У січні–лютому шість із двадцяти найбільших банків тимчасово призупинили кредитування. Втім, попри напівпритомний стан фінансової системи, більшість опитаних банкірів запевнили, що розглянуть заявки фізосіб, які мають намір взяти гроші в борг. Але після того, як Нацбанк суттєво збільшив нормативи резервування під валютні кредити, позичають тільки гривню під захмарні відсотки (споживчі кредити зараз коштують 40–60% річних) та вимагають перший внесок у розмірі 30–80% суми кредиту. Банки стали значно перебірливішими стосовно потенційних боржників: навіть за наявності кількох поручителів та переконливої довідки про офіційну зарплату чекати рішення про кредит можна до трьох місяців.
Чому ні
За даними Асоціації українських банків, протягом січня поточного року українці вивели з банківської системи 21 млрд грн. Цей відтік і поглибив кризу ліквідності, безпосереднім наслідком якої є згортання кредитних програм. Олександр Ільчук, директор Європейського агентства з повернення боргів називає ще два кризові фактори: зростання обсягу проблемних кредитів, наданих фізособам (з 25 млрд грн у жовтні–листопаді 2008 р. до 36–40 млрд грн у січні 2009 р.), і банківська необхідність погашати єврооблігації та синдиковані кредити.
«Досі невизначені ринкові ціни на нерухомість, цінові коливання під час оформлення реальних угод сягають 50%. У зв’язку з цим ринок іпотечного кредитування поступово завмер, лише окремі гравці час від часу пропонують свої послуги» – коментує ситуацію Антон Тютюн, заступник голови правління «БТА Банку». А начальник Департаменту розробки продуктів роздрібного бізнесу «VAB Банку» Антон Шаперенков звертає увагу на те, що кредитування обмежує нестабільний курс гривні та високі ризики неплатоспроможності позичальників (рівень безробіття в Україні невпинно зростає).
Кредитний профіль
Кредитні ставки і далі зростають. «На початку 2008 року середня ставка за іпотечними кредитами становила 16,23% річних у гривні, а наприкінці року – 25,56%, середня доларова ставка зросла з 13,36% до 18,18%, кредити в євро подорожчали з 12,26% до 18,18% річних», – відзначає Олександр Сєдих, аналітик компанії «Простобанк Консалтинг». Зараз іпотечні кредити майже не надають. За даними компанії «Простобанк Консалтинг», якщо на початку вересня минулого року іпотечні кредити пропонували 29 банків, то в жовтні їх кількість скоротилася до 19, а в січні 2009-го – до 2 фінустанов. А номінальні ставки споживчих гривневих кредитів перевищують 30%. Так, скажімо, «Кредобанк» надає позики під 40,5% річних у гривні, «ОТР Банк» – під 36% тощо. Суттєво зросли й разові та щомісячні комісії.
«Кредити з високими відсотковими ставками (навіть у нацвалюті) нецікаві потенційному позичальникові, – розмірковує Олександр Ільчук. – Проте кредитору необхідно перекрити вартість коштів, які він отримав. Вкладників зараз немає, їх приваблюють надвисокими відсотками за депозитами, що автоматично спричиняє подорожчання кредитів».
Деякі банки, рекламуючи позики для придбання житла на первинному ринку, насправді пропонують кредити лише на певні об’єкти – йдеться переважно про нерухомість, зведення якої ці банки профінансували раніше. Такі програми мають «Кредитпромбанк» та «Київська Русь». Те саме можна сказати і про надання споживчих кредитів на придбання техніки виключно в певному магазині – «УкрСиббанк», наприклад, реалізує спільну програму з інтернет-трейдером www.rozetka.com.ua.
Окремі ж фінансові установи вирізняються винятковою оригінальністю, пропонуючи взяти кредит під заставу… депозиту в цьому ж банку. За «скромні» 20% річних у гривні та 15% у доларах таку послугу надає банк «Південний».
Кому гаряченького
Попит на кредити зараз зіставний із пропозицією. «Тепер люди навряд чи братимуть кредити, адже ЗМІ активно поширюють інформацію про позичальників, постраждалих внаслідок валютних коливань, – зауважує Олександр Ільчук. – Більшість із тих, хто звик жити в борг, явно переоцінили свої фінансові можливості та навряд чи найближчим часом купуватимуть щось у кредит».
Незначний попит на кредитні кошти з боку фізосіб у період кризи – явище цілком закономірне. Олександр Сєдих не рекомендує лізти в борги: «Банки пропонують непривабливі умови (високі ставки, короткі терміни, багаторазові комісії тощо). А з урахуванням того, що дна кризи варто очікувати не раніше осені, навряд чи можна бути упевненим у власній фінансовій стабільності».
Відновлення банками кредитних програм оптимісти прогнозують з осені 2009-го, песимісти – через два роки. Ігор Шевченко, директор департаменту організації продажу продуктів роздрібного бізнесу банку «Фінанси та кредит» узагалі не наважується назвати конкретні терміни, але переконаний у тому, що до обсягів 2008 року кредитування відновиться тільки за 9–12 місяців після початку стабілізації економіки. А пан Сєдих упевнений, що ренесанс кредитування фізосіб настане вже цієї весни, населення позичатиме гроші у невеликих банків з іноземним капіталом. Водночас великі комерційні банки розвиватимуть програми кредитування під купівлю конфіскованих авто та нерухомості, що перебували в заставі: зокрема, відповідні послуги вже пропонують «Фінанси та кредит» і «ПриватБанк».
[1214][1215][1216][1217]
КРЕДИТНІ РОЗКЛАДИ*
* за даними СБУ
НАЙПРИВАБЛИВІШІ АВТОКРЕДИТИ
Дані банків “Простобанк Консалтинг”
НАЙПРИВАБЛИВІШІ СПОЖИВЧІ КРЕДИТИ
Дані банків “Простобанк Консалтинг”
Банківське звідництво
У Києві запрацювала Українська депозитна біржа, на якій боржник банку має змогу з дисконтом придбати депозит у тій самій фінустанові, аби через взаємозалік погасити кредитні зобов’язання. За даними відкритих джерел, дисконт при купівлі «завислого» депозиту в банку «Надра» сягає 41%, в «Укрпромбанку» – 35%, в банку «Київ» – 31%.