«Крим-SOS»: окупаційна влада не буде чесно розслідувати кримінальні справи проти кримських татар

17 Березня 2015, 17:51

Крим перетворився на "сіру зону", де не діє жодне законодавство, переслідування кримських татар навряд чи припиняться, а кримінальні справи проти кримських татар не будуть розслідуватися чесно. Про це в коментарі Тиждень.ua заявила координаторка громадської ініціативи «Крим-SOS» Таміла Ташева.

«Окупаційна влада обіцяла, що кримсько-татарська мова буде державною і захищеною, але цього не відбулося. Навпаки зникали люди, людей знаходили закатованими. Ми бачимо смерті в Криму. І це тільки за перший рік. І ця машина навряд чи призупинить свою діяльність»,- резюмувала Ташева.

Факти затримання кримських татар Ташева вважає питанням тиску на Меджліс кримсько-татарського народу, оскільки керівні структури кримсько-татарських організацій, які створила окупаційна  влада, не є репрезентативними. Тому, на її думку,  ця «влада» розуміє, що  єдиний орган, який треба приборкати, – це Меджліс.

«Це такий опосередкований вплив на те, щоб члени Меджлісу були більш зговірливими, просто йшли на поступки», – пояснює Ташева.

На її переконання, «кримська влада» хоче досягти більшості у структурі Меджлісу (серед 33 членів), провести курултай та обрати нового голову Меджлісу.

Але, за словами Ташевої, поки що їм це не вдається, бо в них немає більшості.

«Можливо, вони п’ять людей перетягнули на свою сторону. І то не шляхом переконання, а шляхом прямого підкупу і залякування», – підкреслила координатор «Крим-SOS» .

Коментуючи інциденти затримання кримських татар упродовж останніх тижнів, Ташева підкреслила, що ці випадки були найбільш гучними, але не поодинокими.

«Вже рік постійно хтось зникає, когось затримують. А від початку осені почастішали активні напади на Меджліс і почалися ці кримінальні переслідування», – зауважила вона.

 Ташева також підкреслила, що  не ведеться жодних розслідувань за фактами зникнення людей, залякування та постійних обшуків  у будинках кримських татар.

«Проти людей заводяться кримінальні справи, які, зрозуміло, ніколи не будуть розслідуватися чесно», – зауважила активістка.

Крім цього, за її словами, відомо не про всі справи, оскільки не кожна з них є в публічному доступі. Часто родини затриманих бояться переслідувань, тому не надають справі розголосу. Відповідно, можна стверджувати, що кількість інцидентів є набагато більшою.

Ташева також зазначила, що кримським татарам ніхто не може гарантувати безпеку. За її словами, українське МЗС не може цього зробити, оскільки наразі відсутнє дипломатичне листування з Кримом. Цією місією мали б зайнятися міжнародні правозахисні організації, але цього теж не відбувається. Замість них туди періодично їдуть різні місії, які видають якісь звіти.

«Крим перетворився на так звану сіру зону, де ніяке законодавство не діє. Зрозуміло, що не діє українське законодавство, не діє навіть російське законодавство», – зазначила Ташева.

Активістка наголосила, що незважаючи на переслідування, татари лишаються спільнотою, яка підтримує територіальну цілісність України.

«І досі (татари – ред.) постійно говорять, що Крим є незаконно окупованим. Але в силу того, що українська влада не дуже активна по відношенню до захисту їхніх прав, дехто просто змирився з тим, що зараз живе в окупації, він не веде активних дій, активної громадянської позиції не показує. Бо це, в принципі, дуже небезпечно», – зазначила Ташева.

Як відомо, на початку березня поновилися випадки допитів кримських татар на півострові, за весь період російської окупації Криму були порушені судові справи проти понад 130 кримських татар.

Читайте також: Розправи «кримської влади»: резонансні зникнення та смерті кримських татар.