Днями опозиційний народний депутат Геннадій Москаль написав на своїй сторінці в мережі Facebook, що в грудні міністр соцполітики Наталія Королевська заявила в міліцію, що загубила на вулиці в Луганську диплом про вищу освіту. За словами Москаля, це викликало в нього підозри, чи справді міністр мала документ.
У відповідь прес-секретар Королевської Анастасія Горбенко лише заявила, що у Королевської дві вищі освіти (ця ж інформація розміщена на сайті Кабміну). При цьому вона не знає, чи міністр губила диплом.
Між тим у ЗМІ вже з’явилася поки не підтверджена інформація про те, що Королевська і далі вчиться – нібито на третьому курсі Східноукраїнського національного університету ім. В.Даля.
У вересні минулого року Москаль просив міністра освіти перевірити диплом регіоналки Ганни Герман. Він пояснив, що отримав звернення випускників факультету журналістики Львівського університету у 1982 року, в яких вони заявляють, що не навчалися зі студенткою Ганною Герман. У відповідь Герман продемонструвала свій диплом.
З подачі депутата був виявлений і підроблений диплом історика у заступника глави СБУАндрія Кислинського. Указом президента Віктора Ющенка він був звільнений. За деякими даними, з грудня 2011 року Кислинський почав працювати на новоутворену УСДП, яку очолила Наталія Королевська.
Ще одного державного службовця з фальшивим дипломом було виявлено серед чиновників райдержадміністрацій. Так, з'ясувалось, що екс-заступник голови Ставищанської райдержадміністрації Київської області Микола Пахалович не вчився у Національному транспортному університеті. На сайті РДА у заступниках голови Пахалович наразі не значиться, однак на сайті Київської ОДА – значиться.
Також Москаль пропонував здати «липовий» диплом про вищу освіту Василю Петьовці (двоюрідний брат Віктора Балоги), назвавши останнього випускником Мукачівського кооперативного технікуму, а не вишу. Петьовка все заперечував.
Не менш гучним був скандал у 2011 році, спричинений виявленням фальшивих дипломів щонайменше 7 чиновників Львівської міськради, які були звільнені.
Того ж року виявили понад 20 осіб, які працювали з «липовими» дипломами про вищу освіту у Державній митній службі. Після перевірки їх також звільнили з роботи. А на посадовців Держмитслужби Генпрокуратура порушила кримінальні справи.
Крім того, влітку 2011 року Чеський суд визнав нечинними 25 дипломів юристів, виданих празькою філією Закарпатського університету.
У 2010 році прокуратура Криму порушила кримінальну справу за фактом використання підробленого диплому київського університету ім. Шевченка стосовно міністра курортів і туризму Криму Андрія Сумцова.
На поданні фальшивого диплома викрили мера Сніжного (Донецька обл.) Олександра Дороніна. Втім, за даними ЗМІ, прокуратура відмовилася порушувати кримінальну справу за цим фактом.
Як раніше розповів Deutsche Welle голова Центру громадської адвокатури, адвокат Леонід Тарасенко, в Україні, як показує судова практика, покарання за такі злочини є мінімальними. Хоча стаття передбачає і ув’язнення до трьох років, швидше йтиметься про штраф у розмірі до 70 неоподаткованих мінімумів (1190 гривень).
Адвокат припустив, що в Україні є певний відсоток посадовців з «липовими» дипломами. Однак, за його словами, нинішні чиновники надають перевагу іншому – законному способу отримання документу: йдеться про здобуття післядипломної, тобто другої освіти, що цілком реально зробити за 2-3 роки.
Між тим міністр освіти Дмитро Табачник у лютому минулого року заявив, що справжність дипломів про вищу освіту, виданих в Україні після 2000 року, можна перевірити за 15 хвилин. А всі дипломи, видані до 2000 року, можуть бути перевірені протягом двох тижнів. Він запевнив, що Єдина електронна база дипломів захищена СБУ й Спеціальною державною службою захисту інформації.
Як відомо, на Міносвіти покладено функцію перевірки дипломів про вищу освіту всіх претендентів на роботу в державних органах.