Кремль погрожує війною і газом. Як діятиме Україна? – що обговорювали у «Свободі слова» на ICTV

Політика
16 Листопада 2021, 14:53

Випуск був присвячений наступній темі ескалації гібридної світової війни.

Гості студії: заступниця міністра оборони України Ганна Маляр, народний депутат, голова фракції «Слуга народу» Давид Арахамія, народна депутатка, заступниця голови фракції «Слуга народу» Олена Шуляк, спікер української делегації тристоронньої контактної групи по Донбасу Олексій Арестович, лідер партії «Українська стратегія Гройсмана», прем’єр-міністр України (2016-2019 рр.) Володимир Гройсман, міністр закордонних справ України (2014-2019 рр.) Павло Клімкін, народний депутат, «Голос» Сергій Рахманін, керівник Центрального штабу партії «Європейська солідарність», Секретар РНБО (2014-2019 рр.) Олександр Турчинов.  

Також перед дискусією Павло Клімкін дав ексклюзивне онлайн-інтерв’ю в YouTube.

Повну трансляцію «Свободи слова» можна переглянути на сторінці програми у Facebook чи YouTube

Путін тролить Європейський Союз – Клімкін

Енергетичною та міграційною кризою в Європі президент Російської Федерації тролить ЄС. Таку думку озвучив міністр закордонних справ України у 2014-2019 роках Павло Клімкін.

«У планах Путіна – другий великий переділ так званого пострадянського простору, який хоч і не існує, але про перезавантаження якого він мріє. У його голові сидить ідея про місію певної Росії, яка існує в його уявленні», – зазначає Павло Клімкін.

На переконання ексміністра МЗС, президент як дзюдоїст і людина, яка дуже добре знається на геополітиці, розуміє, що зараз відбувається.

«Насправді він діє стратегічно. Спочатку Путін створив енергетичну кризу, реально висушуючи європейський ринок та перекидаючи обсяги на російські сховища», – говорить Павло Клімкін.

Колишній міністр закордонних справ констатує: видобуток газу в Росії станом на сьогодні – рекордний.

Читайте також: “Газпром” перестає закачувати газ у Європу. Для чого це робиться

«Сховища заповнені по вінця. До Китаю йде все більше газу. У Європу було майже нуль. Тепер, зауважте,  заповнюються тільки німецькі сховища, які належать Газпрому. Жодні інші взагалі не заповнюються», – стверджує Павло Клімкін.

На його переконання, таким чином Путін поставив весь енергетичний ринок “на ручник”.

«Тепер він використовує Лукашенка, до того ж, креативно, як лялькар, створивши для нього коридор можливості. За коридор Лукашенко ніколи не вистрибне. Його руками він створив міграційну кризу. І таким чином він тролить Європейський Союз», – додає він.

Павло Клімкін вважає, що нині руками самопроголошеного президента Білорусі Олександра Лукашенка Володимир Путін повторює міграційну кризу 2015-2016 років, коли Європа отримала 1 255 тис. заявок на притулок. Той досвід, стверджує ексміністр, досі залишається травматичним для ЄС.

Путін може атакувати Україну з різних напрямів – Клімкін

Президент Російської Федерації Володимир Путін може почати атакувати з різних напрямів. Йому може знадобитися від двох до чотирьох місяців для того, щоб бути здатним провести масштабну операцію проти України. Заявив колишній міністр закордонних справ України Павло Клімкін.

«Експерти вважають, що Путіну потрібно від двох до чотирьох місяців для того, щоб бути здатним проводити масштабні операції проти нас. Це не означає те, що російські війська можуть спокійно йти нашою територією. Але це означає, що Путін буде здатний атакувати одночасно з декількох напрямів. Не лише з територій окупованого Донбасу та Криму, а й з Російської Федерації», – зазначив ексміністр.

Клімкін зазначив, що представники американського уряду висловили занепокоєння через дії Російської Федерації.

«Що насправді дуже важливо розуміти? Американці зверталися до Росії з вимогою (наголошую, саме вимогою) пояснити свої наміри. Я так розумію, що американці після цих розмов ще більш стурбовані, оцінюючи те, що робить Росія», – вважає він.

Колишній очільник МЗС України наголосив, що Російська Федерація продовжує нарощувати війська біля кордонів України.

«По-друге, коли ми дивимося на ці російські рухи навколо наших кордонів, ми бачимо супутникові знімки, танки, які переміщаються. Звернімо увагу, наскільки активізувалися російські розвідка, спецпідрозділи, спеціальна техніка. Насправді це є приводом для занепокоєння наших друзів і партнерів. Це дуже серйозна історія», – переконаний Клімкін.

Пропрацювали мобілізацію ЄС на підтримку України – Кулеба

15 листопада міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба спільно з колегами із держав-членів ЄС пропрацював мобілізацію Європейського Союзу на підтримку України. Про це очільник МЗС повідомив під час прямого включення із Брюсселя.

«Це засідання було присвячене розвитку східного партнерства, але безумовно ми використали його для того, щоб довести до всіх країн ЄС ту ситуацію, яка складається вздовж українського кордону та на тимчасово окупованих територіях», – наголосив очільник МЗС.

За словами Дмитра Кулеби, міністри закордонних справ під час спільного засідання пропрацювали мобілізацію ЄС на підтримку України.

15 листопада міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба прибув із робочим візитом до Брюсселя. Очільник МЗС провів низку зустрічей для обговорення безпекової ситуації із керівництвом НАТО, міністрами Асоційованого тріо, а також міністрами закордонних справ Німеччини та Франції. Останні, зокрема, наголосили, що будь-яка спроба РФ порушити територіальну цілісність України матиме тяжкі наслідки.

Попередили Росію про можливі тяжкі наслідки: Арахамія про скупчення військ РФ біля кордонів

Уряд України стежить за ситуацією біля державних кордонів та реагує на виклики сьогодення від Російської Федерації. Про це заявив голова фракції «Слуга народу» Давид Арахамія.

«Я насправді вважаю, що всі ці сигнали – серйозні, на них треба реагувати правильним шляхом. Але я не вважаю, що треба наганяти якусь паніку в суспільстві. Це важливо, тому що останнього разу, чотири чи п’ять місяців тому, теж було велике скупчення російських військ», – пригадав політик.

Арахамія зазначив, що партнери та союзники України попереджали Російську Федерацію про можливі тяжкі наслідки у разі збройної агресії проти нашої держави.

«Дуже багато наших партнерів відкрито попереджали Російську Федерацію про можливі важкі наслідки. Таким чином вдалося це питання призупинити та владнати», – зазначив Арахамія.

Він розповів, що на цьому тижні уряд ініціював законопроекти про посилення повноважень прикордонної служби. Це потрібно для того, щоб українські прикордонники мали можливість правильно відповісти на загрози, які можуть виникнути на кордоні.

«На цьому тижні, до речі, є законопроекти про посилення повноважень прикордонної служби для того, щоб вона могла правильно реагувати на загрози на кордоні, як це зараз відбувається з мігрантами. Ми ухвалили законопроект про національний спротив для того, щоб формувати так звану територіальну оборону та збільшити кількість Збройних сил в Україні. Зокрема, ми виділили на це достатній бюджет», – додав голова фракції Слуга народу.

Арахамія також припустив, що Верховна Рада може зібратися на надзвичайне засідання, однак для цього необхідно зазначити порядок денний:

«Ми працюємо з міжнародними партнерами та НАТО. У цьому році було четверо великих міжнаціональних навчань. Держава реагує зі всіма своїми інституціями. Робити надзвичайне засідання парламенту? Тоді треба розуміти, який порядок денний».

Розбіжностей із партнерами щодо ситуації на кордоні з РФ немає – Міноборони

Україна не має розбіжностей із розвідками країн-партнерів щодо ситуації на українсько-російському кордоні. Про це повідомила заступниця міністра оборони України Ганна Маляр.

«У нас немає розбіжностей із даними розвідок країн-партнерів ні за фактами, ні за цифрами. У нас є розбіжності в інтерпретації цих цифр та в прогнозах», – стверджує Ганна Маляр.

Зокрема, наголошує заступниця міністра оборони, західні партнери підтверджували цифри щодо кількості військ, які перебувають поблизу кордону. Не було розбіжностей і щодо інтенсивності та руху російських військ.

«Ми по-різному прогнозуємо, але станом на зараз ці прогнози збігаються, що приблизним часом кризи є цьогорічна зима, починаючи з грудня», – зазначає Ганна Маляр.

Розбіжності в прогнозах із західними партнерами полягають у тому, що Україна щодня стикається із загрозою ескалації чи більш глибокого вторгнення.

«Ми постійно живемо із загрозою. За результатами перемовин бачення загрози із партнерами стало більш-менш спільним», – стверджує заступниця міністра оборони.

Українська армія готова впевнено оборонятися та відбивати атаки – Маляр

Станом на сьогодні, українська армія перебуває у постійній бойовій готовності. Наші військові можуть впевнено оборонятися та відбивати атаки. Заявила заступниця міністра оборони України Ганна Маляр.

«Як би ми не оцінювали у публічному полі скупчення військ, говорімо про справи. На сьогодні українська армія перебуває у постійній готовності оборонятися та відбивати атаки», – переконана Маляр.

Вона зазначила, що українські військовослужбовці готові відбивати не лише повномасштабні вторгнення, а й захоплення об’єктів критичної інфраструктури.

«На сьогодні ми готові відбивати не лише повномасштабні вторгнення військових, ми готові відбивати й захоплення об’єктів критичної інфраструктури», – вважає заступниця міністра оборони.

Ганна Маляр висловила впевненість у тому, що українська армія наразі перебуває в абсолютній бойовій та цілодобовій готовності.

Заступниця очільника Міноборони зазначила, що Україна не має розбіжностей із розвідками країн-партнерів щодо ситуації на кордоні України та Росії. За її словами, західні партнери підтверджували цифри щодо кількості військ, які перебувають поблизу кордону. Водночас Міністерство оборони України не мало розбіжностей щодо інтенсивності та руху російських військ біля українських кордонів.

Арестович повідомив, коли чекати потенційної загрози з боку РФ

У найближчі два-три тижні на Україну чекає посилення інформаційно-психологічної операції з боку РФ. Такий прогноз оголосив спікер української делегації Тристоронньої контактної групи Олексій Арестович.

«РФ зараз крутить каруселі на наших кордонах. Два тижні тому ми повідомили Міноборони про те, що здійснюється величезна операція із дезінформації, яка має приховати справжню мету цих заходів», – сказав Олексій Арестович.

Спікер української делегації ТКГ прогнозує, що загроза повномасштабного наземного вторгнення може посилитися на Різдво.

«Росіяни свідомо нас дезінформують, посуваючи терміни готовності на два-чотири місяці», – стверджує Олексій Арестович.

На його переконання, РФ має двоє воріт, коли операція у них може вдатися, – це різдвяні свята або час, коли Китай може почати операцію проти Тайваню.

«Під час різдвяних свят суспільство західних країн не буде реагувати. А якщо почнеться операція Китаю, то Заходу буде дуже важко сидіти в шпагаті і на Тайвань, і на Україну», – вважає спікер української делегації ТКГ.

Разом із тим, Арестович наголошує, що Україна цілком і повністю розуміє небезпеку.

«Ще в квітні, коли була перша концентрація, разом із партнерами було здійснене сценарне планування. Із того часу існують дев’ять сценаріїв оборони країни, які забезпечені і матеріально, і організаційно», – сказав Арестович. За його словами, нині ці сценарії постійно вдосконалюються.

Арахамія: Енергетична криза в Європі – це гра Росії на гроші

Енергетична криза, яка наразі виникла у світі, сприяє збагаченню Російської Федерації. РФ вдалося компенсувати майже всі витрати, яких вона зазнала під час санкцій за останні п’ять років. Про це заявив голова фракції «Слуга народу» Давид Арахамія.

«Взагалі корінь всіх цих речей зараз криється саме у грошах. У цьому році Росія завдяки найбільшій ціні на залізну руду в XXI столітті заробила купу грошей. Завдяки тому, що майже вдесятеро зросла ціна газу, яку фактично вони й обумовили. Вони намагаються далі продовжити, бо зараз сезон активного трейдингу, вони постачають на всю Європу. Для них це питання грошей», – розповів Арахамія.

Політик переконаний, що йдеться про величезні кошти – трильйони доларів, а Росія має намір змусити європейські країни сертифікувати Північний потік-2.

«За різними оцінками, у цьому році Росія компенсувала майже всі втрати, яких вона зазнала від санкцій за п’ять років. Розумієте, які це гроші? Ми зараз говоримо про трильйони доларів. Вони мають таку гру для того, зокрема, щоб змусити європейські країни сертифікувати Північний потік-2, маючи фактично якісь кулуарні домовленості з Німеччиною», – переконаний голова фракції Слуга народу.

Він додав, що енергетична криза у світі, зокрема, в Європі – це гра Російської Федерації на гроші. На думку Арахамії, міграційна криза на польсько-білоруському кордоні та військові дії на Донбасі сприяють цій грі.

«Країни Балтії, Польщу та Велику Британію дуже не влаштовує таке посилення Німеччини на енергетичному ринку. Але ми маємо погодитися, що енергетична криза, яка коїться у світі, зокрема, в Європі, першочергово – це про гроші. Мігранти, військові дії, розвідоргани – це все фактично сприяє цій грі».

Не можна стверджувати, що влада нічого не робить – перша заява Шуляк на посаді

Партія «Слуга народу» змінюватиме підходи в інформуванні громадян про події в державі. Про це в ефірі «Свободи слова» на ICTV в своїй першій заяві після обрання на посаду голови партії заявила Олена Шуляк.

«На з’їзді 15 листопада ми говорили про те, що саме потрібно змінювати і в нашій політичній партії, і в роботі політичної структури, наскільки важливо правильно інформувати громадян. Бо, на превеликий жаль, існує дуже багато маніпуляцій у ЗМІ, викривлених меседжів», – наголосила вона.

За словами очільниці «Слуги народу», дуже важливо, щоб люди знали, що в державному бюджеті-2021 фінансування сектору безпеки та оборони становило 5,92% від ВВП, а в 2022-му становитиме 5,95%.

«І дійсно такого бюджету для Міноборони, який запланований та ухвалений в першому читанні, – 131 млрд грн – ще не було. У 2019 році він, наприклад, становив 103 млрд грн», – зауважила Олена Шуляк.

Акцентувала очільниця «Слуги народу» й на військовій допомозі, яку Україна ніколи раніше не отримувала, а також на реформуванні підходів до складання державного оборонного замовлення.

«Якщо раніше воно складалося на один рік, то сьогодні на три. Це необхідно для того, щоб було розуміння, що та як повинно постачатися та виготовлятися», – переконана новопризначена очільниця партії.

Олена Шуляк заявляє: не можна стверджувати, що влада нічого не робить для вирішення ситуації на кордоні.

Читайте також: Світові ЗМІ про ситуацію на польсько-білоруському кордоні: між «впустіть їх нарешті» і «гібридною атакою» 

«У нас величезні проблеми із тим, що відбувається зараз на кордоні. Але наші служби виокремлюють ті ділянки, які потрібно підсилювати», – повідомила вона.

Ще один пункт, який представники партії «Слуга народу» обговорили під час з’їзду 15 листопада, – стосується можливості термінового ухвалення законопроекту щодо жорстких покарань за корупційні злочини у ЗСУ та Міноборони.

Олену Шуляк обрали головою політсили Слуга народу 15 листопада під час зʼїзду політичної партії. Вона була єдиною кандидаткою на цю посаду.