Конфлікт інтересів. Українцям рекомендують купувати “фуфломіцини” ті, хто мали б їх забороняти

Суспільство
15 Листопада 2021, 12:50

У 2020 році в Україні витратили майже 14 мільярдів гривень на ліки, які не передбачені сучасними стандартами лікування. Це становить 28% від загальних витрат в аптеках, що найбільше за останні три роки. Частину цих препаратів безпідставно рекламували як засоби для лікування коронавірусу. Про це свідчать дані дослідження “Центру протидії корупції”.

Йдеться про препарати без доведеної або сумнівної ефективності, серед яких гомеопатичні, рослинні лікарські засоби та харчові добавки. Вони відсутні у клінічних настановах, в стандартах надання медичної допомоги, недостатньо вивчені з точки зору безпеки.
 

Читайте також: Межа свободи

Аналіз демонструє, що впродовж трьох останніх років українці витрачали найбільше коштів на одні і ті самі лікарські засоби. 4 з 10 найпопулярніших препаратів є ліками, що не мають достатньої доказової бази щодо ефективності та безпеки. 

 

Червоним зазначено ліки з недоведеною ефективністю, згідно з дослідженням ЦПК

 

Чому ринок “фуфломіцинів” продовжує зростати

 

Автори дослідження зазначають, що попри відсутність доказової бази, такі препарати містять в інструкціях до застосування інформацію про їхню ефективність та медичні показання. Зокрема, частину препаратів рекламують як засоби для лікування коронавірусу.

Один із авторів аналізу, лікар-інфекціоніст Федір Лапій пояснює це конфліктом інтересів у експертів, які рекомендують затвердження того чи іншого препарату.

 

Читайте також: Місце призначення — Україна: "Ось що буде, якщо в країні лише 16% вакцинованого населення від Covid-19

“Міністр не перечитує досьє на препарат. Це делегується експертам, які співпрацюють із Державним експертним центром. Вони оцінюють та дають висновки. На превеликий жаль, ці експерти не декларують конфлікт інтересів, а відверто їх (“фуфломіцини” – Ред.) рекламують на тих чи інших медичних конференціях. Це, як правило, завідувачі кафедр, директори інститутів”, — зазначив лікар.

 

За словами Лапія, держава має кілька механізмів для боротьби із явищем у рамках законодавства. Передусім ідеться про декларування конфлікту інтересів або включення медзасобів до Національного формуляру України. Включення до формуляру передбачає іншу процедуру, ніж просто реєстрація медзасобу. “Тут вже складніше пройти процедуру для препаратів недоведеної ефективності”, — каже Лапій.

 

З лікарськими засобами, які включено до останнього випуску формуляру можна ознайомитися за посиланням.

 

Водночас Лапій додає, держава не може втручатися у ринкові механізми. Так само держава не може замінювати провідних спеціалістів, щоб вони не давали позитивні рекомендації недоведеним лікам.