Компанія Apple та Мінцифра домовились про співпрацю – як це стосується перепису населення

Суспільство
1 Грудня 2021, 15:59

Віцепрем’єр-міністр та міністр цифрової трансформації Михайло Федоров та директор із взаємодії з органами державної влади країн та регіонів від компанії  Apple Inc. Марк Леннон підписали меморандум про взаєморозуміння. Це означає, що техногігант та Мінцифри співпрацюватимуть у низці ініціатив, зокрема й у переписі населення України 2023 року. Наразі деталі Меморандуму невідомі.

Востаннє перепис населення проводили 2001 року. До цього, у 2020 році, дані електронного перепису оприлюднював ексміністр Кабінету міністрів Дмитро Дубілет. За його даними, на території України проживає понад 37 млн людей без урахування окупованих територій.

Як саме виглядатиме підтримка перепису від американської компанії не уточнюють, однак спеціаліст з Інституту демографії та соціальних досліджень імені М.В. Птухи пояснює, що це може бути надання в користування планшетів фірми Apple. Член-кореспондент НАН України, старший науковий співробітник та доктор економічних наук Олександр Гладун сказав у коментарі Тижню, що не бачить у цій новині нічого екстраординарного, адже ідея залучити до перепису техніку прозвучала не вперше, натомість зараз про це заговорили в основному через впізнавану фірму планшетів.

Як пояснив Олександр Гладун, Державна служба статистики співпрацює з  Інститутом демографії та соціальних досліджень імені М.В. Птухи з методологічних питань. А співпраця з Apple реалізовується через Міністерство цифрової трансформації і полягає в тому, що один з технологічних етапів проведення перепису населення планують здійснити за допомогою планшетів: 

“Раніше, у 2001 році, інформацію про кожну особу вносили на паперову сторінку з відповідними вимогами – щільність паперу, порядок заповнення інформації, стилізований шрифт. Ці листки йшли в обробку, з них робили оптичне зчитування образів, таким чином дані передавались на контроль. Таким був технологічний етап збору інформації та її передачі в обробку. Зараз пропонують відразу вносити інформацію в планшет. Це дає змогу в режимі реального часу відправити дані в роботу, що значно спрощує процес”.

Читайте також: Писано-переписано

Однак такий формат проведення перепису пропонували й раніше. Наразі багато уваги новині про співпрацю з Apple приділяють через імідж та впізнаваність компанії, ніж це було б, якби планшети надавала менш відома фірма. Під час візиту Володимира Зеленського до США, міністр цифрової трансформації Михайло Федоров також був у складі делегації. Тім Кук та глава Мінцифри тоді обговорили можливі шляхи співпраці, серед яких була розмова про допомогу із майбутнім переписом населення.

“Під час перепису населення у США, компанія Apple давала в оренду свої планшети, потім корпорація ні в методологію, ні в обробку інформації не втручалась. Наскільки я розумію, так само зараз хоче зробити й Україна”, – пояснює Олександр Гладун.

Також залишається питання, чи підійде програмне забезпечення на планшетах під українську програму, каже спеціаліст, тож швидше за все його доведеться розробляти. Програму затвердять цього місяця на спільному засіданні Президії НАН України та колегії Держстату, каже Олександр Гладун.

“У Держстату була стратегія використати планшет, просто підвернувся Apple. В цьому немає нічого надзвичайного, просто назва фірми дуже відома”, – додає спеціаліст.

До планшетів формували технічні вимоги, однак закупівель наразі не було. Серед вимог – наявність GPS-навігації, аби можна було відслідковувати переписувачів, чи дійсно вони обслуговують свій район.