Австрія першою в Європі першою заявила про тотальну обов’язкову вакцинацію в Європі. Тепер Німеччина планує повторити шлях Австрія. Про це повідомляє CNN.
"Незважаючи на місяці вмовлянь, інтенсивні кампанії в ЗМІ, нам не вдалося переконати достатньо людей зробити щеплення".- сказав ексканцлер Австрії Олександа Шалленберг, коли він оголосив про перший загальнонаціональний мандат на вакцину в Європі.
Інші європейські країни робили вакцинацію обов’язкою для частини населення та вводили обмеження, які чітко спрямовані проти невакцинованих. Однак Європа продовжує боротися з подвійною проблемою: різким зростанням захворюваності Covid-19 та зниженням рівня вакцинації. Майже рік від початку кампанії вакцинації в ЄС приблизно кожен третій європеєць не вакцинований. Уряди країн зараз стикаються не так із ваганнями населення, як із відвертою опозицією та небезпекою того, що, коли уряди стануть жорсткішими, це також викличе гнів населення щодо них.
Згідно з опитуванням, лише 19% європейців вважають свій уряд одним із найбільш надійних джерел достовірної інформації про вакцини проти Covid-19. Ще до пандемії вагання щодо вакцини в Європі було тісно пов’язане з популістською недовірою до основних партій та урядів.
Читайте також: Die Welt: Чи може ЄС розпастися через COVID-19?
Дослідження опубліковане в European Journal of Public Health у 2019 році, виявило "значний позитивний зв’язок між відсотком людей у країні, які голосували за популістські партії, і відсотком тих, хто вважає, що вакцини неефективні". Оскільки більшість країн вичерпали всі засоби, які вони мали для заохочення людей робити щеплення, карта тих, хто залишився не вакцинованим, показує, що там, де існує недовіра до уряду та традиційних політичних партій, однак є підтримка популістських рухів – багато людей ще не зробили щеплення.
У Східній Європі рівень вакцинації найнижчий. За даними уряду, Болгарія наприклад має найнижчий показник з усіх: лише 26,6% всього населення вакциновано.
У статті, опублікованій журналом Psychological Medicine в жовтні показує, що "люди з популістською орієнтацією, як правило, відмовляються від вакцини Covid-19, відповідно до попередніх досліджень, які показують, що вакцина відмова часто політизована, але її політизація не обмежується традиційним розколом лівих і правих".
Організаторка протестів проти обмежень і вакцин проти Covid-19 у Франції Софі Тіссьє каже, що протести створили нову політичну силу, яка є радикальною та виходить за межі партійних політичних ліній.
Читайте також: Щеплення, ізоляція і антитіла – огляд наукових статей про коронавірус
Вона каже, що її група прагне "створити громадянську опозицію, яка виходить за межі виборчих міркувань і більше схожа на сторожового пса, який сидить за межами світу політики, щоб мати можливість сказати йому: "Дивіться, ви більше не захищаєте наші права, а отже ви більше не дієте згідно із законом". У серпні понад 230 000 людей вийшли на вулиці по всій країні на наступний день після того, як Франція оголосила про використання сертифікатів про вакцину.
Відтоді протести у Франції зменшилися, частково тому, що жодна з основних партій не заохочувала своїх прихильників приєднатися до них. Показники вакцинації у Франції є одними з найвищих у Європі. Це свідчить про те, що навіть у країнах, де існують сумніви щодо вакцини позиція популістських партій щодо вакцини може мати вплив.
В інших країнах Європи такі групи розпалюють ворожнечу проти вакцинації. В Австрії ультраправа Партія свободи запланувала кілька протестівтпісля того, як уряд оголосив про загальнонаціональний мандат на вакцинацію. Шалленберг звинуватив Партію свободи у відповідальності за низький рівень вакцинації в країні і в тому, що вона викликала вагання щодо вакцин.
"У нас у цій країні занадто багато політичних сил, які борються проти вакцинації запекло, масово і публічно. Це безвідповідально. На підбурюванні цими радикальними противниками вакцинації, фальшивими новинами, на жаль, занадто багато з нас не вакциновані. Наслідком є переповнені відділення інтенсивної терапії та величезні людські страждання".- заявив ексканцлер Австрії Олександа Шалленберг.
В інших європейських країнах популістські партії також почали підняли ці теми. У деяких частинах Східної Європи, а також у Німеччині та її околицях – від Північної Італії до Нідерландів та Австрії – партії, які колись зосереджувалися на імміграції чи Європі, використовують гнів тих, хто виступає проти вакцин та обмежень Covid-19. Їхній новий ворог набагато більш федеративний: заходи проти Covid-19 та кампанії вакцинації, які, за їхніми словами, загрожують їхній свободі.
Всесвітня організація охорони здоров’я застерігає від обов’язків щодо вакцин через їх потенційний вплив на довіру населення та громадськість. Доктор Ганс Клюге, директор ВООЗ у Європі, сказав, що їх слід використовувати як «абсолютний крайній засіб і застосовувати лише тоді, коли всі інші можливі варіанти покращення засвоювання вакцини були вичерпані».
У частині світу, де боротьбі з пандемією вже заважали вагання щодо вакцин, такі мандати можуть викликати більший опір.
Читайте також: ЄС виключив Україну із "зеленого списку". Що цьому передувало
"Антиваксери можуть зайняти ще більш радикальні позиції" – сказав Руссо з Туринського університету. – "Але ми також повинні враховувати, що там, де вакцини стають обов’язковими, потрібен контроль, і це може ще більше підірвати довіру до інституцій".
Іншими словами, примусова вакцинація може підштовхнути людей до центрів вакцинації, але вона також виштовхне деяких з них, підтверджуючи та ще більше підживлюючи їхню глибоку підозру щодо "системи".
За його словами Руссо, боротьба з пандемією, можливо, завершиться, але боротьба з популізмом у Європі може тільки починатися.