Кремль погрожує війною і газом. Як діятиме Україна? – що обговорювали у «Свободі слова» на ICTV

Політика
2 Листопада 2021, 14:31

Випуск був присвячений наступній темі: «Кремль погрожує війною і газом. Як діятиме Україна?»

Гості студії: заступниця міністра оборони України Ганна Маляр, радниця міністра енергетики України Олена Зеркаль, генерал-лейтенант, народний депутат, фракція партії «Європейська солідарність» Михайло Забродський, міністр закордонних справ України (2014-2019 рр.) Павло Клімкін, заступник голови фракції партії «Голос», секретар Комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки Роман Костенко, народний депутат, фракція партії «Слуга народу» Олексій Устенко.  

Повну трансляцію «Свободи слова» можна переглянути на сторінці програми у Facebook чи YouTube

Розвідка не фіксує нетипового переміщення військ РФ на кордоні – Міноборони

Головне управління розвідки Міноборони станом на 1 листопада не фіксує переміщення військ, його наближення чи нетипового збільшення на кордоні України. Про це повідомила заступниця міністра оборони України Ганна Маляр. Таким чином заступниця очільника відомства спростувала інформацію іноземних ЗМІ про концентрацію збройних сил РФ біля кордону з Україною.

– Воєнна розвідка постійно веде спостереження за діями військ держави-агресора, за кількісною зміною, за переміщенням цих військ, за наближенням до державного кордону, – наголосила Ганна Маляр.

Тому, стверджує заступниця міністра, перш ніж інформація з’явиться в пресі або соціальних медіа, спершу вона з’являється у воєнної розвідки та військово-політичного керівництва України, яке може вчасно ухвалити рішення.

– Те, що нині відбувається, трактується як планові заходи в межах переміщення військ після завершення навчання, – говорить Ганна Маляр. За її словами, випадки інформаційної провокації є непоодинокими і їх постійно фіксують напередодні  політичних зустрічей або певних подій.

Росія завтра не нападе, але ми маємо готуватися до ескалації – Клімкін

Немає загрози вторнення Росії в Україну завтра чи післязавтра, але ми маємо готуватися до ескалації. Про це заявив міністр закордонних справ України (2014-2019) Павло Клімкін в ефірі «Свободи слова».

– Ми маємо бути готовими до ескалації, не боятися, не панікувати стосовно завтра чи післязавтра, але спокійно готуватися, – наголосив він. 

Він нагадав слова кубинського революціонера Че Гевари про те, що революції та ескалації починаються не з військових акцій, а з відключення електроенергії.

– Подивіться на те, як ми можемо пройти цьогорічну зиму, і подивіться не те, що реальним викликом для нас насправді стане наступний опалювальний сезон з цінами на вугілля, на газ  і з тим, що Путін почав використовувати енергетику як зброю масового знищення, – підсумував Клімкін.

Читайте також: Політична турбулентність – про що дискутували у "Cвободі слова" на ICTV

Незастосовані санкції до ПП-2 поставили Росію в статус хулігана – Зеркаль

Президенту РФ Володимиру Путіну та російському газовому монополісту Газпрому байдуже, яка ситуація з газом складеться на європейському ринку. Про це в ефірі повідомила заступниця міністра закордонних справ України 2014-2019 років Олена Зеркаль.

За її словами, Росія, скорочуючи транзит газу через Україну, фактично маніпулює Україною та Європою загалом у протистоянні із США. Усі ці маніпуляції, вважає Олена Зеркаль, почалися ще після зустрічі президентів США та РФ.

– Фактично Путін скористався небажанням Джо Байдена псувати відносини з Німеччиною, з Європою, і бажанням вибудувати нову еру відносин з Російською Федерацією. Те, що не були застосовані санкції до Північного потоку-2, фактично поставили Росію в статус хулігана, який поводить себе, як йому заманеться. Зараз питання полягає в тому, як відповісти хулігану, – вважає колишня заступниця міністра закордонних справ України.

На її переконання, Володимира Путіна не варто боятися, а слід показати йому силу.

1 листопада гендиректор Оператора української газотранспортної системи (ГТС) Сергій Макогон заявив, що транзит газу з Росії через Україну до Європейського Союзу скоротився до 57 млн куб. м на добу. Тоді як Газпром сплачує за транзитну потужність 109 млн куб. м.

За його прогнозом, за таких обсягів транспортування газовий монополіст не доставить до ЄС до кінця травня близько 5 млрд куб. м газу.

Занадто високий: Забродський оцінив можливість нападу РФ з неба

Якщо Росія й нападе на Україну, то зробить це з повітря, заявив в ефірі Свободи слова на ICTV генерал-лейтенант, нардеп від Євросолідарності Михайло Забродський, коментуючи переміщення російських військ біля кордонів України.

За його словами, треба відходити від моделі, що для початку активної агресії потрібно спочатку майже демонстративно провести розгортання військ.

– Якщо ми говоримо справді про реалізацію задумів нашого противника, то всі мають розуміти, що якщо щось і розпочнеться, то розпочнеться з повітряної фази. Щоб її розпочати, не потрібно повертати армії до місць дислокації. Я веду до того, що застосування повітряних сил не потребує тривалого розгортання. За умови проведення усіх підготовчих заходів – це питання годин, – наголосив нардеп.

Забродський переконаний, що противник може, наприклад, сьогодні прийняти рішення, а вранці вона вже розпочнеться, бо йдеться про високий ступінь готовності військових з’єднань повітряних сил. На його думку, ймовірність розвитку саме такого сценарію дуже високий.

– Скажу більше – є відповідні стратегічні оцінки, які чітко вказують на те, що, можливо, крім повітряної фази, наземної фази вже й не буде, з врахуванням відповідної ефективності, – підсумував Забродський.

У Міноборони спростували інформацію, поширену в публікацї The Washington Post, про нарощування військ РФ біля кордону України. А переміщення російської техніки вважають плановими у межах заходів після завершення навчань.

Нардеп від Слуги народу розповів про кадрові перестановки в уряді

Народний депутат від партії Слуга народу Олексій Устенко в ефірі Свободи слова на ICTV детально розповів, які кадрові рішення ухвалили його колеги під час засідання фракції 1 листопада.

За його словами, нині на посаду міністра оборони претендує теперішній віце-прем’єр-міністр, міністр із питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Олексій Резніков. Його кандидатуру рекомендував президент України Володимир Зеленський.

– Під час засідання фракції заслухали Олексія Резнікова. Ще його заслуховуватиме комітет із питань оборони та розвідки. Ми вважаємо, що це дійсно професіонал, який зможе навести лад із тими питаннями, із якими, на жаль, не зміг впоратись уже майже попередній міністр, – зазначив Олексій Устенко.

За його словами, в Україні були проблеми і з оборонним замовленням, і з виплатами військовим. Також, на переконання нардепа, міністр оборони Андрій Таран мав не дуже гарну публічну комунікацію.

– Тому безумовно буде новий міністр, фракція його підтримала, – підсумував Олексій Устенко.

Місце Резнікова на посаді міністра із питань реінтеграції тимчасово окупованих територій має обійняти нардеп Ірина Верещук. Її кандидатуру фракція підтримала одноголосно.

– Буде заміна і в міністерстві економіки, скоріше за все. Прем’єр-міністр запропонував кандидатуру Юлії Свириденко, яка сьогодні працює в Офісі президента, – додав нардеп.

Буде новий міністр екології, але, поки прем’єр-міністр не запропонував кандидатуру, виконувати обов’язки буде Руслан Стрілець, – каже Олексій Устенко.

У Міністерстві з питань стратегічних галузей промисловості Олега Уруського, скоріше за все, замінять на Павла Рябікіна.

– Він сьогодні виступив на фракції. Ще буде обговорення, наскільки ми підтримуємо його. Але Міністерству з питань стратегічних галузей промисловості дійсно потрібен новий керівник, – наголосив депутат від Слуги народу.

Читайте також: Наполовину новий Кабмін. Якщо анонсовані зміни в уряді Дениса Шмигаля відбудуться, то його склад на понад 40% відрізнятиметься від того, який призначила Рада в березні 2020-го

За його словами, від створеного міністерства не запропонували жодних законодавчих ініціатив для зупинки падіння промислового виробництва, нового поштовху для розвитку машинобудування.

– Не було конкретних дій, тому міністр буде змінений, – пояснив Олексій Устенко.

Також нардеп наголосив, що під час засідання фракції погодили кандидатуру В’ячеслава Штучного на посаду голови апарату Верховної Ради та обрали першого заступника голови фракції Андрія Мотовиловця.

Фактично у них немає лідера: Зеркаль розповіла, чому ЄС мляво реагує на дії РФ

Квола реакція Європейського союзу на зростання цін, неможливість вирішити питання, як створити спільний резерв – лише збільшує апетити Газпрому. Про це заявила радниця міністра енергетики Олена Зеркаль. На її думку, Євросоюз мляво реагує на дії Газпрому через відсутність наразі лідера у Європі.

— Це формування нового уряду в Німеччині, фактично у них немає лідера, який вів ЄС неофіційно 16 років. У Франції також готуються до виборів і ситуація, яка склалася з лідерством у Євросоюзі – жахлива.

Ніхто не хоче брати на себе, навіть, питання ведення переговорів від імені ЄС з РФ. Хоча, зараз це мають зробити європейці, а не ми, як це було у 2014-му, – сказала вона.

Вона додала, що це загальноєвропейська криза і це, “на жаль, слабкість демократичних режимів”.

Зеркаль також вважає, що президенту РФ Володимиру Путіну та російському газовому монополісту Газпрому байдуже, яка ситуація з газом складеться на європейському ринку. За її словами, Росія, скорочуючи транзит газу через Україну, фактично маніпулює Україною та Європою загалом у протистоянні із США.