Країна Золотих Пагод

Подорожі
25 Серпня 2012, 15:12

Донедавна ця земля лишалася закритою для іноземців – біля керма стояла хунта, тож побачити на власні очі, що воно за Бірма така, було дуже важко. Зате нині поряд із розцяцькованим для туристів Таїландом, величезним Китаєм та досить популярною Індією до уваги цікавих справжній діамант, одна з найекзотичніших і найцікавіших країн у світі.

Багатоликий край

Про Бірму ще говорять як про Країну Золотих Пагод – заслужене звання. Це добре помітно, коли подорожуєш літаком: на будь-якому пагорбі, в кожному містечку вилискують на сонці золоті «дзвіночки» буддійських храмів. Перлина серед цієї краси, безперечно, – Шведагон у Янгоні, колишній столиці. 100-метрова святиня, повністю облицьована золотими плитками, подекуди інкрустована коштовним камінням, верхівку якої увінчує куля з того самого жовтого металу, оздоблена 4350 діамантами, – одне з чудес світу! За традицією буддисти обходять ступу тричі за годинниковою стрілкою, не повертаючись назад і намагаючись думати лише про добре. І зранку, і ввечері довкола Шведагона вервечки вірян неспішно здійснюють цей рух, занурені у свої думки, мовчки й босоніж (до буддистських храмів заборонено заходити у взутті). Горять сотні свічок, димлять ароматичні палички, біля десятків статуй Будди видно пожертви – фрукти, рис і воду, – а монахи в шафранових строях читають мантри в позі лотоса. Натхненну атмосферу порушує лише клацання туристських фотоапаратів: Шведагон – це найвідвідуваніший об’єкт у країні.

А якщо сакральні будівлі, навіть такі дивовижні, вас не приваблюють, тоді, будь ласка, познайомтеся з якоюсь зі 135 етнічних груп, що зберегли свою ідентичність. Представники декотрих народностей і нині ховаються по лісах – це партизани, борці за самовизначення. В Бірмі живуть племена, які татуюють усе обличчя, а також довгошиї, чиї жінки цілісіньке життя носять багатокілограмові металеві кільця-прикраси. Лю­ди з інших племен постійно ходять лише в чорному, з картатими помаранчевими хустинами на головах і плетеними торбинами через плече.

Читайте також: Справжня Бірма

Серед вражаючих місць у Бірмі – найдовший дерев’яний (складений із тику) міст у світі – більш ніж кілометр. Країна взагалі славиться виробами з цього дерева, надзвичайно твердого і красивого. Місцеві майстри різьб­лять із нього цілі полотнища ажурних візерунків для декорування інтер’єрів, кладуть тикову підлогу, виготовляють меблі з тику й моляться в божевільно красивих тикових храмах. Що ж до моста У-Бейн, то дивовижно інше: майже тисяча його паль стоїть у воді ще від XVIII століття. І схоже, їх вистачить іще на стільки само. Це місце, мабуть, найфотогенічніше в країні: практично кожен мандрівник везе звідтіля додому красиві світлини: силуети чоловіків на велосипедах, монахи йдуть із пожертвами, діти поспішають до школи, сходить або сідає сонце, рибалки закидають сіті – й усе це тримається на геометрично рівних тикових стовбурах.

Бірманська Венеція

Численні селища на озері Інле, практично без жодного винятку, мають свій шарм. Навіть якщо будинки в них із хисткими бамбуковими стінами, а дахи очеретяні. Та й узагалі паралелей із Венецією чимало: місцеві люди живуть на воді, пересуваються човнами, відштовхуючись довгими жердинами, на Інле теж красиво й теж дуже багато туристів. До речі, тут справді селяться не на берегах, а посеред озера. І навіть помідори та іншу городину вирощують на плесі. Родючий ґрунт із глибин підіймають на поверхню, змішують із травою і таку плавучу подушку пришпилюють до дна пали­цями. Урожай збирають кіль­ка разів на рік.

Дивіться також: Бірма – країна з дуже старою національною культурою 

Одначе гектарів пшениці на водоймі не насієш, тож в озерян популярніші не сільське господарство, а народні промисли – тут чимало ковалів, ювелірів, фабрик із виробництва тонких сигар чи традиційних азійських парасольок, ткачів.

Цікавинок для гостей у Бірмі справді сила-силенна: автобуси з дуже вузькими сидіннями, поїзди, які підстрибують на рейках, майстер-класи із традиційних ремесел тощо. І тоді можна навіть не засмучуватися, коли дізналася, що в регіон, де видобувають коштовне каміння, туристам зась – очі й без того будуть широко розплющені, а рот відкритий від здивування впродовж цілісінької подорожі країною.

Позначки: