В останній день березня Марін Ле Пен визнана винною у привласненні коштів, передбачених для оплати праці помічникам депутатів Європарламенту від НФ. Лідерку Національного об’єднання засуджено до 5 років позбавлення права обіймати посади з негайним виконанням вироку. Її також засуджено до 4 років позбавлення волі, два з яких замінено на носіння електронного браслету на щиколотці. Суд оцінив загальну суму збитків у 2,9 мільйона євро через те, що «Європейський парламент платив за людей, які насправді працювали на ультраправу партію».
За суттю, це означає, що Марін Ле Пен зберігає депутатські повноваження, але не може знову стати кандидатом на виборчу посаду впродовж наступних 5 років. Якщо вона подасть, але не виграє апеляції, Ле Пен не зможе взяти участь у найближчих президентських виборах, що заплановані на 2027 рік. Партія RN вже повідомила про «кампанію з розклеювання вуличних листівок» на підтримку своєї керманички.
Французьке ТБ не втомлюється демонструвати, як Ле Пен, розлючена, виходить з судової зали, не промовивши ні слова. За годину по завершенні засідання вона вже була в своєму партійному офісі, де до неї долучився її молодий соратник Жордан Барделла. Швидше за все, на наступних президентських перегонах саме він стане кандидатом від крайніх правих. Апеляція, походячи з термінів роботи французьких судів, може тривати рік або два, і навіть якщо суд вирішить виправдати Ле Пен, їй може не стати часу на повноцінну президентську кампанію. Навряд чи вона встигне зібрати 500 спонсорських внесків та підтримку кандидатури від мерів міст, як того вимагає французьке законодавство.
Якщо апеляційний суд залишить вирок без змін, Марін Ле Пен зможе подати касацію, але, як і у випадку з апеляцією, це не скасує дії самого вироку. Не гаячи часу, Жордан Барделла вже починає свою передвиборчу кампанію, намагаючись, зокрема, принадити на свою підтримку потужну єврейську громаду Франції. Він навідався минулого тижня до Ізраїлю, де висловив співчуття жертвам Голокосту та шану загиблим у нинішньому ізраїльсько-палестинському конфлікті. Розрахунок простий: оскільки провідний конкурент за електорат — крайня ліва політична сила Нескорена Франція (FI) – активно підтримує палестинців, RN зробив ставку на їхніх опонентів. Не можна сказати, щоб у щирість жесту повірили всі без винятку французькі єврейські осередки, але початок виборчого процесу покладено.
Проте найцікавіше в справі Марін Ле Пен — це блискавична реакція Кремля та його союзників на вирок. «Я — Марина», – поквапився зізнатись Орбан на своїй сторінці в Х (колишньому Твітері). «Я підтримую її, я вірю в неї на 100 % і переконаний, що вона виграє свою апеляцію і стане президентом Франції», – заявив лідер ультраправої голландської Партії за свободу (PVV) Герт Вілдерс, очільник урядової коаліції в країні.
Але найперша підтримка прилетіла не від європейських однодумців, а з Кремля. «Речник Кремля Дмитро Пєсков на прес-конференції образився на те, що «все більше європейських столиць стають на шлях порушення демократичних норм», запевнивши при цьому, що Росія «не хоче втручатися у внутрішні справи Франції», – повідомляє щоденний французький часопис Le Figaro. «Ми ніколи цього не робили», – вкотре збрехав Пєсков, стверджуючи, буцімто «спостереження за тим, що відбувається в європейських столицях, впевнено демонструють порушення демократичного стандарту в політичних процесах».
Завжди зворушливо спостерігати, як переймається РФ демократичними нормами. Особливо, коли йдеться про румунського ставленика Москви на президентських виборах, якого зняли з перегонів, або давніше, про «поліцейське свавілля стосовно жовтих жилетів». Така миттєва підтримка — вельми показова. Надто довго французькі праві виступали послідовним союзником Москви, користувалися російським кредитом, і навіть якщо засудили на словах повномасштабне вторгнення до України, регулярно не підтримували ані санкції проти РФ, ані надання Києву військової допомоги, ані кандидатства України в ЄС.
На захист Марін Ле Пен висловився також американський мільярдер Ілон Маск. «Коли ліві радикали не можуть перемогти шляхом демократичного голосування, вони зловживають судовою системою, щоб ув’язнити своїх опонентів. Це їхня стандартна тактика в усьому світі», – написав він у своїй мережі Х та вкотре збрехав. Оскільки французьке судочинство не раз засуджувало політиків різних з політичних таборів за зловживання з бюджетними коштами. Помірковані праві, колишні президенти Ніколя Саркозі та Жак Ширак також потрапляли під судове переслідування, як і колишні прем’єри Ален Жюппе та Франсуа Фійон, соціаліст Жан-Крістоф Камбаделі та чимало інших. Але навіщо популістам вивчати факти й дізнаватись правду? Головне — підняти хайп та збурити швидкі емоції.
«Від Вашингтона до Москви, в Угорщині та Італії чути ту саму музику», – ділиться спостереженнями Le Figaro. «Зовсім не дивно, що першим підтримав Ле Пен Кремль, – наголошує впливовий французький тижневик Le Point. – Москва завжди бачила в Ле Пен можливість зачепитися в свідомості французів та поширювати за її посередництвом тези, сприятливі для Путіна. У березні 2017 року, незадовго до президентських виборів, Марін Ле Пен напередодні президентських виборів відвідала Кремль. Російський президент тоді заявив, що кандидатка від «Національного фронту» представляє «політичний спектр в Європі, який швидко зростає».
Бельгійське телебачення RTBF.BE наголосило, що кремлівська реакція пролунала «за лічені хвилини після проголошення вироку». Що-що, а вибирати каштани з вогню чужими руками в Москві добре вміють. Тож і стежать, щоб свободу цих дружніх рук ніщо не обмежувало.