Запит про перевірку на відповідність Конституції РФ Договору про прийняття Республіки Крим в РФ і утворення в складі РФ нових суб'єктів надійшов у КС у вівторок. Розгляд запиту в КС проходив без публічних слухань на прохання президента Росії , "враховуючи ситуацію, що склалася навколо Криму і Севастополя".
"Конституційний суд визнав, що даний договір відповідає Конституції РФ. Рішення прийнято одноголосно" , – сказав Зорькін.
Голова суду розповів, що КС отримав запит президента у вівторок увечері, проте судді встигли з ним досить добре ознайомитися "оскільки у них робочий день ненормований". "Особисто я на каві сидів" , – пожартував Зорькін.
Голова суду пояснив журналістам, що розгляд проходив без публічних слухань у порядку письмового провадження оскільки в справі розглядався нератифікований договір, який ніким не оскаржувався. Внаслідок цього в справі відсутні дві сторони. "Як такого спору в сенсі змагальності немає", – пояснив Зорькін .
Як відомо, 18 березня президент Росії Владімір Путін підписав із самопроголошеними представниками "влади" Криму "угоду" про входження Криму та Севастополя до складу РФ.
Відповідно до закону про порядок прийняття і утворення нових суб'єктів РФ, іноземна держава звертається до РФ з проханням про входження до складу РФ і про укладення відповідного міжнародного договору. Президент РФ інформує про це обидві палати російського парламенту і уряд РФ, і при необхідності проводить консультації.
Потім глава держави звертається до Конституційного суду з проханням дати оцінку відповідності договору Конституції РФ, і у випадку, якщо суд дасть позитивну оцінку, міжнародний договір вноситься на ратифікацію до Держдуми разом з проектом федерального конституційного закону, в якому визначається назва, статус і межі суб'єкта. Якщо два цих документа підтримуються палатами, то вносяться зміни до Конституції, куди додається назва одного або декількох суб'єктів.