поряд з Генуезькою фортецею в Судаку, Кримською астрофізичною обсерваторією, Мангуп-Кале, Ескі-Кермен і Чуфут-Кале.