Громадянська мережа ОПОРА дослідила питання плановості роботи комітетів Верховної Ради та дійшла до висновку, що народні депутати нерідко практикують проводити засідання «по-тихому». Частина комітетів воліють не попереджати громадськість про свої робочі плани, регулярно та без попередження переносячи заплановані засідання на інший час.
ОПОРА порівняла вказаний у протоколах час проведення засідань з анонсованими на сайті ВР датами.
Рекордсменом непублічності є Комітет з питань інформатизації та інформаційних технологій. За весь час своєї діяльності він провів лише 3 засідання, про жодне з яких належним чином не повідомили громадськість. На другому місці Комітет з питань культури і духовності: 6 засідань, 5 з яких збиралися без попереднього оголошення. Анонси неодноразово вводили в оману журналістів та представників громадськості. На сайті Ради оприлюднено інформацію про 8 засідань, 63 % з яких без попередження перенесені на інший час. Ще 2 засідання Комітету не відбулися через відсутність кворуму.
Без попереднього повідомлення відбулося 56 % засідань Комітету з питань верховенства права та правосуддя. При тому, що анонсувалося 6 засідань, на практиці, Комітет засідав 9 разів, 4 з яких відбулися відповідно до анонсу. Ще 5 засідань проводилися без оголошення.
Решта комітетів Ради без анонсування часу та місця проведення організували від 5 до 50% засідань. Найкращий показник дотримання плановості роботи у Комітету з питань соціальної політики та праці. Всього провели 15 засідань, час, дату та місце проведення 14 з яких анонсувалось.
«Ббільшість комітетів не вважають за потрібне повідомляти громадськість про плани своєї роботи, що є грубим порушенням вимог закону «Про доступ до публічної інформації». З початку роботи найбільше засідань провели Комітет з питань економічної політики, Комітет з питань сім'ї, молодіжної політики, спорту та туризму, Комітет з питань соціальної політики та праці. Ці органи влади збиралися 15 разів. В той ще час, всього тричі за 7 останніх місяців збиралися депутати члени Комітету з питань інформатизації та інформаційних технологій, а також Комітету з питань транспорту і зв'язку». – йдеться у звіті ОПОРИ.
В організації дійшли висновку, що частина депутатів працюють значно менше, ніж більшість їх колег. Якщо більшість комітетів провели в середньому по 11 засідання за останні півроку, то в Раді є 2 комітети, які зустрічалися всього тричі. Йдеться про Комітет з питань інформатизації та інформаційних технологій, на розгляді якого перебуває 8 профільних законопроектів та 35, до яких орган влади має подати зауваження. На розгляді Комітету з питань транспорту і зв'язку перебуває 41 профільний законопроект та 106, по яких він не є головним. Також нижчий середнього показник у Комітету закордонних справ, який провів 7 засідань, Комітету з питань верховенства права та правосуддя (9), Комітет з питань ПЕК, ядерної політики та ядерної безпеки (9).
Крім того, представники ще 3 комітетів, всупереч законодавству відмовилися надати протоколи своїх засідань. Зокрема, Комітет з питань аграрної політики та земельних відносин, Комітет з питань бюджету та Комітет з питань Регламенту, депутатської етики та забезпечення діяльності Ради.
ОПОРА готує позовні заяви до суду, щоб забезпечити право громадян на інформацію про роботу органу влади.
Нагадаємо, у березні, попри відкритість засідань комітетів Ради, журналістів не пустили на засідання бюджетного комітету, на якому перерозподіляли 1,7 млрд грн з бюджету на користь «потрібних» відомств, регіонів і об’єктів. Зокрема, найбільші суми дістались місту Єнакієве – 100 млн, тоді як Херсонській області – 18, Черкаській -10, Чернівецькій – 7, Одеській – 19, Полтавській – 13 млн, а Донецькій області перепало 60 мільйонів гривень. Крім того Генеральній прокуратурі додатково виділили 209 млн, СБУ – 31 млн, Держслужбі охорони – 48 млн грн. А Держагенство з інвестицій, яке замість залучення інвестиції «від’їдається» на бюджеті, просило 300, а отримало – 100 млн грн.
Читайте також: Лише 3 з 29 комітетів Ради оприлюднюють стенограми засідань