Конституційний суд України скасував закон, що дозволяв виключати кандидатів у депутати парламенту з виборчого списку вже після виборів. Про це повідомляє прес-служба відомства.
Відповідне рішення суд прийняв на засіданні 21 грудня.
Зазначається, що суд дійшов висновку, що можливість виключення партією кандидатів у народні депутати з виборчого списку від партії після встановлення результатів виборів за рішенням її з’їзду, "суперечить принципам народовладдя; правової визначеності та правомірних очікувань як складовим принципу верховенства права; свободи політичної діяльності; вільних виборів та вільного волевиявлення виборців; вільного депутатського мандата".
"Положення закону порушують право громадян України вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування…, уможливлюють заперечення партією політичної волі виборців, втіленої у результатах голосування на виборах народних депутатів України, та суперечать засадам конституційного ладу України", – пояснють у прес-службі КС.
Таким чином суд постановив, що відповідні частини закону визнані неконституційними і втрачають чинність. Рішення оскарженню не підлягає.
Водночас рішення КС не стосується так званого "імперативного мандату". Норма про те, що парламентські фракції мають право забрати мандат у депутата-списочника, який вийшов із фракції, Конституційним судом не скасована.
Нагадаємо, парламент України у лютому 2016 року підтримав законопроект №3700 нардепа Олега Ляшка, який передбачає дозвіл партіям виключати кандидатів у народні депутати України з виборчого списку в багатомандатному окрузі після оголошення результатів виборів і до прийняття рішення Центральної виборчої комісії про визнання їх обраними.
Цей закон отримав широке засудження в суспільстві й отримав назву закону про "партійну диктатуру", Комітет виборців України назвав спробу узаконити зміну результатів виборів партіями узурпацією державної влади та закликав президента ветувати законопроект. Проте 25 лютого президент Петро Порошенко підписав закон.