Жанна Безп’ятчук заступники редактора відділу "Світ"

Країна сутінкового світу

ut.net.ua
26 Липня 2010, 11:03

Десятиліття тому британський дослідник Ендрю Вілсон у певному сенсі відкрив для західноєвропейської читацької аудиторії «неочікувану націю» українців у своїй однойменній книжці. Вона швидко увійшла у списки навчальної літератури західних університетських програм зі східноєвропейських та слов’ян­ських студій і витримала кілька видань. Потім авторові доводилося знову й знову відкривати для себе і відповідно для своїх читачів (слухачів) якісь нові «неочікувані» прояви української стихії на кшталт Помаранчевої революції чи п’яти­­річки політичного хаосу (2004–2009). Ендрю Вілсон – один із небагатьох західних дослідників, хто вивчив українську мову. Тиждень поспілкувався з ним про сьогоднішню візію України, її нові виклики та «сюрпризи».   

«Порядок» у присмерку 

У. Т.: Рік тому в одному зі своїх виступів ви сказали, що Україна перебуває у сутінковому світі (twilight world) й ані результати президентських виборів, ані будь-­що інше в короткостроковій часовій перспективі нічого не змінить. Рік минув – ваш прогноз справджується?

– Що я мав на увазі, кажучи, що Україна перебуває в сутінковому світі? Це стосувалося не лише хронічних конституційних, соціальних, економічних проблем, що стають на заваді входженню країни до інших «світів». Власне, йшлося про те, що сама ідея можливого членства України в ЄС є нереалістичною з багатьох причин. Як наслідок – країна опинилася в такому «сірому, туманному світі». Відтоді минув рік. Нова влада одразу ж почала перезавантажувати відносини з Росією і зміцнювати управлінську систему. Лише за кілька місяців у вашій країні встановився політичний режим, котрий мож­­на визначити якщо не як напівавторитарний, то такий, що прагне бути дуже сильним і спиратися на адміністративну вертикаль російського зразка. Вочевидь, така влада має у своїх руках усе, щоб здійснювати реформи. Наразі ми бачимо країну, де досі не було здійснено серйозних змін. У Європі всі дуже розчаровані хаосом попередніх п’яти років. Звідси таке бажання побачити нарешті порядок, особливо в економіці. Заради його досягнення Європа готова пробачити багато чого, можливо, забагато. І це ризиковано. Схожої помилки Захід припустився з Росією, коли до влади прийшов Владімір Путін.  

У. Т.: У своїй книжці «Українці: неочікувана нація» (2000) ви вельми критично оцінюєте те, як наша політична еліта виконувала свою місію у справі націєтворення. Минуло десятиліття. Що ви бачите сьогодні?

– Схоже, новий президент і його команда повторюють помилки своїх попередників, тільки в протилежній формі. Віктор Янукович намагається дуже швидко повернутися до російськоцентричної версії української історії без спроб вибудувати таку версію, яка могла б охопити всі регіони й групи України й фактично заохочувала б плюралізм думок та інтерпретацій. Слабка соціальна підтримка чи байдужість у питаннях історії є чимось неправильним. Вельми цікаво було спостерігати, як ваш президент разом із російським відправився до пам’ят­ника Невідомому солдатові. Була погана погода, він змок, але для нього це було чимось принциповим. Можна розглядати це як таку собі спробу виховувати в українців історичну гордість за досягнення радянських часів. Взагалі ж історія і культура завжди поруч. Будь-які культурні феномени й культурна політика змінюються повільно. І зрозуміло, що розвиток культури завжди має пов’язуватися з питанням ідентичності. Для України це все й далі дуже актуально.