Бюджетний процес на межі зриву. Ще 15 вересня уряд Юлії Тимошенко презентував проект держбюджету на 2010 рік, але віз і нині там – документ не пройшов навіть першого читання в парламенті. За урядовими прогнозами, у 2010-му доходи держави зростуть на 19% рік до року (до 284,84 млрд грн), а видатки – на 20,6% (до 322,96 млрд грн). Податківці мають акумулювати до державної скарбниці на 12,6% більше доходів, ніж цього року, митники – на 2%. Зокрема, надходження від ПДВ мають зрости на 23,6% – до 116,69 млрд грн, а розмір відшкодування за цим податком зменшитися майже вдвічі – з 36,52 до 20,86 млрд грн.
Генеральний директор Інституту бюджету Ірина Щербина переконана, що «збільшення податкових надходжень, заплановане на наступний бюджетний рік, можливе лише в разі істотного підйому української економіки». Інакше, щоб виконати бюджет, доведеться друкувати гроші, незабезпечені товарами, що може призвести до неконтрольованої інфляції.
Згідно з проектом держбюджету на 2010 рік заплановано зростання податкового навантаження на державні компанії з 15 до 30%. А Нацбанк має перерахувати до скарбниці 10,5 млрд грн прибутку (цьогорічний показник – 0,8 млрд грн). Голова НБУ Володимир Стельмах уже назвав такі плани нереалістичними, зауваживши, що вони провокують незабезпечену емісію.
Утім, пропозиції народних депутатів щодо держбюджету (проект було відправлено на доопрацювання з 878 зауваженнями) роблять фінплан узагалі нездійсненним, оскільки збільшують його видаткову частину на 157 млрд грн. Лише зростання з 1 грудня 2009 року місячного прожиткового мінімуму (до 701 грн) і мінімальної зарплати (до 669 грн) збільшують видатки держави в 2010-му на 8,1 млрд грн. Джерел покриття цих витрат не визначив жоден з авторів пропозицій. З огляду на це, за словами першого віце-прем’єра Олександра Турчинова, побажання депутатів реалізувати неможливо.
Прем’єр Юлія Тимошенко припустила, що держбюджет приймуть уже після президентських виборів, до цього кошти розподілятимуть шляхом прийняття спеціальних урядових постанов. Джерела в Бюджетному комітеті ВР переконані, що уряду навряд чи вдасться знайти компроміс із парламентом і ухвалити фінансовий план у цілому до Нового року. Найімовірніше, в січні – лютому 2010-го уряд розподілятиме державні кошти в ручному режимі у межах 1/12 видатків бюджету-2009 на місяць.