Коронакриза у Сирії: “Люди ніби звикли до смерті”

Суспільство
22 Вересня 2021, 18:27

Поширення коронавірусу сягає найгірших рівнів пандемії у сирійській провінції Ідліб, котра залишається опорним пунктом повстанців. В цьому регіоні десятки лікарень розбомблені, а лікарі та медсестри масово виїздять з країни через війну, котра триває вже понад десятиліття. Про це повідомляє інформаційне агентство Associated Press.

Загальна кількість випадків захворювань, зареєстрованих у провінції Ідліб у Сирії – переповненому анклаві з населенням в 4 мільйони людей, багато з яких є внутрішньо переміщеними особами – зросла більш ніж удвічі з початку серпня до понад 60 тисяч. Протягом останніх тижнів кількість щоденних випадків захворювання неодноразово перевищували 1500 осіб, і лише протягом неділі влада повідомила про 34 смерті. Проте ці цифри вважають неточними, оскільки багато хворих не повідомляють про це.

Ситуація у Ідлібі стала настільки жахливою, що рятувальники неурядової волонтерської організації "Білі шоломи", які раніше допомагали в пошуках людей серед розвалин після обстрілів, а зараз переважно доставляють хворих коронавірусом до лікарні або допомагають із похованням померлих.

"Те, що відбувається, – це медична катастрофа", – заявили на цьому тижні в Синдикаті лікарів Ідлібу, виступаючи з проханням підтримати міжнародні групи допомоги.

Провінція Ідліб стикається з багатьма викликами, які постають у всьому світі під час пандемії: відділення інтенсивної терапії в лікарнях в основному заповнені, відчувається серйозний дефіцит кисню й тестів, а виконання планів вакцинації рухається повільно.

Половина лікарень та медичних центрів постраждала від бомбардувань, а система охорони здоров’я була близька до краху ще до пандемії. Велика кількість медичного персоналу втекла з країни в пошуках безпечного прихистку за кордон. Десятки тисяч мешканців Ідлібу живуть у переповнених наметових поселеннях, де соціальне дистанціювання і навіть регулярне миття рук практично неможливе. 

Читайте також: Сирія. Гра з високими ставками

Значна частина Ідлібу та сусідньої провінції Алеппо залишаються в руках збройної опозиції Сирії, де домінують радикальні угруповання, включаючи пов'язаних з Аль-Каїдою бойовиків. За останні тижні в районах, що знаходяться під контролем уряду, і тих, що перебувають під контролем бойовиків, очолюваних курдами, кількість жертв та смертей також зросла. Однак кореспондент Associated Press Бассем Мору зазначає, що ситуація в Ідлібі виглядає гіршою, хоча виміряти справжню кількість жертв важко.

Також Бассем Мору пояснює відносно спокійне ставлення громадян до коронавірусу тим, що жителі звикли до постійних смертей й за час війни пережили набагато жорстокіші катастрофи.

“Люди ніби звикли до смерті, – каже опозиційний активіст Сальва Абдул-Рахман розповідаючи про події в Ідлібі, – Тих, хто не загинув від режиму та авіаударів Росії, зараз вбиває коронавірус".

Тим часом кампанія вакцинації була повільною, хоча прибуття близько 350 тисяч доз китайської вакцини на початку цього місяця може допомогти. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, лише близько 2,5% населення Ідлібу зробили хоча б одне щеплення. У лікарні аль-Зіраа доктор Мухаммед Абдулла каже, що спалах вірусу навряд вже досягнув свого піку й можна очікувати ще гірших показників.