Поняття приватності у нашому світі соціальних мереж стало атавізмом. Техногіганти живляться нашими даними, успішно заробляють на них та продають нам рекламу, що базується на нашій поведінці. Велика кількість даних про користувачів, яка існує у вільному доступі, робить їх власників особливо вразливими. Яким чином будуть використані дані українців в цій війні – прогнозувати важко. Саме такі складнощі в прогнозах посприяли тому, що великі соціальні платформи з перших днів війни запустили функції захисту даних користувачів.
Як соціальні платформи допомагають українцям знищити свої цифрові сліди
Протягом останніх днів соціальні платформи повідомили про нові способи захисту даних користувачів. Серед них – можливість швидко приховати свої дані, розміщені в публічному доступі.
Facebook дозволяє заблокувати профіль
Команда, що займається безпекою соціальної мережі Facebook, повідомила про запуск спеціальної функції блокування профайлу lock profile. Така функція пропонується для безпеки власника акаунту та захисту його вмісту. Заблокувати вміст сторінки можна в один клік. Після цього інші користувачі соцмережі (не друзі власника акаунта) не зможуть бачити його вміст чи переглядати фото, список друзів та інший контент, який може бути використаний проти власника акаунта.
Подібну функцію компанія Meta (Facebook) запускала для жителів Афганістана в минулому році під час виходу військ США з цієї країни.
Основна її мета – захист власника акаунта від цифрового переслідування, тобто від використання доступних в соцмережі даних про нього та його друзів для помсти. У випадку Афганістана йшлося про захист від режиму Талібану, адже перегляд профіля чи активності користувача, та навіть списку його друзів могли допомогти розкрити дані про зв’язки афганців з американцями. Для України ця опція корисна на фоні ймовірного існування «розстрільних списків» чи інших санкцій щодо українців з боку російської влади. Така опція може бути важлива для журналістів, громадських активістів, військових та інших людей, які можуть з високою ймовірністю стати об’єктом підвищеного інтересу російських спецслужб.
Про те, як можна заблокувати свою сторінку, розповів у своєму Twitter-акаунті керівник відділу політики безпеки Meta Натаніель Глейхер (Nathaniel Gleicher) (лінк).
Детальний опис того, як працює функція блокування профіля, представлений на сторінці системи допомоги Facebook (лінк).
Опція уже доступна в мобільному додатку Facebook для користувачів з України.
Щоб активізувати цю опцію, потрібно в мобільному додатку Facebook в профайлі знайти кнопку із трьома крапками, натиснути її та знайти пункт «Заблокувати профайл» (Lock Profile), потім підтвердити цю дію іще раз.
Варто розуміти, що функція приховування акаунту є зворотньою – таким самим способом можна буде знову відкрити свій профайл.
На додачу до цього компанія Meta (Facebook) створила Центр спеціальних операцій для реагування в режимі реального часу на інші можливі загрози, яким може запобігти компанія.
Twitter нагадує, як безпечно використовувати акаунт
Компанія Twitter оприлюднила інструкцію (лінк) щодо захисту власного акаунту в цій соцмережі та про обмеження доступу до даних, які колись публікував користувач.
Окрім загальних інструкцій щодо налаштування двофакторної авторизації чи інших порад, тут є, до прикладу, пояснення про те, що перед видаленням акаунту в Twitter його варто відключити (лінк). В цьому випадку ім’я користувача, його профайл та його твіти будуть недоступні для перегляду, якщо власник профілю не активізує їх повторно протягом 30 днів. Відключений запис не можна буде переглядати ні на якій платформі чи в додатку. Проте варто знати, що через 30 днів після відключення, якщо користувач не увімкнув цей профіль заново, він буде видалений без можливості відновлення. Також при відключенні згадки профайлу в інших акаунтах не щезнуть, але вони не міститимуть посилання на профайл, то ж, відповідно, той контент, який не повторювався в інших акаунтах, буде невидимий і недоступний для перегляду.
Іще одна порада від Twitter – перевірити, чи є дописи у профілі відкритими чи закритими та доступними для перегляду лише підписникам. Компанія рекомендує, для початку, обмежити аудиторію дописів (лінк) лише власними підписниками. Такий профіль не зможуть переглядати інші користувачі, не підписники акаунту.
На додачу, в Twitter нагадали про відновлення доступу до акаунту (лінк) та про обережне використання функції геолокації у своїх твітах (лінк) й про те, як працює ця функція на мобільних пристроях (лінк).
Google Maps обмежує дані, які відображаються в режимі реального часу
Онлайн-сервіс карт Google Maps також оголосив про деякі кроки щодо захисту даних та протидії використання їх проти українців. До прикладу, сервіс обмежив дві функції, які відображають дані в режимі реального часу. Мова йде про інформацію про дорожній трафік, яка існує у вигляді спеціального шару на картах Google. Ця функція дозволяє побачити скупчення автомобільного трафіку. Ця інформація ворогові може допомогти в розумінні того, де зараз знаходяться українці, які намагаються втекти від агресора.
Інша функція, заблокована компанією Google – Live Business, вона також в режимі реального часу показує популярність певного закладу чи місця, то ж, відповідно, так само показує відомості про місцезнаходження людей в конкретні години. Це також може бути використано ворогом.
Компанія також заблокувала користувачам з Росії, України та Білорусі редагувати карти в Google Maps і одночасно видалила всі мітки та матеріали, в тому числі фотографії, опубліковані після 24 лютого. Є дві причини цього рішення. По-перше, протягом декількох днів в українських соцмережах обговорювались дивні мітки на Google Maps, які буцім-то використовувалися противником для координації авіаударів. По-друге, українські користувачі масово додавали фотографії зруйнованих будинків на карти в коментарі до російських ресторанів та кав’ярень. Щоб вирішити цю теорію змови щодо міток та видалити контент, що не стосується точок на карті, в Google прийняли таке рішення.
Персональна безпека на інформаційному фронті
Інтернет та соціальні мережі теж стали полем бою у війні 2022 року проти Росії. В цьому протистоянні соціальні мережі можуть сприяти в боротьбі проти ворога, або бути використані на його користь. Багато українців долучилися до протистояння на інформаційному просторі і стали солдатами інформаційного фронту. Вони підписують петиції, пишуть коментарі в російських відомих людей з Росії чи американських політиків та конгресменів. Вони організують Twitter-шторми та використовують соцмережі для організації допомоги біженцям, а іще – розповідають іноземцям про те, що відбувається в Україні.
Інформаційна війна в соціальних платформах вимагає уваги та зосередженості. А іще – захисту власного цифрового «я», адже будь-який активний в соцмережах українець є мішенню для ворогів, які не гребуватимуть ніякими способами стосовно використання даних та інструментів зламів акаунтів.
То ж сьогодні кожен повинен подбати про безпеку своїх акаунтів за допомогою таких простих кроків:
- встановити двофакторну авторизацію на свої акаунти, переконатись, що e-mail акаунт, до якого прив’язані акаунти у Facebook та Instagram, надійно захищені – принаймні варто в них оновити пароль, який складатиметься не менше з 12-16 різних символів
- встановити антивірус
- в налаштуваннях соцмереж моніторити підключені до акаунту пристрої. Як тільки там з’являться нові невідомі гаджети, то відразу їх відключити та блокувати
- обмежити додавання свої акаунтів в інші чати (в Telegram, Viber), розміщення дописів в своїх акаунтах (у Facebook)
- не реагувати на підозрілі повідомлення, не переходити за посиланням.
- Вести інформаційні операції можна й на території ворога – до прикладу, у «ВКонтакте». Але там потрібно бути іще більш обережним, адже ця платформа керується Росією, а російські спецслужби мають доступ до даних користувачів. В Україні пообіцяли розблокувати цей сервіс, хоча більшість провайдерів продовжують його блокувати. Водночас отримувати доступ до цього сервісу через VPN зовсім не складно. Проте при використанні російських соцмереж потрібно особливо ретельно дотримуватись певних правил безпеки:
- використовувати ізольований браузер для перегляду цієї соцмережі, наприклад, якщо вашим основним браузером є Google Chrome, то для інформаційної війни ви можете використати Firefox, а, іще краще – Opera
- пароль до російських соцмереж повинен бути унікальним і не має повторювати паролі до інших ресурів. Це потрібно, в першу чергу, щоб захистити ці інші ресурси від можливого зламу через VK / OK
- не варто вести приватну переписку у «ВКонтакте», відповідати на повідомлення.
Смартфон сьогодні є нашою зброєю, помічником у волонтерстві та допомозі іншим. Стан тривожності та напруженість, характерні сьогодні для нас, велика кількість даних про нас робить нас більш вразливими. То ж варто подбати про власну цифрову оборону.