У дитинстві віддала шалені для першокласниці гроші за букетик рожевих конвалій. «Імпортні», – нахвалювала продавчиня. А вони, тільки-но потрапивши до вази, почали випускати у воду цівки фарби. Я викинула фальшивку й відтоді знала: насправді конвалій рожевого кольору не існує.
ТИХА ПРОВІНЦІЯ.У центрі Вольштина затишно й мило, а у міському фонтані плавають свійські качки
Інвестори – нащадки протестантів
І ось стою на краєчку галявини у заповіднику «Острів конвалій» неподалік Вольштина. Вітер коливає хвилями різьблене листя папороті, а між ними мою дитячу мрію – рожеві дзвіночки. «Не фарбовані! – сміється Ришард Мрошковський, студент Познанського університету й наш провідник у дендрологічних мандрах, – тут усе природне». Чому ці квіти мають не звичний білий колір, а різні відтінки рожевого, достеменно не відомо. Подейкують, що це пов’язано зі специфікою місцевого ґрунту: пересаджені кудись в інше місце, вони втрачають свою рожевість.
Вольштин, столиця однойменного повіту в Польщі, – чистеньке, здебільшого двоповерхове містечко. Тут лише 55 тис. мешканців. Його інколи за співзвучністю плутають з Ольштином, теж польським містом, але не ті, хто хоча б раз побував у Вольштині.
Його заснували 1420 року німецькі протестанти, чиє життєве гасло «Молись і працюй!» можна й зараз прочитати на фасадах деяких старих будинків. Вулички, викреслені як кросворди, потопають у зелених хащах. Співають пташки, центральною площею гордовито походжають свійські качки. Час від часу вони весело хлюпочуться у бароковому фонтані й просять якоїсь їжі у перехожих. Пухнасті хмари, яскраво-блакитне небо…
«У наших краях не було й за комуністів великої промисловості, – розповідає пан Ришард Курп, вольштинський староста, – а зараз і поготів. Ми зробили ставку на сільське господарство й туризм. У нас багато лісів, озер… Це зараз так цінується в Європі – бездоганна екологія. Захист довкілля – пріоритет нашого господарювання. Попри кризу, безробіття в повіті не перевищує 5%. Майже без дотацій із Варшави утримуємо всі освітні, лікувальні та оздоровчі заклади, зокрема й дитячий будинок та спеціалізовану школу для проблемних дітей. А ось свій аквапарк ми побудували за рахунок допомоги ЄС… Так сталося, що історія цих земель доволі драматична. Впродовж століть ними навперемінно володіли то поляки, то німці, тож відносини між двома народами були непрості. Зараз усе це в минулому. Німці – наші головні туристи та інвестори».
Німецька присутність простежується тут і в іншому вимірі. На одній із вуличок надибуємо на Будинок-музей Роберта Коха. Так, це той самий видатний мікробіолог, Нобелівський лауреат із медицини. Наприкінці ХІХ століття він працював у тодішньому німецькому Вольштейні санітарним лікарем.
У повіті розводять велику рогату худобу й овець – це важлива частка бізнесу так званих агротуристичних господарств, більшість яких піднялася саме на німецьких грошах. На фермах працюють сучасне обладнання, автоматика, а ось людей задіяно небагато, тож такі підприємства високорентабельні. Окрім ферм тут є величезні погреби, де вирощують шампіньйони, і цехи, які випускають молочні продукти, м’ясні консерви та грибні делікатеси. Замовники – знову-таки німці, які віддають перевагу польським екологічно чистим продуктам, бо вони дешевші за аналогічні, вироблені у Німеччині.
Ну і, звісно, туристична складова. Вольштин – це й чепурні будиночки-готельчики та бунгало, розкидані на берегах озер, лісових галявинах та околицях містечка. І ресторанчики та корчми, де годують пречудовими стравами з того, що тільки-но буяло на грядці, плавало в озері чи мекало-бекало-кукурікало на подвір’ї, й де так просто відчути знову ностальгійний смак парного молока, пахощі вмитих дощем лісових суниць… А до того ж ще й розгалужена інфраструктура прокату та сервісу велосипедів, моторних човнів, байдарок, вітрильників, лиж, санчат, ковзанів.
Та, як на мене, найсильніший магніт – стайні. Граційно й обережно несе мене по колу коник на ім’я Харцер. Відчуття – наче земля хвилями рухається під тобою, а поруч лунають сміх і різномовні вигуки дітлахів, які без остраху гарцюють на поні й осликах. Почула й українську. Виявилося, діти з Літинського району Вінницької області.
СЕЛО ДЛЯ ГОРОДЯН. Етнографічні музеї-скансени у Польщі – одна з улюблених атракцій для туристів з більших міст
Рух ретропаротягів
Вольштинці не тільки зробили свій край цікавим для зарубіжних та польських туристів, а й самі залюбки беруть участь у місцевих святах. Наприклад, у фольклорному фестивалі, який щороку відбувається в Етнографічному музеї просто неба. Сюди місцеві ентузіасти позвозили старі хати, млин, корчму, кузню і, відреставрувавши архаїчні будівлі, по вінця заповнили їх ужитковими раритетами. Чимало учасників збирає і Свято шампіньйонів: комусь цікава наукова конференція, проте більшість вабить щедре частування від виробників, і народ зазвичай купчиться біля яток із грибними смаколиками.
Та найголовніше і наймасштабніше місцеве шоу – Парад паровозів, що відбувається у травні на День Вольштина. Паротяги прибувають сюди з Польщі, Німеччини й навіть Великої Британії, а глядачі з’їжджаються з усього світу.
Хоч як парадоксально, але народилося це свято з відчаю й безвиході під час розпаду соціалістичної системи. Згадує Вєслав Йокєль, екс-залізничник, нині екскурсовод: «Для молоді наше депо – екзотика, для мене – життя. Починав підлітком із кочегара… Доріс до заступника начальника депо. Коли з’явилися електровози, паротяги потроху стали стягувати на брухт. Лише деякі іржавіли на запасних коліях. А потім настали тяжкі часи: військовий стан, порожні полиці магазинів, мізерна пенсія… І ось ми, ветерани залізниць, вирішили відреставрувати те, що залишилося, і зробити музей. Думали, щоб якось вижити, а вийшов непоганий заробіток нам та радість людям: старовинне депо, де все як 100 років тому».
Тож туристи, здебільшого західні, платять великі гроші, щоб попрацювати кочегаром чи просто посидіти поряд із машиністом під час рейсу. У Вольштині старовинні паротяги задіяні і на туристичних маршрутах, і в щоденному розкладі руху поряд із сучасними електровозами на маршруті «Вольштин – Познань».
Зараз у рухомій експозиції близько 30 ретропаровозів, зокрема німецькі локомотиви часів Другої світової війни і польські повоєнні. Гордість колекції – потяг «Ретро-Карго», що складається з вагонів 1928–1930 років випуску, та паротяг «Чарівна Гелена» 1936 року випуску. Є й паровози-кінозірки: локомотиви, що знімалися у фільмах «Піаніст» Романа Поланського та «Катинь» Анджея Вайди. Усі вони беруть участь у параді паротягів: надраєні й заквітчані, урочисто проходять рейками повз трибуни глядачів.
А ввечері розгортається яскраве видовище «Світло, звук та пара», під час якого мелодії виводять не музичні інструменти, а паровозні гудки. Запах мастила й відпрацьованої води, довгоногі красуні з конкурсу «Міс Паротяг», галас, сміх, пиво з хрумкими солоними паличками…
До речі, для туристів у Вольштині діє бліц-школа, в якій вчаться на паровозних кочегарів і машиністів.
Ще трохи рожевого
Сталася неподалік Вольштина й одна зустріч, що досі бентежить мене. Ми познайомилися з місцевим фермером Лукашем Горовським, водночас Почесним консулом України в Познані. Пан Лукаш – людина альтруїстична: власним коштом утримує офіс консульства. Крім того, виплачує зі своєї кишені стипендії 36 українським студентам.
Симпатія до України прокинулася в пана Лукаша 1995 року, коли він вперше подорожував нашою вже незалежною державою. В дорозі посеред маленького селища Цигани на Тернопільщині у нього раптом зламалася машина. «Було Різдво, і я побачив, як після служби Божої діти йшли до школи кілька кілометрів по глибокому снігу, – згадує пан Лукаш. – Мене так вразила тамтешня бідність, що наступного року на Святого Миколая я повернувся з подарунками. Спочатку місцева влада не дуже мене сприймала, бо не розуміли, яка в мене мета, зараз уже звикли».
Він обладнав в українській школі комп’ютерний клас, купив музичний центр і музичні інструменти, почав виплачувати стипендії.
…Вдома, розбираючи сувеніри, що надарували нові польські друзі, я натрапила на якійсь пакетик. І ще не встигнувши розгорнути, здогадалася, що це. Так і є: у вологій серветці побачила букетик рожевих конвалій. Нефальшиві дива таки існують.
КВІТИ-УНІКУМИ.У цій місцевості завдяки специфічному складу ґрунтів конвалії мають природний рожевий колір
Тиждень висловлює подяку Польському осередку Бюро туристичної інформації в Києві за сприяння в організації подорожі.