Країни ЄС надають Єврокомісії неповну інформацію про стан своїх АЕС

25 Листопада 2011, 12:52

Нагадаємо, що проведення стрес-тестів було оголошено комісаром з енергетики ЄС Гюнтером Еттінгеро після аварії на японській Фукусімі. Зокрема, було вирішено перевірити 143 реактори в Європі (14 країн, серед яких і Україна) на те, чи витримають АЕС наслідки стихійних лих, таких як землетруси, повені, а також аварії техногенного походження, у тому числі падіння літаків та теракти.

Держави повинні до кінця цього року представити Єврокомісії свої остаточні доповіді щодо оцінки ризиків на АЕС. Експертна оцінка буде здійснюватись до квітня 2012 року, а остаточну доповідь представлять на розгляд Європейської ради 28-29 червня 2012 року. 

У попередній доповіді Єврокомісія, зокрема,  вимагає від країн ЄС забезпечити кращий доступ громадськості до інформації про ядерні аварії.

Крім того, Єврокомісія пропонує країнам інформувати про стан АЕС не лише їх працівників, а й широку громадськість. А також  вимагає в атомних держав зобов`язати національні регулюючі органи обгрунтовувати громадянам рішення, які стосуються ядерних об`єктів.  

Разом з тим, Єврокомісія зазначає, що до цього часу ні один з експертів не визначив необхідність вжити термінові заходи на АЕС їх країн, в той час як усі надали «обмежену» або «дуже обмежену» інформацію. Зокрема, матеріали, надані ЄС державами-членами до цього часу, є різними за форматом, змістом та деталями. Так, якщо Словенія надала 167-сторінковий документ, то Чеська Республіка – документ всього на 7 сторінок, в компетентність якого чиновники ЄС не вірять.

Групи захисників навколишнього середовища, такі як The Greenpeace, вважають, що проблеми зі стрес-тестом матимуть також Великобританія, Нідерланди, Бельгія, Словаччина та Швеція. В попередньому проекті Голландії було запропоновано розширити інформацію про те, як ведуться роботи, пов’язані зі стрес-тестом, проте, в остаточний звіт жодну країну не було внесено.

Такі результати Єврокомісії вже викликали бурхливу реакцію критиків.  «До цих пір в атомній промисловості не було прозорості. Всі завжди про неї говорили, але в дійсності її не було. Буде великим кроком вперед, якщо це трапиться», – зазначив колишній голова агентства з ядерної безпеки Німеччини Вольфганг Ренненберг.

У своєму власному звіті, складеному спеціально для партії Зелених, Ренненберг засудив ЄС за використання для оцінювання  експертів з національних ядерних агентств та обмеження оцінок лише природними катастрофами. «Весь цей процес відкриває можливість для зловживань», – йдеться в його доповіді.

Крім того, директор з ядерних кампаній The Greenpeace Ян Хаверкамп додав, що такі зловживання є найбільшим страхом організації. Він побоюється, «що в цілому стрес-тести будуть використовуватися для того, щоб сказати, що все в порядку і що зараз можна спати спокійно».

Ренненберг зазначає, що експерти не є повністю незалежними. Оператори мають чіткі інтереси щодо своїх заводів та не хочуть вкладати дорогі інвестиції для їх переобладнання, тому не варто повністю покладатися на їх висновки. «Результати можуть бути довільними», – додав він.