Краще будувати стіни. Які країни відгороджуються від РФ високим парканом

9 Серпня 2017, 17:27

Поки в Україні триває украй повільне будівництво скандального проекту "Стіна", що має підвищити рівень безпеки на суходільному кордоні України та Російської Федерації, деякі європейські країни більш рішуче відгороджуються від країни-агресора.

Захист від "зелених чоловічків"

На початку червня зводити стіну на кордоні з Росією почала Литва. Перший стовп вкопали біля автомобільного КПП Рамонішкяй. Огорожу довжиною в 44,6 кілометра планують добудувати до кінця поточного року і витратити на неї 1,3 мільйона євро.

Згідно з проектом, уздовж кордону з Калінінградською областю буде встановлений двометровий металевий паркан. Він також буде оснащений за останнім словом техніки: камерами, приладами нічного бачення і датчиками руху.

Як повідомляли у міністерстві закордонних справ Литви, у цієї загорожі є кілька завдань: зупинити потік контрабанди, знизити чисельність нелегальних мігрантів, які переходять кордон, і грати символічну роль – служити Росії нагадуванням про суверенність Литви в складних геополітичних умовах.

 

Зведення паркану також пов'язано з навчаннями російської армії, які пройдуть у вересні в Калінінградській області. Як заявив міністр внутрішніх справ країни, танки така огорожа не зупинить, але допоможе запобігти різним провокаціям.

Проте Литва не перша європейська країна, яка зайнялася зміцненням кордонів: і Латвія, і Естонія вже в процесі будівництва паркану в прикордонних з Росією територіях.

Найдовший паркан

Наразі серед країн Балтії найдовший паркан на кордоні з Росією будують у Латвії – 193 кілометри. Роботи по будівництву огорожі розпочато в 2015 році, і їх планують завершити до 2019 року. Наразі на кордоні обладнана прикордонна смуга завдовжки 65 кілометрів.

У 2017 році на облаштування кордону виділено 6,3 мільйона євро, на які планується обладнати прикордонну смугу довжиною 150 кілометрів і побудувати 60 кілометрів огорожі, мінімальна висота якої складе 2,7 метра, включаючи колючий дріт. Загальна протяжність латвійсько-російського кордону сягає 276 кілометрів. На інших ділянках кордону створені природні перешкоди, наприклад, болота. Всього на будівництво паркану планується витратити 17 мільйонів євро.

Влада Латвії також заявляла, що завдяки паркану країна має намір захистити себе від нелегальних мігрантів. Минулого року у Латвії було затримано майже 400 осіб, більшість яких – громадяни В'єтнаму.

Першопроходець

Влада Естонії ще два роки тому виріши звести огорожу на кордоні з РФ, а його будівництво мають намір закінчити до лютого 2018 року. Огорожу планують збудувати висотою 2,5 метри і довжиною в майже 100 км при загальній довжині сухопутного кордону з Росією в 138 км. Решту складає водний кордон, який планують позначити буйками.

Вздовж паркану на прикордонній смузі буде прокладена патрульна стежка шириною в 2 метри, і контрольна лінія шириною до 10 метрів. Будуть також встановлені перешкоди для тварин, шлагбауми, прикордонні стовпи, попереджувальні знаки і освітлення. Будівництво такого високотехнологічного кордону обійдеться в 74 млн евро.

В першу чергу паркан Естонії потрібен для того, щоб обмежити нелегальну міграцію, зокрема, жителів В'єтнаму, які намагаються проникнути в Євросоюз. Також варто згадати випадок з Естоном Кохвером, якого російські спецслужби затримали на естонскій території, а потім судили в Росії. І третя причина – безпека.

Якщо все піде за планом, то до 2019 року країни Балтії – Латвія, Литва та Естонія – відгородитися від Росії парканом загальною довжиною 335 кілометрів. Таким чином, країни-члени НАТО посилають Росії сигнал про те, країни Балтії захищатимуть стратегічно важливі території.

І Норвегія будує

Хоча ця країна і межує з Росією за Полярним колом, але минулого року офіційний Осло розпорядився приступити до будівництва паркану заввишки 3,5 метра. Поки звели тільки 200 метрів біля КПП Стурскуг-Борисоглібська. Загалом протяжність російсько-норвезького кордону становить майже 200 км.