Країни Азії бояться заборгувати Китаю, ФРС мириться з ринками, Tesla зменшує ціни

Економіка
11 Січня 2019, 11:55

Південна Азія стурбована експансією Китаю

 

Реалізація масштабного інфраструктурного проекту Китаю «Один пояс — один шлях» (BRI) може привести країни Південно-Східної Азії до боргової пастки та потрапляння під небажаний політичний вплив Китаю, вважають опитані інститутом ISEAS-Yusof Ishak представники країн АСЕАН, повідомляє Reuters. В дослідженні інституту, пов’язаного з урядом Сінгапуру, взяли участь 1008 респондентів, що представляють уряди, наукові та бізнесові кола, громадянські суспільства та медіа країн АСЕАН. До організації АСЕАН належать Філіппіни, Малайзія, Індонезія, Сінгапур, Таїланд, Бруней, В’єтнам, Лаос, М’янма та Камбоджа.

 

Близько половини респондентів заявили, що ініціатива президента Сі Цзіньпіна «Один пояс — один шлях» приведе АСЕАН «ближче до китайської орбіти», третина вважає, що проекту бракує прозорості, а 16% прогнозують, що він провалиться.

 

Більшість, а саме 70%, заявила, що їхні уряди повинні бути «обережними в переговорах стосовно проектів BRI, щоб уникнути непосильного фінансового боргу перед Китаєм». Такі погляди найсильніші в Малайзії, Філіппінах і Таїланді.

 

Читайте також: 2019-ий: слалом по ризиках

 

73% респондентів відповіли, що КНР має найбільший економічний вплив у регіоні, зокрема більший політичний і стратегічний вплив, ніж США. 60% вважають, що вплив Сполучених Штатів з року в рік зменшується, а дві третини переконані, що зв’язок Америки з Південно-Східною Азією послабився. Близько третини опитаних не впевнені, що США є стратегічним партнером і гарантом регіональної безпеки.

Лише менш як 10% вважає Китай доброзичливою потугою й водночас близько половини респондентів відповіли, що він намагається зробити Південно-Східну Азію сферою свого впливу. Автори дослідження підсумовують: загальноприйняту думку про те, що КНР домінує в економічній царині, у той час як США використовують свій вплив у політико-стратегічній площині, необхідно переглянути з огляду на результати опитування.

 

ФРС дослухається до побоювань Волл-стрит

 

Голова Федеральної резервної системи США Джером Павелл заявив, що «уважно дослухається» до страхів ринку перед глобальним сповільненням економіки. Він також припустив, що неминучого підвищення ставок не буде, попри дуже хороші показники зайнятості в США. Павелл визнав, що проблеми міжнародної торгівлі між великими країнами можуть потенційно ускладнити економічне становище. «Ми уважно придивляємося до ринку й урахуємо всі загрозливі ризики у своїй подальшій політиці», — заявив голова ФРС, повідомляє The Telegraph.

 

Прикметно, що ці заспокійливі висловлювання Павелл зробив після публікацій нових показників зайнятості в США, які виявилися кращими, ніж очікувалося. Кількість найнятих працівників сягнула десятимісячного максимуму, і динамічний ринок праці забезпечив зростання пропозиції із зарплат. Так, у грудні роботодавці США додали 312 тис. робочих місць. Це контрастує з даними про сповільнення в економіці Китаю. Павелл вкотре звернув увагу на розбіжності між побоюваннями фондових ринків і «хорошими показниками», які демонструє економіка. Але цього разу він виявив розуміння глобальних ризиків для економіки через сторонні фактори на кшталт невизначеності в торгівлі з Китаєм.

 

Читайте також: ФРС проти фондових ринків, зубожіння найбагатших та заборони Apple

 

The New York Times звертає увагу на слова Павелла про те, що ФРС може бути терплячою в питанні підвищення ставок також через низькі показники інфляції. При цьому опитані виданням експерти вважають, що нові дані стосовно зайнятості доводять: побоювання ринків щодо можливої рецесії значно завищені або й узагалі необґрунтовані. Водночас певні ознаки сповільнення є, і дедалі більша непрогнозованість у міжнародній торговельній політиці й далі змушуватиме ринки непокоїтись, ігноруючи статистику всередині США.

 

Павелл також обстоював незалежність ФРС від Адміністрації Трампа, що гостро критикує регулятора за підвищення ставок. Так, голова ФРС заявив, що не погодиться на відставку, якщо про неї попросить президент США.

 

Раніше підняття базової відсоткової ставки на чверть відсотка — з 2,25% до 2,5% — у найбільшій економіці світу спровокувало обвал фондових ринків. Багато інвесторів вважає, що ФРС ігнорує кризові явища в економіці США та глобальні ризики, наближаючи своєю стримувальною політикою рецесію.

 

Китай стимулює власну економіку, доки Трамп радіє її слабкості

 

Дональд Трамп заявив, що Сполучені Штати мають перевагу перед Китаєм у торговельних перемовинах через слабкість його економіки. Ця заява пролунала після публікації Міністерством праці США даних щодо зайнятості, які перевищили очікування.

 

Читайте також: Сповільнення світової економіки, обвал Johnson & Johnson та нові старі проблеми Facebook

 

«У Китаї все не дуже добре», — сказав Трамп на прес-конференції в Білому домі у п’ятницю через кілька годин після появи позитивних даних стосовно зайнятості. «Це ставить нас у сильну позицію. У нас все дуже добре», — підкреслив президент Сполучених Штатів, повідомляє The New York Times. Видання зазначає, що Трамп має рацію стосовно проблем в економіці Піднебесної, яка, найімовірніше, стримується новими американськими тарифами на імпорт китайських товарів на суму $250 млрд. Крім того, аналітиків непокоїть, що становище китайської економіки може виявитися гіршим, ніж демонструє не надто прозора офіційна статистика країни.

 

На цьому тлі Народний банк Китаю заявив, що зменшить суму готівки, яку банки мають зберігати як резерви, на один відсотковий пункт. Цей крок вивільнить 1,5 трлн китайських юанів, або близько $218 млрд, для стимулювання економіки в часи торговельної війни зі США.

 

Tesla робить щедрі знижки й обвалює свої акції

 

Акції компанії Tesla впали на 10% у середу після того, як компанія повідомила, що знизить ціни на свої автомобілі на $2 тис. Потім вони дещо відіграли падіння й за підсумками дня знизилися на 6,8%, повідомляє Bloomberg. Такий крок компанія обґрунтувала дещо нижчими за очікувані продажами Model 3 у IV кварталі, а також скороченням федеральних податкових пільг для електромобілів. Несподівані знижки викликали в інвесторів занепокоєння щодо попиту на машини Tesla та прибутковості за нової ціни. Досі компанія демонструвала стрімке зростання продажу своїх автомобілів.