Комп’ютер на всі гроші

ut.net.ua
4 Квітня 2008, 00:00

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Купити якісний персональний комп’ютер (ПК) водночас і складно, і просто. Складно, бо потрібно робити вибір між десятками, а то й сотнями можливих конфігурацій. Але ситуацію спрощує те, що практично будь-який вибір більшою чи меншою мірою забезпечить виконання типових інформаційно-розважальних завдань на досить високому рівні продуктивності.
 
Звідси випливають два практичні висновки: по-перше, не варто переплачувати за останній технологічний писк – передостанній не набагато йому поступаєтсья. І по-друге, починати процедуру вибору краще з визначення суми грошей, яку споживач готовий витратити на ПК.
 
Найпростіший сучасний комп’ютер коштує від $200, ціна найбільш просунутого не має верхньої межі. Істина – десь посередині. Саме на цю «середину» найкраще орієнтуватися.
 
Анатомія комп’ютера
Центральний процесор. Користувачі традиційно звикли визначати продуктивність ПК саме за процесором: чим швидше, тим краще. Наразі такий підхід і правильний, і ні. Правильний тому, що швидкість процесора справді залишається однією з найважливіших характеристик. Водночас через неймовірні темпи прогресу навіть «найслабшого» процесора з сучасної лінійки з головою вистачить, щоб забезпечити потреби переважної більшості домашніх користувачів. Більше того, він майже напевне буде швидшим, ніж «топ-моделі» дво– трирічної давнини. Сучасні процесори, як правило, мають кілька (два, три або чотири) ядер – тобто по суті поєднують обчислювальну потужність кількох процесорів. Вибираючи, краще орієнтуватися на двоядерні моделі (одноядерні рішення – варіант для «особливо дешевих» комп’ютерів). Ганятися за «чотирма ядрами», якщо ви не знаєте навіщо вони вам потрібні, не дуже резонно: такі процесори коштують значно дорожче, а чотириразового збільшення швидкості в реальних завданнях отримати не зумієте.
 
Зараз на ринку гостро конкурують два основні виробники процесорів – Intel та AMD. Наразі в «перегонах на швидкість» лідирує Intel завдяки дуже вдалій лінійці процесорів Core (як дво-, так і чотириядерних). Натомість AMD з лінійкою двоядерників Athlon X2 досить відчутно відстала, й навіть випуск нового чотириядерника Phenom не допоміг скоротити це відставання. Проте є важливий нюанс: комп’ютер з процесором AMD Athlon X2 та відповідною материнською платою буде коштувати суттєво дешевше, ніж його аналог на платформі Intel Core Duo.
 
Материнська плата.
Це «фундамент» комп’ютера, в роз’єми якого підключають усі його пристрої – процесор, оперативну пам’ять, жорсткий диск, відеокарту тощо. Наразі сучасний «асортимент» моделей від провідних виробників іде на сотні. Втім, ключова різниця між «звичайною» і «просунутою» платою в 99 випадках зі 100 полягатиме в кращій підтримці т.зв. «розгону» (роботи окремих підсистем на підвищеній порівняно зі штатною частоті) та наявності додаткового оснащення. Наприклад, «швидкий» інтерфейс FireWire (застосовується для підключення цифрових відеокамер), вбудований радіоінтерфейс Wi-Fi тощо.
 
Відеокарта.
Людям, які вперше ознайомилися з комп’ютерними реаліями років 10 тому і з того часу не особливо відстежували перебіг подій у цій галузі, іноді складно усвідомити, що сьогодні найдорожчий (і найпринциповіший) компонент домашнього ПК – не процесор чи жорсткий диск, а саме відеокарта. Звісно, якщо мова йде про збалансовану конфігурацію. Однак при цьому слід розуміти: чи не єдиний виграш, який забезпечить дорога відеопідсистема, стосується швидкості в сучасних комп’ютерних іграх з тривимірною графікою. Якщо «грання» не планується в принципі, то можна обмежитися значно дешевшим варіантом – материнською платою з вбудованим відео. Втім, повноцінний домашній ПК – це все ж таки розважальний центр, і свідомо позбавляти його головної розважальної складової, якою є ігри, не дуже раціонально.
 
Оперативна пам’ять.
Сучасний домашній ПК можна задешево обладнати таким обсягом пам’яті, який кілька років тому мали хіба що потужні сервери. Два гігабайти «оперативки» по ціні 1 Гб модуля пам’яті DDR-2 800 мегагерц – оптимальний зараз обсяг. Більше – немає сенсу (Windows XP адресує лише 3 Гб оперативної пам’яті), а от мінімум в 1 Гб для «бюджетного» ПК цілком допустимий.
 
Жорсткий диск
– ще один тріумф прогресу. Диск з обсягом 500 гігабайт, який зараз коштує від $110, звичайний користувач «забиватиме» дуже довго. За потреби вкрай гострої економії можна обмежитися 250-гігабайтним диском.
 
Пишучий DVD-дисковод.
А от тут технології дійшли своєї межі, й практично немає різниці між пристроями від провідних виробників. До масового продажу оптичних дисководів нового покоління (Blu-Ray) ситуація вже не зміниться.
 
Системний блок.
Коли ви купуєте комп’ютер «у зборі», це єдине, що можете побачити – решта «начинки» всередині. Варто зазначити, що найчастіше пропонують недорогі системники китайського виробництва з не дуже потужними блоками живлення. Втім, це справа виробника – гарантувати, що все працюватиме як слід. Покупцю ж варто звернути увагу, щоб системний блок мав роз’єми USB та аудіо на передній панелі, а також додаткові вентилятори на передній та задній стінці (це суттєво покращує охолодження).[404]
 
ДЛЯ ДОМУ, ДЛЯ СІМ’Я

 

Давати конкретні рекомендації, «який комп’ютер кращий» – річ ризикована. Адже в кожного свої уявлення «кращості», а варіантів вибору дуже багато. Тому автор одразу хоче зазначити, що наведені нижче конфігурації не претендують на істину в останній інстанції. Однак 20-річний досвід роботи з комп’ютерною технікою і власноручно зібраний два тижні тому новенький (четвертий за ліком і другий за два останні роки) комп’ютер дають йому підстави вважати, що це уявлення недалеке від істини.
 
Варіант 1. Бюджетний комп’ютер. Двоядернийпроцесор від AMD, потужність – «трохи нижче середньої», материнська плата з вбудованим відео. Втім, у таких материнських платах на новому чіпсеті AMD 780G (вони мають з’явитися в українських магазинах буквально днями) відеопідсистема має пристойну потужність, достатню для запуску не дуже «важких» ігор. У майбутньому можна буде обладнати такий ПК окремою відеокартою більшої потужності.
 
Процесор – AMD Athlon X2 4600+ EE – $85
Материнська плата – на чіпсеті AMD 780G, з вбудованим відео – $80
Оперативна пам’ять – 2 Гб (2 планки по 1 Гб) – $45
Жорсткий диск – 250 Гб – $70
DVD з можливістю запису – $30
Системний блок – $40
Загальна ціна$350
 
Варіант 2. «Середняк». Тут можна вибирати між платформами AMD Athlon X2 та Intel Core 2 Duo, однак автор рекомедує перший варіант. Він буде дещо дешевшим, а заощаджені кошти варто витратити на більш потужну відеокарту.
 
Процесор AMD Athlon 64 X2 5200+ – $120
Материнська плата – на чіпсеті NVIDIA nForce 570 SLI – $100
Відеокарта – NVIDIA 9600 GT 512 Мб – $220
Оперативна пам’ять – 2 Гб (2 планки по 1 Гб) – $45
Жорсткий диск – 500 Гб – $110
DVD з можливістю запису – $30
Системний блок – $50
Загальна ціна – $675
 
Варіант 3. «Вище середнього». В цьому випадку оптимальною буде платформа Intel. Найцікавіша конфігурація – на основі нового Intel Core 2 Duo серії E8х00. Його переваги – передовий 45 нм техпроцес і дуже непогані «розгінні» характеристики, які дозволяють з незначними зусиллями «запустити» цей процесор на частоті вище на 30-40% від номінальної. Й отримати дуже потужну машину за цілком розумні гроші.
 
Процесор Intel Core 2 Duo E8200 – $210
Материнська плата – на чіпсеті Intel P35 $100
Відеокарта – NVIDIA 8800 GT 512 Мб – $300
Оперативна пам’ять – 2 Гб (2 планки по 1 Гб) – $45
Жорсткий диск – 500 Гб – $110
DVD з можливістю запису – $30
Системний блок – $50
Загальна ціна – $845