Країни ЄС відгороджуються від мігрантів стінами, візами та антирекламою

28 Червня 2013, 19:15

Велика Британія оголосила про запровадження з листопада нової схеми в’їзду до країни, відповідно до якої, від приїжджих з Індії, Пакистану, Бангладеш, Шрі-Ланки, Нігерії та Гани вимагатимуть, перед в'їздом в країну, надати боргове зобов'язання в сумі близько $4500. На переконання британських урядовців, вказані шість  країн представляють високий ризик у зловживанні імміграцією. Якщо представники вказаних шести країн залишаться у Великій Британії після закінчення терміну дії їх візи, ці грошові суми будуть конфісковані.

Раніше британська влада вирішила запустити антирекламу своєї країни, щоб відбити у мігрантів (у першу чергу, з Румунії і Болгарії) бажання мігрувати у Велику Британію. Зокрема, британський уряд буде лякати мігрантів високим безробіттям і поганою погодою. Велика Британія закрила свої кордони для іммігрантів із Румунії та Болгарії. Згідно із законами ЄС, таке обмеження може ввести будь-яка держава Євросоюзу у момент приєднання до нього нової країни. Велика Британія цим правом уже скористалася, і термін його дії закінчується 2014 року.

Водночас у Німеччині пропонують запровадити обов'язкову онлайн-реєстрацію авіапасажирів, які в'їжджатимуть в ЄС. Міністр внутрішніх справ Німеччини Ганс-Петер Фрідрих пропонує запровадити обов'язкову онлайн-реєстрацію авіапасажирів перед польотом, аби запобігти в'їзду до Європейського Союзу небажаних осіб. На думку федерального міністра внутрішніх справ, у Євросоюзі в майбутньому слід запровадити обов'язкову передполітну онлайн-реєстрацію авіапасажирів, які вирушають до ЄС, із вказівкою їхніх особистих даних. Подібна електронна система авторизації подорожі (ESTA) вже кілька років успішно використовується у США, зауважив міністр. Плата за реєстрацію має становити, на думку Фрідриха, близько €10. У США за подібну процедуру беруть $14. Німецький політик висловився за те, аби запровадити таку систему якнайвидше. Електронну систему авторизації подорожі ESTA Сполучені Штати Америки ввели 2009 року. Туристи і бізнесмени, які в'їжджають до країни без візи, мають перед польотом заповнити на сайті ESTA анкету, вказуючи ім'я, дату народження, місце проживання і номер кредитної картки. Також подорожуючим необхідно відповісти на питання щодо особистого минулого, зокрема, вказати, чи вчиняли вони злочини і чи були засуджені за них.

Раніше Німеччина, Франція та чотири інші країни ЄС хотіли відновити видачу віз громадянам країн Західних Балкан. Так, у жовтні минулого року Австрія, Бельгія, Франція, Німеччина, Люксембург та Нідерланди направили в Європейську комісію лист, стверджуючи, що тисячі людей з колишньої Югославії просять притулку з підробленими паспортами. Коментуючи це питання, речник комісара ЄС з внутрішніх справ Сесілії Мальстрьом Мішель Серкон зазначив, що ця «тривожна ситуація» створює «серйозні проблеми для функціонування системи надання притулку». Він додав, що в той час як незначна меншість просто «зловживає системою», то ця група її «нищить».

У грудні минулого року Греція загородилася від турецьких мігрантів 10-кілометровою стіною. Огорожа, довжиною понад 10 км, була збудована на сухопутному кордоні з Туреччиною і була покликана зменшити наплив нелегальних мігрантів. Стіна простяглася від прикордонного пункту Кастанес до річки Маріца (Еврос) і охопила всю сухопутну ділянку кордону. Проти будівництва виступали ліві опозиційні партії країни і ряд правозахисних громадських організацій.  Тепер шлях незаконних мігрантів до Греції буде значно ускладнений: їм доведеться долати або огорожу, яку патрулюватимуть грецькі і європейські прикордонники з місії Frontex, або прикордонну річку Маріцу. Третій, найбільш небезпечний шлях лежить через протоки, які відокремлюють узбережжя Туреччини від ряду грецьких островів.