Рада громадського контролю при НАБ провела перше установче засідання, під час якого було обрано голову Ради, Віталія Шабуніна, та делеговано окремих представників до конкурсних комісій. Про це у коментарі Тиждень.ua розповів Олексій Хмара, президент Transparency International, представник Ради громадського контролю при Національному антикорупційному бюро України.
«Ми окремо не ділили на комісії всю нашу Раду, оскільки поки що рано говорити,чим вони будуть займатися. Але ми делегували кількох осіб до конкурсних комісій, які створені в Антикорупційному бюро», – зауважив він.
Хмара наголосив, що комісії вже працюють.
«Цього тижня двічі конкурсна комісія вже збиралася. Конкурсна комісія – це чиновники плюс активісти. Вони між собою домовилися, як вони будуть опрацьовувати кожну справу, кожного кандидата, подивилися на всі справи, які подані. Зараз вони перевіряють документи потенційно відхилених кандидатів. Тому що попередньо, коли документи подавалися, через некомплектність або ще якісь формальні підстави, вже можна було сказати, хто далі недопущений», – пояснює представник Ради.
За його словами, Рада громадського контролю і люди, яких вона делегувала до комісій, на сьогодні зробили три важливі речі.
«По-перше, ми кожну справу потенційно відхилених взяли на контроль. По-друге, ми попросили через інтернет всіх, хто подавав документи, але не знає, чи його відхилили чи допустили на подальші етапи, щоб вони про себе повідомили. І люди вже звертаються. Я точно не скажу кількість, але вже було близько десятка таких заяв. І третє, що ми робимо, – це ретельно перевіряємо самі біографії. Це важко робити, тому що багато охочих і мало часу на їх відбір. А там кілька етапів відбору: спочатку ми ознайомлюємося з документами, потім ми допускаємо тих, хто відповідає вимогам тестування, а потім, ті, хто його пройдуть (там треба набрати певний відсоток відповідей), будуть допущені до співбесід і так далі. Там ціла етапна робота, вона ще тільки в процесі. І от наші друзі, які працюють в конкурсній комісії, по суті цілодобово в ній», – розповідає Хмара.
Представник Ради пояснив, що існують різні рівневі посади в НАБ.
«Є керівництво органу, але, щоб воно працювало, йому потрібні керівники напрямів. А коли їх оберуть, їм потрібні будуть детективи, які будуть "пахати" в полі. Ми їх набиратимемо пізніше, коли визначимося з керівниками напрямів», – зауважив він.
За його словами, на посади детективів наразі є понад півтори тисячі кандидатів, документи яких відповідають усім вимогам, а загалом надійшло понад чотири тисячі заяв.
Олексій Хмара уточнив специфіку своїх обов’язків у Раді. Він не є членом жодної конкурсної комісії, оскільки наразі займається переважно Національним агентством з питань запобігання корупції, всіма тими скандалами, які навколо нього йдуть.
«Тому конкретно в Раді наше завдання – це колегіально приймати рішення, тримати на контролі питання, але про сферу чіткої діяльності говорити ще рано, тому що все залежить від того, як буде далі розвиватися робота Ради», – пояснює він.
За його словами, голова НАБ Артем Ситник не був присутнім на першому установчому засіданні Ради, оскільки в нього були свої справи, але потім він приходив на зібрання конкурсних комісій.
«У нас наразі купа планів, ми складаємо свій регламент, щоб можна було правильно працювати, організовуємо веб-сторінку. Тобто зараз триває нормальний робочий процес. Поки що немає на що нарікати, крім строків. Ми маємо допомогти швидко запуститися новому органу влади», – наголошує він.
Як повідомлялося, 5 червня стали відомі результати голосування за кандидатів до Ради громадського контролю при НАБ, до складу якої увійшли 15 представників.
Нагадаємо, основними функціями Ради громадського контролю НАБ є участь в дисциплінарній комісії НАБ, яка бере участь в звільненні недобросовісних працівників бюро. Також представники Ради громадського контролю беруть участь в конкурсних комісіях щодо відбору працівників бюро. Окремо двічі на рік Рада громадського контролю надає свої висновки щодо роботи Антикорупційного бюро Верховній Раді, Кабінету Міністрів та президенту.
Читайте також: Антикорупційне бюро: найважливіші факти про новий орган.