Ковчег «Україна»: 10 століть української музики зазвучать на концерті до Дня Незалежности

Культура
20 Серпня 2021, 11:04

Ковчег «Україна» має стати поєднанням архаїки та сучасності, класики й модерну українського музичного мистецтва: народних колискових та електронної музики, старовинних кантів і нових треків, створених спеціально для «Ковчегу». Ярина Винницька, авторка і креативна продюсерка проєкту, пояснює: «Ми хочемо, щоб українці перевідкрили для себе власну країну – а це як зазирнути у стару скриню зі скарбами. Щоб зазирнули всередину себе самих, розглянули там все уважно – і закохались… у самих себе».На концерті виступатимуть «ДахаБраха», Сергій Жадан, Alina Pash, Юлія Саніна, Святослав Вакарчук, Джамала, «Хорея Козацька», гурт KURBASY, молодіжний симфонічний оркестр під керівництвом Оксани Линів, Уляна Горбачевська, Київський дівочий хор ім. Лисенка, оперні співаки Оксана Нікітюк і Назар Тацишин, Національна чоловіча капела "Дударик". У шоу також візьме участь особлива гостя — 85-річна Домініка Чекун, одна із останніх хранительок ритуального співу Полісся. «Її голос – чиста магія. Вона видобуває цей легендарний "білий звук", схожий на звучання тибетської чаші. Він природній і земний, як поскрипування старого дуба чи завивання вовчиці, але водночас сакральний, як молитва…» — розповідає Винницька. Домініка Чекун виконає космогонічну колядку, кустову і колискову пісні.

Голос українського Криму також прозвучить на «Ковчезі», обіцяють організатори. «Знайомий з дитинства, пропахлий лавандою, зі смаком інжиру і морської солі, наш Крим», за словами ініціаторки проєкту, на концерті представлятиме Джамала. Вона заспіває дві пісні: українську і кримську. Лемківську пісню-реквієм «Пливе кача» виконає Святослав Вакарчук разом із симфонічним оркестром. Альтернативний, не різдвяний «Щедрик» пам'яті Небесної сотні прозвучить у виконанні композитора Івана Небесного, а Юлія Саніна заспіває арію «Summertime», яку створив Джордж Гершвін під враженням від колискової «Ой ходить сон коло вікон». У програмі також  класична, не естрадна композиція Володимира Івасюка, бароковий кант на слова Григорія Сковороди, втрачені композиції Василя Барвінського, кантата на тему купальських пісень та багато іншого.

Із «родзинок» концерту — спільна пісня Жадана і «ДахиБрахи»: міт про Ноя на український лад. «Ми дуже щасливі бути частиною цього надзвичайного проекту. Це можливість зробити щось величне для нашої культури, країни і для всього світу! Це шанс творити поруч з найкращими митцями сучасної України – разом вчитися, зростати, збагачувати одне одного!» — діляться враженнями «ДахаБраха». 

За словами організаторів, Ковчег «Україна» поєднає не лише музичні шедеври останнього тисячоліття, а й образотворче мистецтво і новітні технології. Виступи супроводжуватиме відеоряд із витворами традиційного українського мистецтва (гуцульські ікони на склі, полтавські рушники, вишиті сорочки ХІХ ст., кераміка Поділля і  Гуцульщини, барокові іконостаси, скульптури Пінзеля та багато іншого). На сцені, що нагадуватиме корабель-ковчег, встановлять мультимедійну інсталяцію з голографічними проєкціями, AR-ефектами доповненої реальності. Команда «Ковчегу» сподівається, що концерт зможе повторити успіх хору Кошиця: здійснити світове турне і «закохати світ в українську музику». «Ціле своє свідоме життя я думала, як бракує нам, щоб мистецтво стало нашим брендом, який буде промовляти поза нами в світі. І ось з цією метою ми створили Ковчег. Вірю у велику роль цього проекту для успіху культурної дипломатії України…» – каже головна  диригентка і співавторка концерту Оксана Линів.

Арт-платформа Ковчег «Україна» працювала над цим проєктом спільно з Міністерством культури та інформаційної політики України, Державним агентством України з питань мистецтв та мистецької освіти.