"Прагнення свободи і суверенітету не виправдовує ані етнічних чисток, ані масових злочинів… Крайній націоналізм і шовінізм не служать народові, оскільки вони отруюють розум і серце", – сказав Коморовський.
Польський президент також говорив про необхідність вшанування пам'яті жертв тієї трагедії, зокрема і про українців як "жертв відплати".
«У спільній молитві ми повинні пам’ятати також і тих українців, які в рамках колективної відповідальності за злочини, скоєні іншими, стали жертвами воєнних злочинців на цій території протистояння», – сказав він.
Президент Польщі звернув увагу присутніх на те, що Волинська трагедія – тема не лише двох держав. "Варто пам'ятати – завжди з польсько-українських конфліктів користався хтось третій. Хтось, хто завжди зазіхав на нашу незалежність, на нашу свободу," – сказав він.
Впродовж промови Коморовський не раз закликав до примирення, яке має ґрунтуватись на правді, наголосивши, що поляки й українці повинні піднімати "тягар правди" і йти до нелегкого прощення.
Також він зазначив, що «багато жертв ще спочиває в безіменних могилах і очікують на християнське поховання». «Я бажаю, щоб пам’ять цього досвіду загоїлася, але загоїлась не внаслідок того, що минає час, а внаслідок того, що ми вдаємось до дій, що ми думаємо», – сказав Коморовський.
У той же час присутній на молебні міністр закордонних справ Костянтин Грищенко згадав комуністичну ідеологію як заваду у попередні роки для відвертого діалогу про Волинську трагедію.
Грищенко наголосив, що історична правда важлива, але без політизації. "Як вияв примирення, знак готовності будувати разом спільноєвропейське майбутнє, сьогодні ми схиляємо голови у пам'ять про жертв братовбивчого конфлікту, підносимо за них свої молитви", – сказав Грищенко.
Читайте також: Річниця Волинської трагедії: компромісна резолюція Польщі, критика української опозиції та "пас" з боку регіоналів