«Все можливо. В історії держав бували такі випадки, коли іншого виходу не було, і доводилося просити народ визначитися на референдумі», – сказав Кравчук в інтерв'ю ЛІГАБізнесІнформ, відповідаючи на питання про можливу зміну основного закону через референедум.
«…Уявіть собі: припустимо, ми разом з Венеціанською комісією відпрацюємо зміни до Конституції, Європа зробить висновок, що ці зміни відповідають найвищим європейським стандартам, що в них чітко розписані принципи верховенства права, свободи людини, повноваження органів влади і так далі – тобто всі проблеми вирішені. Президент передає їх у Раду … А Рада не голосує», – сказав Кравчук.
Політик зазначив, що і українські, і європейські політики визнали – нинішня Конституція нелегітимна, оскільки вона не приймалася Верховною Радою, а була повернена Конституційним судом. Водночас, за словами Кравчука, закон про референдум не відповідає деяким положенням розділу 13 Конституції (згідно з яким Конституцію може приймати тільки Верховна Рада).
«Я про це прямо говорив – не як член асамблеї, а як політик. Так що робити? Сказати людям, що ми все підготували, але і далі продовжимо жити за нелегітимною Конституцією? Ні. Це як раз момент істини, коли треба буде звернутися до народу як до справжнього джерела влади і попросити його проголосувати за нову редакцію Конституції», – вважає він.
«Знаєте, в 1991 році, коли Україна тільки йшла до незалежності, і була ще на 90% партійно-більшовицька, мені теж казали: референдум може бути небезпечний. Але, як бачите, нічого страшного не сталося, народ проголосував за незалежність», – наголосив політик.
Водночас, відповідаючи на питання про можливу зміну Януковичем Конституції через референдум в частині виборчої системи, Кравчук зазначив: «Це його право. Але до того, що зробить Віктор Федорович, Конституційна асамблея не буде мати ніякого відношення. Ми відповідаємо тільки за свою роботу, а не за позицію Януковича або Верховної Ради. Проект, який ми напрацюємо, обов'язково буде оприлюднений.»
Як відомо, у листопаді 2012 року Верховна Рада ухвалила закон про всеукраїнський референдум, який визначає, що президент проголошує всеукраїнський референдум за народною ініціативою. Згідно з законом, предметом всеукраїнського референдуму може бути схвалення нової редакції Конституції України, внесення змін до Конституції, скасування, втрату чинності чи визнання нечинним закону про внесення змін до Конституції (конституційний референдум).
В свою чергу, опозиційні фракції заявили, що вимагатимуть скасування закону про референдум через Євросуд з прав людини.