Кримінальні справи Майдану: від крадіжок ложок до загрози національній безпеці

19 Грудня 2013, 16:40

Громадський порядок на Майданах

Ще 26 листопада за фактом хуліганських дій проти учасників дніпропетровського Євромайдану міліція відкрила кримінальне провадження. Такі ж справи були відкриті через розгін Євромайданів в Одесі, Луганську, Житомирі.

Досить багато кримінальних справ відкрито через події на Євромайдані у Львові.

Так 28 листопада два кримінальні провадження відкрили працівники міліції за порушення громадського порядку на львівському Євромайдані. Відтак були затримані четверо осіб.

Також справи відкрили проти співорганізатора Євромайдану у Львові Василя Молдована (за ст. 161 ККУ – «Порушення рівноправності громадян залежно від їх расової, національної належності або релігійних переконань»),  активістів (за фактом блокування транспортних комунікацій, шляхом влаштування перешкод). 

Ще 5 проваджень розпочато за ч. 1 ст. 296 КК України, тобто за фактом вчинення невідомою особою хуліганства – грубого порушення громадського порядку з мотивів явної неповаги до суспільства, що супроводжувалось особливою зухвалістю.

Одне з кримінальних проваджень стосується "виявлення чорно-білих зображень формату А4 з обличчями осіб, схожих на президента Януковича та президента Росії Путіна" із змістом: «Я звинувачую Януковича в тому, що він пролив кров», «Я не піду з майдану до відставки Януковича».

14 грудня міліція відкрила кримінальне провадження за фактом нібито викрадення мітингувальниками документів із приміщень Київської міської держадміністрації: кримінальне провадження за частиною 3 статті 185 Кримінального кодексу України "Крадіжка".

За такою ж статтею відкрили кримінальне провадження за крадіжки з приміщень КМДА столових приборів (тарілок, чашок, бокалів, виделок, ложок тощо) та кухонної техніки (мікрохвильових печей, фритюрниці, електрочайників тощо). 

А в Житомирі відкрили провадження за статтею ст.296 Кримінального кодексу України за фактом нападу на мікроавтобус, який віз людей на Євромайдан до Києва. 

Раніше – також у Житомирі – невідомі зловмисники закидали камінням та порізали колеса мікроавтобусу «Опель», який віз людей на Народне віче до Києва. За цим фактом також відкрите кримінальне провадження.

11 грудня у МВС відкрили кримінальні провадження за фактом блокування мітингувальниками транспортних комунікацій Києва. 

Блокування будівель

Кримінальні справи почали відкривати й за блокування адмінбудівель.

5 грудня у Тернополі за фактом блокування будівлі облдержадміністрації відкрили кримінальне провадження  за ст. 341 ККУ – захоплення державних або громадських будівель чи споруд.

Таку ж справу відкрили й проти трьох активістів у Луцьку. 12 грудня їм інкримінують блокування органів державної влади, місцевого самоврядування та грубе порушення громадського порядку.

Силові структури

На активістів відкривають справи й за перешкоджання діям міліції.

Так 2 грудня кримінальне провадження за ч.2 ст.345 КК України (насильство щодо працівника правоохоронного органу) через нанесення тілесних ушкоджень міліціонерам у ході захоплення КМДА та Будинку профспілок у неділю в Києві відкрила київська міліція.

10 грудня у МВС відкрили кримінальне провадження за фактом перешкоджання мітингувальниками в'їзду до Києва автобусів з внутрішніми військами, які їхали з Василькова. Кримінальне провадження відкрито за ч. 1 ст. 279 КК України (блокування транспортних комунікацій). Тих, хто перешкоджав в'їзду автобусів з Василькова до Києва , викличуть на допит. Хто конкретно брав участь в інциденті, з'ясується в ході розслідування.

На Черкащині прокуратура оголосила про підозру одному з депутатів міської ради Черкас, який брав участь у Євромайдані, у вчиненні кримінального злочину, передбаченого ч. 2 ст. 342 КК України (опір працівникові правоохоронних органів при виконанні ним службових обов'язків). «Встановлено, що 11 грудня поточного року, зазначена особа, під час проведення мітингу на площі біля Черкаської міської ради, застосувало фізичну силу до працівника правоохоронних органів під час охорони ним громадського порядку», –  йдеться у повідомленні.

13 грудня за злісну непокору працівникам міліції під час підняття 11 грудня на площі біля Черкаської мерії прапора Євросоюзу затримали активіста Ярослава Приходька. Соснівський районний суд Черкас призначив запобіжний захід активісту –  2 місяці домашнього арешту у зв’язку зі звинуваченням у погрозі або насильстві щодо працівника правоохоронного органу за ст. 345 Кримінального кодексу України, максимальне покарання за якою досягає 12 років ув’язнення.

А міліція Києва відкрила кримінальне провадження у зв'язку з завданням тілесних ушкоджень міліціонерам у ході захоплення будівель Київської міської держадміністрації й Будинку профспілок у Києві – насильство у відношенні співробітника правоохоронного органа.

Проте страждають не тільки силовики. Так 15 грудня за фактом побиття ведучого Антимайдану Юрія Кота розпочали кримінальне провадження за статтею 125 КК України – "умисне легке тілесне ушкодження".

Сутички на Банковій

Найбільше кримінальних проваджень відкрили за події, пов’язані із сутичками на вулиці Банкова 1 грудня.

Так 2 грудня міліція Києва відкрила 11 кримінальних проваджень щодо подій, пов'язаних із захопленнями адмінбудівель, іншими інцидентами, які сталися 1 грудня в центрі столиці. Щодо інцидентів у КМДА провадження відкрито за ст. 341 (захоплення державних або громадських будівель), ч. 2 ст. 345 (загроза або насильство стосовно правоохоронців), ст. 294 (масові заворушення), ст. 194 (умисне знищення або пошкодження майна), ст. 342 (опір представникам влади, правоохоронним органам) КК України; на вул. Банковій – ст. 294, 345, 348 (зазіхання на життя співробітника правоохоронного органу), ст. 342, біля Будинку профспілок – ст. 341, ст. 194.

Згодом Шевченківський районний суд 3 грудня заарештував на 60 днів 9 підозрюваних в організації масових безпорядків у Києві 1 грудня.

Загалом за період з 24 листопада по 3 грудня МВС відкрило 64 кримінальних провадження через події у Києві та арештувало 14 громадян за клопотанням органів досудового розслідування.

Акції на Євромайданах

22 листопада під час Євромайдану в Рівному в небо запустили повітряні кульки, до яких було прикріплено фото президента Віктора Януковича. За цим фактом Рівненський міський відділ міліції відкрив кримінальне провадження за частиною 1 статті 296 Кримінального Кодексу України – дрібне хуліганство.

3 грудня міліція відкрила кримінальні провадження проти учасників автомобільного Євромайдану.

Уніч на 17 грудня Луцький міськрайонний суд обрав запобіжним заходом голові громадської організації «Національний Альянс» Майї Москвич двомісячний домашній арешт. Її зобов’язали не виїжджати за межі Волинської області, не з’являтися на Театральному майдані обласного центру, де відбувається Євромайдан, та носити електронний браслет.

Кримінальне провадження проти Москвич та ще п’яти активістів волинського Євромайдану розпочали за «хуліганські дії, пов’язані з наругою над портретами президента Віктора Януковича». Йдеться про події 2 грудня, коли обурені діями силовиків щодо розгону Євромайдану і мовчанням влади активісти винесли з Волинської облради три портрети президента і пронесли їх у перегорнутому вигляді через центральну частину міста.

Національна безпека

Також на початку грудня Служба безпеки України розпочала розслідування у зв'язку з діями, спрямованими на захоплення держвлади в Україні. Кримінальне провадження відкрито по ч.1.ст.109 КК (дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу, або на захоплення державної влади). Санкція цієї статті передбачає позбавлення волі на строк від 5 до 10 років. Як відомо, у цій справі уже викликали на допит народних депутатів-опозиціонерів, зокрема Арсенія Яценюка й Олександра Турчинова. Опозиціонери заявляють, що звинувачення містить політичний характер.