Наприкінці квітня Одеса, пробувши майже три тижні в червоній зоні карантинних обмежень, опинилася в жовтій. Станом на 21 квітня, за даними Одеського лабораторного центру МОЗ, вільними було 147 виділених місць у медзакладах. У найгостріші періоди їх набиралось десь із 50, та й то досить умовно. Попри зниження показників захворюваності пацієнти, які потребують госпіталізації, кажуть про відмови у лікарнях. Завчасно введений карантин, який мав підготувати систему охорони здоров’я до напливу хворих, не покращив ситуацію з медичним оснащенням. Проте він показав ефективність об’єднання громадян та неефективність роботи багатьох одеських держструктур.
Ситуація з COVID-19 значно підірвала авторитет міської влади. Волонтери, які допомагають хворим, не забувають вказувати на існуючі проблеми й бездіяльність відповідальних структур. Ті на це ніяк не реагували до недавнього часу. Проте 19 квітня на депутатській комісії мер Одеси Геннадій Труханов звинуватив представників «Корпорації монстрів» – благодійної організації, яка працює в Одесі з 2014 року, та здобула великий авторитет у місті та області – в тому, що вони своїми заявами сіють паніку серед населення й самовільно надають кисневі концентратори тим пацієнтам, які цього не потребують.
З чого починалось
Перший локдаун в Одесі запровадили у березні 2020 року. Як і в усіх українських містах, зачинилися розважальні заклади, кафе, ресторани, фітнес-центри. Хворих на COVID-19 ще було мало, місцеві ЗМІ навіть брали інтерв’ю у перших хворих. Тим часом місцеві лікарні готувались до збільшення навантаження. Керівництво Одеського обласного клінічного медичного центру одним з перших звітувало, що готове до боротьби з вірусом. Реальність виявилась дещо іншою. Побачивши офіційний звіт, слово взяли три працівниці центру.
Читайте також: Задовольнити всіх. Як в Одесі спекулювали на мовному питанні і що відбувається зараз
Ще торік вони виступили з відеозверненням, де поскаржились на відсутність необхідного технічного обладнання та засобів захисту. До того ж, чимало медпрацівників, боячись за своє здоров’я, вирішили піти у відпустку. Це й без того ускладнило проблему з кадрами, яка була в лікарні й до пандемії. Відео набуло такого поширення, що до медичних працівників звернувся сам президент Володимир Зеленський. Він пообіцяв, що не залишить медиків без допомоги і забезпечить лікарню всім необхідним. Одеський обласний клінічний центр визначили одним із опорних закладів, куди приймають пацієнтів з COVID-19.
Уже восени, як і скрізь по країні, ситуація з епідемією серйозно загострилася. Тоді ж відбулися місцеві вибори. Мер Одеси Геннадій Труханов переобрався. Він прагнув показати, що в підпорядкованому місті все під контролем. У Труханова політичний імідж «міцного господарника». Образ, який він обрав і в час передвиборчої кампанії, і вже перебуваючи на посаді мера. У виступах, які тиражують лояльні до нього ЗМІ, Труханов завжди підкреслює, що в Одесі все добре. Місця в лікарнях є, медичні заклади обладнані всім необхідним, а одеситам турбуватися немає про що.
Якщо ж ідеться про практику, то почастішали повідомлення, що пацієнти не можуть госпіталізуватися та отримати медичну допомогу. Десь у лікарнях говорять, що ліжок немає, десь вони є, але без забезпечення киснем – просять принести власний кисневий концентратор. Деякі одеські підприємства почали надавати апаратуру в оренду. Ті, кому не вистачило засобів у лікарнях чи самих місць в них, мають можливість подихати від 400 до 500 гривень на добу.
Вартість оренди концентраторів в Одесі, яку пропонують на одному з сайтів
«Монстри» проти міськради
Чимало хворих відчули труднощі з наданням медичної допомоги. Волонтерка «Корпорації монстрів» Катерина Ножевнікова ще у листопаді навела такий приклад: міські лікарні відмовлялись госпіталізувати пацієнтку 1938 року народження з сатурацією 58. Сатурація, це ступінь насичення крові киснем, який в нормі має бути 95-100, і якщо він падає нижче 90 – рекомендована госпіталізація. Навіть за таких обставин місце в лікарні знайшлось лише тоді, коли ситуація набула розголосу. Того ж дня міськрада звітувала, що в Одесі є 50 «ковідних» ліжок, які у будь-який момент готові прийняти хворих.
Організація, яку представляє Ножевнікова, за останній рік багато критикувала одеську місцеву владу. Волонтери з самого початку пандемії організовували збір коштів на закупку апаратури для лікарень, індивідуальних засобів для медиків. Коли збільшилась кількість хворих на COVID-19, вони почали допомагати і їм. Зокрема, видавати безкоштовні кисневі концентратори людям, яким не знайшлось місць в лікарнях. За кошти небайдужих меценатів їх закупили приблизно 700 штук. У цей же час лікарні міста-мільйонника потерпали від браку необхідної апаратури. Для порівняння, за 2020 рік за кошти бюджету Одеської міської ради закупили 247 концентраторів. Під час передачі однієї з останніх партій апаратури до лікарень Труханов зазначив, що «ми оперативно реагуємо на всі запити і потреби медичних установ ».
Читайте також: Місце під сонцем. Чому на одеському курорті досі немає місцевої влади
Поки відповідальні департаменти звітували про наявність вільних місць, родичі тяжкохворих проходили по кілька кіл пекла, щоб госпіталізувати своїх рідних. Це виливається у незадоволення містян владою, яку можна побачити навіть у соцмережах.
Деякі користувачі скаржаться на недосконалість статистики щодо збору інформації по «ковідним» ліжкам. Такі, наприклад, можуть бути в пологових будинках та дитячих лікарнях, але на них, відповідно, можуть розраховувати тільки вагітні та діти. Місця можуть простоювати, хоча інші пацієнти, які потребують допомоги, але не входять до указаних категорій, до таких закладів звернутись не можуть. Лікарі не мають права надавати їм лікарську допомогу за своїм профілем.
Читайте також: Країна виборів
Інші користувачі припускають, що «місць немає» через те, що ті, хто відмовляє, очікують на хабаря від сотні доларів, після якого місце обов’язково знайдеться. Але враховуючи популярність оренди кисневих концентраторів «додому» й інші складнощі, такі ситуації радше виняток, ніж правило. Фізично місць у пікові періоди й справді не вистачає. Існують і теорії змови, мовляв, департаменти завищують показники через те, що перебувають у змові з власниками приватних клінік. Госпіталізація до приватного закладу в Одесі вартує від 6 тисяч гривень і ті, хто має таку можливість, за відсутності місць проходять лікування саме там.
Зрештою, конфлікт між міськрадою і волонтерами на тлі критичної ситуації в Одесі вилився у звинувачення Труханова на адресу «Корпорації монстрів». Заява мера призвела до шквалу критики у соцмережах. Але це ж може призвести і до позитивних зрушень. Волонтерка «монстрів» Ножевнікова на своїй сторінці у Facebook повідомила, що після скандальної заяви мала зустрічі з представниками місцевого самоврядування, «де її слухали, не перебивали» та висловили прагнення допомагати. Для Одеси це може стати одним з перших прикладів, коли міська влада та громадськість працюють разом заради спільної мети, а не вступають у конфронтацію. Хоча зарано робити висновки, наскільки така співпраця буде успішною.