Алла Лазарева власна кореспондентка «Тижня» у Парижі

Кремль спонукає Макрона до протистояння

Світ
5 Травня 2017, 21:58

Як не уникав Макрон розмов на тему російської політики, вона його наздогнала. У прямому ефірі, під час телевізійних дебатів з Марін Ле Пен кандидатові центристу довелося почути несподіване: “Сподіваюся, ми невдовзі не дізнаємося про ваші таємні рахунки на Багамах?”

Вже в ніч після дебатів дослідники соціальних мереж зуміли довести, що маніпуляція має російське коріння, і що вона статувала за дві години до теледебатів у політичній секції на одному з найбільших інтернет форумів 4chan. Як це відбулося? Спочатку світ побачила анонімна публікація про рахунки в офшорах, що їх нібито тримає Емманюель Макрон:

Буквально за кілька хвилин за повідомленням посипалися відповідні твіти. Перші — з території Сполучених Штатів, з тих аккаунтів, з яких давніше здійснювалася підтримка Трампа. За тим — зі сфери поширення твітів RussiaTuday та Sputnik. Ніколя Вандербієст, дослідник соціальних мереж, оперативно оприлюднив висновок: “Фейкова новина про рахунки Макрона на Багамах — можна сказати, не дуже помиляючись, що вона — з Росії”.

Читайте також: Світ про перший тур виборів у Франції

Дві години. Саме стільки знадобилося, щоб фейк з анонімного повідомлення став предметом обговорення під час передвиборчих дебатів. Емманюель Макрон, якого часто критикували за надмірну доброзичливість та “травоїдність”, цього разу зреагував оперативно. Вранці наступного дня Макрон звернувся до суду з позовом. Чимало французьких медіа заповзялося досліджувати фальсифікацію, констатуючи, як, наприклад, Марі Тюркан з Business Insider, що в запропонованих у першоджерелі паперах “окремі слова та номери телефонів мають різні шрифти, розмір, читабельність”.

Блискавична відсіч у правовому полі з боку Макрона – втішна новина. Вона доводить, що французи починають усвідомлювати масштаби та зухвалість кремлівських маніпуляцій. Скандали з брехливими звинуваченнями на адресу Гілларі Клінтон не минули марно. В певному сенсі, вони підготували французьку аудиторію. Якщо якийсь рік тому багато хто з політиків та дослідників відмовлявся бачити наслідки впливів прокремлівського лобі, сьогоднішня реакція французької преси демонструє, що опінія здатна прозрівати, і досить швидко. Виборці починають розуміти, що Росія, яку Марін Ле Пен вихваляє як союзника в “боротьбі проти ісламізації”, насправді здійснює щодо Франції послідовні недружні кроки, фабрикуючи фейки та обмовляючи політиків, котрі не придаються до використання в лобістських цілях.

Ввічливий, усміхнений, політкоректний Емманюель Макрон не має іншого вибору, – він мусить прийняти бій. Його штаб вивчає мережі впливів кремлівських агітаторів, дослідницьке середовище вимірює, наскільки російська пропаганда вплинула на президентську кампанію у Франції. Телевізійні дебати, що їх дивилися мільйони людей, наочно продемонстрували прямий зв”язок між словами Марін Ле Пен та мережами, які постачають для неї інформацію.

Читайте також: Лоран Шамонтен: “Присутність російської пропаганди у Франції — доконаний факт”.

За наслідками телевізійних дебатів соціологи прогнозують Макрону перемогу. Елегантність, лаконічність, спокій, дошкульна іронія в спілкуванні з Ле Пен здобули йому додаткові симпатії. В інформаційній війні, що Москва здійснює і проти України, і проти ЄС, кремлівська дія, скерована на дестабілізацію, все більше наражається на протидію. Фахівці з інформатики виводять на чисту воду власників пропагандистських сторінок у соцмережах. Згідно з інформацією сайту reputatiolab , 90% пропагандистських промосковських акаунтів — анонімні. Частина з них поширюють до 180 тис повідомлень на тиждень. Найбільше передруків такі користувачі роблять зі сторінок RussiaTuday, Sputnik та Марін Ле Пен. “Провідна тема — Макрон, – робить висновок керівник сайту Ніколя Вандербієст. –  Статті, які найбільше поширювалися, чітко містять російські стратегії впливу”.

Поступово формується громадянський, дослідницький та юридичний спротив наклепництву, що Москва донедавна здійснювала в режимі безкарності. У четвер позов Макрона до Ле Пен за “поширення неправдивої інформації, що мала на меті вплинути на результати виборів”, зареєстровано в паризькій прокуратурі. 

Читайте також: Гумор у кремлівській пропаганді

Все більше французів, бельгійців, німців пересвідчуються в тому, що джерелом маніпулятивних та брехливих повідомлень занадто часто виступає російська фабрика фейків. Французький виборець дізнається, що Ле Пен просуває Frexit, зокрема, й зусиллями кремлівських тролів. Провідні медіа все частіше звертають увагу на проблему російського втручання до процесу виборів. Аноніми під псевдо чи якісна преса? Протистояння триває, гібридна війна виходить на нові лінії фронту.