Алла Лазарева власна кореспондентка «Тижня» у Парижі

Король Бельгії назвав боротьбу за свободу України «своєю боротьбою»

11 Квітня 2024, 06:47

«Ця війна — це також і наша боротьба», — заявив король Бельгії Філіп у виступі перед депутатами Європейського парламенту 10 квітня. Він закликав європейців до розбудови системи спільної безпеки та до непохитної підтримки України.


«Король Філіп побажав висловитись на підтримку європейського проєкту та всупереч панівному негативізму», — зазначив провідний бельгійський часопис La libre Belgique. Він наголосив на необхідності «захистити демократію перед загрозою авторитаризму».

«У ці часи війни, невизначеності та соціальних заворушень Європа та світ відчайдушно потребують надії », — вважає бельгійський монарх. Він наголосив, що Євросоюзу потрібно зміцнити єдність та уникати «фрагментації», щоб домогтися «стратегічної незалежності» держав-членів ЄС. «Підтримуючи, зокрема, Україну, ми демонструємо, що можемо разом приймати сильні рішення. Боротьба в Україні — це також і наша боротьба. Йдеться про захист нашої безпеки та наших цінностей. Ми також відчуваємо загрозу, і небезпідставно. Загроза — реальна», — наголосив король Філіп у своєму виступі. Він зазначив, що в Європі є «багато можливостей для поліпшення» ситуації з безпекою, «особливо в ці непевні часи, коли навіть давні альянси перебувають у стані випробувань».

«Демократія є не лише гарантом свободи і справедливості, але й людських цінностей, таких як наша здатність обурюватися стражданнями народів, що стикаються з жорстокими війнами. Тому нинішня глобальна криза має моральний вимір. Людина повинна залишатися мірилом усього і не може бути власністю держави чи служити на славу одного лідера, релігії чи етнічної групи. Європа хоче бути батьківщиною людства. Тому нехай вона буде рушійною силою геополітики людства», – побажав бельгійський монарх.

Король Філіп вперше виступив у Європарламенті з офіційною промовою. Його попередник, король Бодуен, також не зловживав нагодою, на правах господаря, звертатися до європейських політиків. Він виступав перед євродепутатами лише раз, у 1987 році.

Згідно з даними часопису The Brussels Times, загальна сума бельгійської допомоги Україні від початку повномасштабного наступу РФ вже сягає €1 млрд. Ухвалено 25 пакетів допомоги, останній з них передбачає 100 мільйонів євро для обслуговування літаків F-16. Бельгія постачає до України військове обладнання, промислові вироби та пальне.

Цього року держава передбачає збільшити свій внесок до оборонних програм з 1,1% від ВВП, як було торік, до 1,24%. Як повідомляв Укрінформ, у 2024 році Бельгія має намір надати Україні військову допомогу на суму €611 млн, та брати участь у шести коаліціях з підтримки ЗСУ й тренування українських військовослужбовців.