“Крим без правил” – яка ситуація із правом власності на окупованих територіях

Суспільство
3 Серпня 2021, 15:59

Цьогорічний огляд присвятили дотриманню Росією прав власників майна на території АР Крим. У цьому секторі правозахисники зафіксували майже 4000 порушень, зазначив адвокат, експерт ГО “Регіональний центр прав людини” Роман Мартиновський. З них понад 3  700 жертв позбулися права власності на свої земельні ділянки, а 256 втратили нерухоме майно через його пошкодження чи знесення. За його даними, із загальної кількості порушень, монад 90% припадає на Севастополь. 

Як повідомили на пресконференції, найбільше порушень сталося впродовж 2017 року, коли окупаційні суди ухвалили більше 70% рішень. Адвокат зазначив, що окупаційна влада використовує цинічний підхід, коли “вони примушують населення окупованої території сплачувати податки і за рахунок цих коштів, які населення сплачує, вони ще й позбавляють це населення права власності на їх майно”.

“Прокурори” на окупованих територіях запрошували в архівах довідки про те, що у матеріалах відсутні оригінали розпоряджень про право власності громадян на земельні ділянки і позбавляли його, хоча всі потрібні документи були на руках у людей.

 Читайте також: Корінний народ: яка ситуація із політв’язнями в Криму та чим допоможе новий закон

Адвокат  УГСПЛ Максим Тимочко звернув увагу й на Указ Путіна від 20.03.2020 № 201 “Про внесення змін до переліку прикордонних територій, на яких іноземні громадяни, особи без громадянства та іноземні юридичні особи не можуть володіти за  правом власності земельними ділянками, затверджений Указом Президента Російської Федерації від 9 січня 2011 р №26”. Цей документ вносить більшість територій Кримського півострову до “прикордонних земель Російської Федерації”.

Відповідно до законодавства РФ іноземці не мають права володіти землею на цих прикордонних територіях. На них покладається обов’язок відчужити таку земельну ділянку протягом одного року. На території Кримського півострову, за даними окупаційної влади, близько 12000 громадян через цей Указ можуть втратити земельні ділянки. З них – 11572 особи – громадяни України, але серед жертв є і громадяни інших країн.

“Крим без правил” – щорічний аналітичний огляд порушення прав людини на території окупованого Криму, який фахівці оприлюднюють з 2016 року. Щороку тематика варіюється. Наразі правозахисники вже дослідили питання свободи переміщення та вибору місця проживання, права власності, права на громадянство, інформаційну окупацію півострову, переміщення громадян РФ на окуповану територію України та окупаційному правосуддю. Цьогорічний огляд оприлюднять згодом. Попередні документи можна переглянути за посиланням.