Кращі з кращих

ut.net.ua
23 Листопада 2007, 00:00

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
Другий рік поспіль на вершині великого тенісу нудно. Поки що ніхто не здатен витіснити з тутешнього Олімпу бельгійку Жюстін Енін і швейцарця Роджера Федерера
  
У листопаді традиційно відбуваються особливі тенісні змагання – жіночий і чоловічий Masters Cup. За своїми правилами Кубки майстрів мають більше спільного з регламентом футбольної Ліги чемпіонів, ніж з турнірами «Великого шолому» чи звичайними «Мастерсами». Поділені за гендерним принципом елітні вісімки борються у двох групах і трьох матчах за вихід у півфінал. Навіть два програші тут нічого не означають – на відміну від усіх інших змагань, де тенісист, наче анекдотичний сапер, може помилитися лише одного разу. Стартовий невдаха цілком може виявитися на фініші найсильнішим, бо на Masters Cup ретельно підраховують все: кількість виграних матчів, сетів, за потреби – й геймів. А ще, звісно, рейтингові бали і чималі призові. Тому потрапити сюди надзвичайно почесно, дійти до фіналу – престижно, а перемогти – вигідно. На будь-який погляд.
 
Залізна леді 
Мадридський «Мастерс», що проходив з 6 до 11 листопада, приніс кілька сюрпризів. Зокрема, аж ніяк не прогнозовані навіть лояльними до російського тенісу фахівцями вихід до півфіналу Анни Чакветадзе, а до фіналу – Марії Шарапової. Сербки Єлена Янковіч і Анна Івановіч перед початком Кубку однозначно вважалися сильнішими. Плюс нові хвилювання в таборі сестер Вільямс: Венус відмовилася від участі ще до початку, пропустивши до основи ту саму Шарапову, а травмована під час турніру Сирена дала шанс Маріон Бартолі.
 
Але важливіше інше: після Мадриду перевага першої ракетки світу Жюстін Енін, яка після цьогорічного розлучення оговталася напрочуд швидко, стала настільки беззаперечною, що сьогодні не можливо передбачити, хто зможе зупинити її переможну ходу. Тим більше, що кар’єру прямо у розпалі сезону завершила гідна її суперниця Кім Клійстерс, котра, на відміну від співвітчизниці, поставила родинне щастя вище за спортивні здобутки. Щоправда, про повернення з декретної відпустки у 2008-му заявила колишня лідерка жіночого тенісу американка Ліндсей Девенпорт. Екс перша ракетка говорить, що її більше приваблюють вогні Олімпіади, ніж інші змагання разом узяті.
 
За сезон тендітній на вигляд Енін підкорилося 12 турнірів – подібне досягнення востаннє демонструвала Мартіна Хінґіс рівно 10 років тому, коли була у феноменальній формі. Від початку липня бельгійка не програла жодній суперниці, поспіль скривдивши на кортах 25 спортсменок. Звичайно, з 3-мільйонного призового фонду Masters Cup Енін дісталася значна частка. Але 2007-й фінансовий рік запам’ятається не лише міс Жюстін, яка заробила понад 5,3 млн дол. Подолавши вперше в історії позначку «5», вона дала знак усім дамам із ракетками в руках: наполегливість і працьовитість будуть гідно оцінені.
 
Щодо змін у жіночому тенісі, то вони не примусять на себе чекати. Світова тенісна асоціація радикально змінює регламент турнірів. Усі трансформації спрямовані, перш за все, на випробування фізичних сил спортсменок. За рахунок ущільнення ігрового графіку збільшиться відпустка у міжсезоння. З 26 турнірів WTA залишаться 20: 7 європейських (Берлін, Істборн, Мадрид, Москва, Париж, Рим, Штутгарт), 8 американських (Чарльстон, Цинциннаті, Індіан-Веллс, Лос-Анджелес, Майамі, Монреаль/Торонто, Нью-Гейвен, Стенфорд), 5 азійських (Пекін/Шанхай, Доха, Дубаї, Сідней, Токіо). Компенсує витрачені зусилля підвищення призових фондів. Зокрема, обов’язкові турніри (вже 2009 року їх кількість з 13 зменшиться до 10) в Індіан-Веллс, Майамі, Мадриді й Пекіні дотягнуть до 4 млн дол.
 
Жорсткішою стане й процедура підсумовування залікових балів. Рейтинги тенісисток рахуватимуть за 16-ма турнірними результатами. Відмова від участі у «Великому шоломі», обов’язкових прем’єр-турнірах, а також у «домовлених» з WTA Tour змаганнях автоматично коштуватиме спортсменкам 0 балів. Заздалегідь можна завбачити, що метаморфози великого тенісу позитивно вплинуть на якість шоу, а відповідно – й розмір рекламних бюджетів. Адже найсильніших тенісисток фактично позбавляють вибору: вони будуть вимушені частіше зустрічатися одна з одною, а про травми взагалі муситимуть і не згадувати. Інакше на них очікує полегшене ковзання до низу рейтингу.
 
Веселий Роджер 
Чоловічий «Мастерс» у Шанхаї із призовим фондом у 4,45 млн дол. вдруге поспіль скорився Роджерові Федереру. Після несподіваного програшу стартового матчу Фернандо Ґонсалесу, з яким до цього швейцарець зустрічався 10 разів і стільки ж перемагав, стало зрозуміло, що навіть не у найкращій фізичній кондиції Федерер не переможний. Його теніс розумний, виважений і ефективний. Для досягнення результату перша ракетка світу витрачає рівно стільки зусиль, скільки це потрібно – і ні краплини більше. Роджер заощадливий: у сезоні він проводить вдвічі менше турнірів, ніж його безпосередні конкуренти, але ці змагання найвищого ґатунку, тому залікових балів і грошей вони приносять найбільше.
 
А ще бувають вагомі бонуси. Як, наприклад, у тому ж Шанхаї, де кожного року переможцеві дістається розкішний «Мерседес». Коли чергову сріблясту красуню викочували в зал, Федерер мав дещо пригнічений вигляд, ніби вирішував, що робити з четвертим шедевром німецьких автовиробників – за кількістю виграних лідером чоловічого тенісу Masters Cup. Або про улюблених корів – Едельвейса та Джульєтту, яких Роджеру подарували прихильники. Тепер уболівальники швейцарця, які й до того вирізнялися спокійною вдачею, отримали можливість виражати свої емоції у неперевершено інтелігентний спосіб: на кожен вдалий розіграш Федерера вони відгукуються дзенькотом дзвіночків.
 
Мелодійний передзвін супроводжував увесь фінальний матч із Давидом Феррером. Після своєї поразки новичок Кубку майстрів заявив, що до Шанхаю готувався спеціально і мав прекрасний настрій. Але Федерер настільки сильний, що підібрати «ключик» до його ідеальної гри практично неможливо.
Щоб зрівнятися зі ще одним великим чемпіоном, Пітом Сампрасом, у показниках на Masters Cup, Федерерові потрібна лише одна перемога. А щодо річних призових він давно поклав на обидві лопатки колишнього американського звитяжця: 2007-го швейцарець на турнірах заробив понад 10 млн дол. І це – абсолютний рекорд сьогодення.
 
До речі, про Сампраса. Одразу після Шанхаю Федерер поїхав до Сеулу на так звані виставкові матчі з американцем, який розчохлив ракетку у травні цього року. На кортах їм довелося зустрітися лише одного разу, доки Сампрас не завершив кар’єру. 6 років тому під час Вімблдону молодий Федерер переміг 30-річного ветерана у драматичному 5-сетовому поєдинку. 20 листопада він, вже значно досвідченіший і впевнений у собі, зробив це вдруге. Обох тенісистів на кортах у доброчинних поєдинках побачать ще мешканці Куала-Лумпуру і Макао.[317]
 
РЕЙТИНГИ

 Підсумковий рейтинг WTA 2007      

Місця
Ім’я, прізвище  
Країна
Кількість балів
1
Жюстін Енін              
Бельгія
6155
2
Єлєна Янковіч          
Сербія
4202
3
Свєтлана Кузнєцова 
Росія
3796
4
Анна Івановіч            
Сербія
3498
5
Анна Чакветадзе        
Росія
3033
6
Марія Шарапова         
Росія
2956
7
Сирена Вільямс          
США
2802
8
Даніела Хантукова     
Словаччина
2616
9
Венус Вільямс               
США
2470
10
Маріон Бартолі          
Франція
2374
Підсумковий рейтинг ATP 2007  

Місця
   Ім’я, прізвище    
Країна
Кількість балів
1
Роджер Федерер         
Швейцарія
7180
2
Рафаель Надаль         
Іспанія
5735
3
Новак Джоковіч             
Сербія
4470
4
Ніколай Давидєнко      
Росія
2825
5
Давид Феррер            
Іспанія
2750
6
Енді Роддік               
США
2530
7
Фернандо Ґонсалес         
Чилі
2005
8
Рішар Гаске     
Франція
1930
9
Давид Налбандян              
Аргентина
1775
10
Томмі Робредо          
Іспанія
1765