Костянтинівка: влада і сморід

Суспільство
9 Серпня 2017, 18:52

В Костянтинівці виїдало очі  в прямому сенсі — ще з початку весни місцеві мешканці виходили працювати на свої городи в респіраторах. Люди були налякані, бо розпочалось це доволі різко, тому що це за провокація, що смердить і як це “біозброя” впливає на людину — незрозуміло. Але щоб хтось з представників влади почав принюхуватися задля з’ясування причини страшного амбре, знадобився бунт мешканців Червоного. Вони тричі збиралися біля школи на мітинги, на яких не було жодного представника влади, писали звернення до чиновників різного рангу, представників політичних партій та організацій, збиралися перекривати дороги, навіть свого депутата у Верховній Раді шукати намагалися. До речі, марно – Денис Омельянович на сморід не повівся — в Костянтинівці його не бачили з моменту виборів. Місцеві активісти -екологи зайняли доволі жорстку позицію, бо справа, справді вже дуже погано пахне. Представники декількох сільрад Костянтинівського району навіть ухвалили звернення до Кабміну щодо визнання цієї території зоною екологічного лиха, сподіваючись на державне фінансування для ліквідації наслідків.

Чиатйте також: Маленькі радощі Зайцевого

Здається, саме активні дії громадськості, нарешті змусили обласну владу почати хоч  якось діяти. Бо на звернення активістів в ОДА приходили відповіді, що влада про проблему знає. Але знає настільки, що навіть не здогадується, що саме травить все живе навкруги. На місцях, навпаки, все знали, але не вважали це проблемою. Керівник місцевого водоканалу запевняв, що за відходи, які привозять та зливають з Краматорська, заплачено, натякаючи, напевно, що гроші не можуть пахнути.

А мешканці волали про “трикутник смерті”, який створили біопруд №2 КП “Вода Донбасу”, державний ветсанзавод та очисні спорудження, що довго знаходилися на реконструкції. Коли ж нарешті була створена робоча група, перевірили трьох можливих винуватців. Ветсанзавод закрили, порушеннями, про які кричали активісти-екологи, знайдено, звалище ліквідовано. З очисними виявилось не все так складно, перевірки показали, що реконструкція не могла привести до подібних результатів. Основною причиною катастрофи стали порушення на території біопруду “Води Донбаса”, куди зливали відходи від хімічного виробництва, що спричинили активізацію процесу бродіння та активне виділення небезпечних газів. Були проведені забори води та повітря навколо цих споруд, щоб зрозуміти, що робити. Проби були відіслані в Київ в Інститут громадського здоров’я імені А.Н.Марзеєва. Але вся ця епопея продовжується всі спекотні літні місяці. До речі, результатів проб повітря досі немає, бо місто довго не проплачувало за дослідження. Але екологи вже щось знають.

Чиатйте також: Інша Донеччина: що росте на твердій крейді

Керівник організації “Мама-86” Галина Олейнікова вже запитує у директора департаменту екології та природних ресурсів в Донецькій області Сергія Натруса про показники меркаптанів. Бо є інформація, що вони перевищені в сотню разів. До речі, меркаптани – сильні нервові отрути з наркотичним ефектом, викликають параліч м'язових тканин. В організм людини можуть проникати через дихальні шляхи, шкіру, слизові оболонки. Голова робочої групи, зізнається, що, дійсно, меркаптани були знайдені, але ще немає офіційної відповіді щодо перевищення норми. І обіцяє оприлюднити всі результати. А що робити людям, які декілька місяців були вимушеними наркоманами у себе вдома? Виявляється, чекати далі.

«Для усунення неприємного запаху було прийнято рішення засипати біопруд № 2 спеціальною бентонітовою глиною. Відсипанням буде займатися КП «Компанія «Вода Донбасу». Для чого це робити? Відповім, що ця засипка дозволить припинити процеси бродіння, перекриє доступ кисню, і крім всього – бентонітова глина відмінний абсорбент, який має високу єднальну здатність. Хочу ще раз нагадати, що Департамент екології немає контролюючих функцій, але, тим не менш, ми з свого боку робимо все від нас залежне, щоб проблема була вирішена. Упевнений, що 70тисячне населення Костянтинівки і всіх прилеглих населених пунктів зможе зовсім скоро дихати чистим повітрям і життя мирних громадян не будуть отруювати смердючі запахи”, – написав на своїй сторінці в FB Натрус.

Читайте також: Слов’янськ. На уламках «русского мира»

Чиновник не зміг відповісти, як буде покарано винуватців, які ледь не довели величезну територію до екологічної катастрофи. Добре, що через порушення Прокуратурою кримінальної справи було отримано дозвіл на порушення мораторію щодо перевірок підприємств що знаходяться в зоні АТО. Але відповідь на питання, чому так довго та безплідно намагалися та продовжують намагатися боротися з тими, хто зливав спиртову барду, мешканець Костянтинівки, активіст Олександр Меланченко, радить шукати в політиці. Особливо, якщо це стосується бізнесу, який зв’язаний з колишніми “володарями” регіону. Які, на його думку, зараз повертають свої позиції:

“Те, що попередники намагаються відновити своє реноме в нашій області не без потрібної позиції влади – це давно не секрет. Але щоб так нахабно наші колишні обранці з Партії регіонів – це робили сьогодні, та ще й в найближчому тилу, вбиваючи навколишнє середовище і своїх виборців, такого ми від них не очікували. Втім судячи по нашій боротьбі п'ятирічної давності з підприємством АПК-інвест, яке до обрання в ВР контролював нардеп Омельянович, почерк у цього підприємства той же. Якщо раніше свинарники Омеляновича зливали де попало свинячі фекалії, що труїли життя мешканцям області, тепер точно так же зливається безкарно спиртова барда куди попало по тій же багатостраждальній області. Але будемо сподіватися, що влада у нас є і вона розбереться з цим власником. І зможе поставити його на місце, поки він не зарив нас в бетонитову глину”.