Wall Street пережив найгірший тиждень від 2008 року, коли три ключові індекси – Dow Jones, S&P 500, Nasdaq Composite – втратили більше 10%. У понеділок ринки частково відновилися в очікуванні рішучих стимулюючих заходів від центробанків. І очікування виявилися не марними. У вівторок Федеральна резервна система США на екстреному засіданні зменшила ключову ставку відразу на 0,5%.
Падіння відбувалося на тлі розповсюдження коронавірусу за межами Китаю та надходження сигналів щодо зростання економічних втрат від обмежувальних заходів задля боротьби з вірусом.
У такого стрімкого спаду на ринках були і інші причини, зазначає MarketWatch. По-перше, певні сигнали свідчать, що акції були переоцінені. Стрімке зростання на біржах протягом року не підкріплювалося зростанням прибутковості цінних паперів і могло бути пов’язане з надлишком ліквідності після того, як ФРС тричі знижував ключову ставку за умов непоганої економічної статистики. По-друге, тривожні настрої на ринках наростали давно. Деякі інвестори вже більше року очікують логічної корекції після безпрецедентного 11-річного циклу зростання в США, що підкріплювалося інверсією кривої дохідності, досить надійного індикатора майбутнього економічного спаду. Негативного тла додавало чинне охолодження економіки Китаю, економічне протистояння США та Китаю та Brexit. До цього всього додалася невизначеність від майбутньої президентської кампанії в США. Схоже ризик пандемії коронавірусу став поштовхом до серії розпродажів, передумови якої існували і раніше. Масштаб же наслідків від розповсюдження самого вірусу залишається малопрогнозованим і залежатиме від багатьох факторів, які проясняться в найближчі місяці.
Читайте також: Die Welt: глобальне протистояння США та Китаю, критичні помилки Меркель
Поки ж доступна лише негативна статистика з Китаю, яка справді свідчить про значну заподіяну коронавірусом шкоду. Індекс ділової активності (PMI) виробничого сектору китайської економіки за лютий впав до 35,7 пунктів проти 50 пунктів за підсумками січня, повідомило Національне бюро статистики Китаю в суботу. Це значно нижче за очікуване опитаними Reuters аналітиками показника у 46 пунктів і нейтрального показника в 50 пунктів, який розрізняє місячне зростання від скорочення. Таким чином, дані свідчать про те, що економічний струс від вірусу може поширитися на весь перший квартал 2020 року через посилені транспортні обмеження та жорсткі заходи у сфері охорони здоров’я, які паралізували економічну активність. Окремі аналітики навіть припускають, що ймовірне навіть перше з 1990-х років скорочення китайської економіки за результатами першого кварталу у річному вимірі, повідомляє Reuters.
Організація економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) і в глобальному вимірі прогнозує найгірші показники світового економічного зростання з часу фінансової кризи. Очікуване у 2020 році зростання – 2,4%, що суттєво менше за прогнозовані у листопаді 2,9%. Однак, якщо вірус пошириться по всій Азії, Європі та Північній Америці, глобальний приріст цього року може впасти до 1,5%, зазначають в ОЕСР. "Головна заувага цього спадного сценарію, що при ньому багато країн увійдуть у рецесію і тому ми закликаємо вжити заходів у постраждалих районах якнайшвидше", – заявила Reuters головний економіст ОЕСР Лоуренс Бун.
Голови ключових центробанків, таких як Європейський центральний банк, Банк Японії, Федеральна резервна система США, майже синхронно зробили заяви щодо готовності вжити необхідних заходів задля боротьби з наслідками розповсюдження коронавірусу. Тимчасово це заспокоїло ринки, які в очікуванні зниження ключових ставок почали стрімко відновлюватися у понеділок. А вже у вівторок ФРС вперше з 2008 року знизила ключову ставку в екстреному режимі, та й ще відразу на 0,5% до рівня 1-1,25% (було 1,5-1,75%). Планове засідання ФРС було призначене на 18 березня, і саме від цієї дати очікували новин. До того ж ФРС зрідка змінює ставки більше ніж на 0,25%. Таким чином рішучі дії центробанку США проявили всю складність ситуації, після чого знервовані ринки знову перейшли до негативної динаміки.
Читайте також: Незвідані варіанти рішення
Проблема полягає в обмеженості засобів, якими володіють центробанки. В останні роки ставки у розвинених країнах і так були дуже низькими і додатково знижувалися минулого року задля підтримки економік в часи економічного протистояння США та Китаю. Таким чином у випадку розгортання тривалої рецесії у центробанків просто може не вистачити «набоїв». До того ж заходи грошово-кредитної політики, які мають відтермінований ефект, можуть виявитися цілком безпорадними у випадку розгортання кризи від коронавірусу. Так, зниження ключових ставок не спроможне відновити виробничі лінії, зупинені через накази працівникам залишатися вдома, або заохотити туристів відвідувати охоплену вірусом Італію, зазначає The New York Times. Немає жодного підручнику для боротьби з економічними загрозами, створеними коронавірусом, який вже зупинив фабрики та знецінив компанії по всьому світу, підкреслює видання.
Окрім підтримки фондових ринків від центробанків інвестори також очікували заходів щодо підтримки знеціненої нафти, яка здешевшала більш ніж на 20% від піку 2020 року в січні через зменшення потреби в паливі у зв’язку з падінням ділової активності. Ціна на нафту сорту Brent ненадовго опускалася нижче психологічної позначки у 50 доларів за барель. Після цього надійшла інформація, що Росія готова приєднатися до рішень Організації країн-експортерів нафти (ОПЕК) щодо значного скорочення видобутку, яке може бути прийняте вже на засіданні ОПЕК 5-6 березня у Відні.
Проте, ймовірно, не захисні заходи центробанків і ОПЕК, і не запізнілі статистичні викладки, а власне сама динаміка розповсюдження коронавірусу в найближчі тижні стане ключовим індикатором стану світової економіки.