Кредитування житла в Україні стримує зажерливість чиновників

16 Жовтня 2011, 10:34

За його словами, представники комерційного сектора ставляться до ідеї збільшення прямих держвитрат на купівлю житла без ентузіазму. Зокрема, державна політика в сфері підтримки житлового будівництва вимагає якісного переосмислення і зміни акцентів. А бюджетні кошти мають спрямовуватися, насамперед, на розвиток інфраструктури.

«200 млн грн (передбачені в проекті держбюджету-2012 на програму доступного житла – Ред.) – це два 100-квартирних будинки, або 35 тис. кв. м. Давайте припустимо, що ці кошти буде витрачено на створення інфраструктури для будівництва мікрорайону – проведення за рахунок бюджету каналізації, газу, електромереж. Тоді за приватні гроші можна побудувати як мінімум 200- 250 тис. кв. м», – пояснив Юшко.

На його думку, більш принциповим питанням у пожвавленні житлового будівництва в Україні, ніж зниження ставок за іпотечними кредитами на кілька відсотків, на сьогодні є дерегуляція будівельної галузі. За розрахунками експерта, її здійснення дало б можливість знизити рівень корупції та зменшити вартість житла до $600-650 за «квадрат» (навіть з урахуванням 30% маржі забудовника).

З ним погоджується і голова наглядової ради Platinum Bank Юрій Блащук. За його даними, частка корупційної складової в собівартості житла на сьогодні становить 40- 60%.

«Завдання влади – скоротити корупційну складову, тоді собівартість житла знизиться», –  прогнозує фінансист.

На початку 2011 року Верховна Рада ухвалила Закон «Про регулювання містобудівної діяльності», який значно лібералізував дозвільний режим у будівництві. Так, проходження відповідних процедур було скорочено майже усемеро – до 60 днів з 416, кількість документів, які необхідно одержати, скорочено учетверо – до 23 з 93. Закон також упровадив принципи «мовчазної згоди», «єдиного вікна», декларативний принцип при виконанні підготовчих і будівельних робіт для об’єктів з низьким ступенем ризику тощо.

Однак, як констатує заступник голови парламентського комітету з питань будівництва, містобудування, ЖКГ та регіональної політики Юрій Сербін, нормативні акти Кабміну, що мають імплементувати прийнятий парламентом закон, фактично нівелювали всі «спрощенські» моменти «Ідея хороша записана в законі, а підзаконним актом це складно в кілька разів», – журиться депутат.

Нагадаємо, нині в аеропорту «Бориспіль» будується новий VIP-термінал для представників влади загальною кошторисною вартість 345,76 млн грн. З цієї суми 74,76 млн грн. піде на устаткування, меблі та інвентар.

Показово, що Мінрегіонрозвитку просило виділити на 2011 рік 340 млн грн. на фінансування програми «Доступне житло», що на 6 млн грн. менше від вартості окремого терміналу для чиновників. Однак уряд знайшов лише 150 млн грн. на фінансування держпрограми доступного житла.

Нагадаємо, за інформацією народного депутата від БЮ Володимира Яворівського на утримання 13 резиденцій Віктора Януковича 2011 року витратять 500 млн грн.