Комбінація вакцин та мутації – огляд наукових статей про коронавірус

Суспільство
24 Травня 2021, 15:21

Як комбінація вакцин впливає на побічні ефекти та чи ефективний імунітет проти нових штамів на кшталт «індійського». Про це докладніше в науковому огляді Тижня.

 

 

Ефективність вакцин Pfizer та AstraZeneca в реальних умовах

 

Станом на сьогодні, за даними РНБО, в Україні використали близько 840 тис. доз вакцини від AstraZeneca та 95 тис. доз вакцини від компаній Pfizer та BioNTech. Очікується, що до кінця року в країну надійде приблизно 20 млн доз останньої. Агенція Громадського здоров’я Англії (Public Health England), що підпорядковується Міністерству охорони здоров’я Великої Британії, випустила звіт щодо ефективності цих вакцин в реальних умовах масової вакцинації населення.

 

Згідно із ним, починаючи із першого щеплення, вакцинація попередила 35 тис. госпіталізацій та 10 тис. смертей від COVID-19 в людей, старших за 60 років. Майже всі (98%) представники цієї вікової групи в країні вже мають антитіла до коронавірусу – або утворені внаслідок вакцинації, або через перенесену хворобу.

 

Читайте також: На наступній виходите?

 

За висновком британців, ефективність перших доз обох вакцин майже однакова. Для першої дози Pfizer та AstraZeneca її оцінюють в 54% та 53% в попередженні симптоматичного перебігу хвороби, та у 75-85% в запобіганні госпіталізаціям. Через два тижні після отримання людиною другої дози, ця ефективність ще більш зростає – до 85-90% в попередженні симптоматичної хвороби. Дані щодо госпіталізацій наразі доступні тільки для вакцини Pfizer, через менший інтервал між двома щепленнями. Вона зменшує їхню кількість на 90-95%, а смертність – на 95-99%.

 

Врятовані життя. Ефективність двох доз вакцини від Pfizer/BioNTech в запобіганні симптоматичної хвороби, госпіталізацій та смертності. За даними Public Health England

 

Науковці також порахували вірогідність передачі вірусу в разі, якщо вакцинована людина все ж захворіла. В такому разі вона майже з вдвічі меншою ймовірністю заразить інших в порівнянні із невакцинованою людиною. Ця ефективність добре видна на загальнонаціональному рівні – за останній тиждень в Великій Британії від COVID-19 в середньому помирали 5 людей на день (в порівнянні із 1200 на кінець січня), а кількість нових випадків інфекцій більш ніж в 20 разів менша за січневий максимум.

 

Комбінація вакцин

 

Через повідомлення про рідкісні випадки утворення тромбів внаслідок щеплення вакциною від AstraZeneca, деякі країни (як-от Німеччина, Норвегія, Данія) змінили правила кампанії. Вони рекомендують людям, молодшим за 60 років, які отримали перше щеплення цим препаратом, вдруге використати вакцину іншої марки. До того ж, вакцини можуть комбінувати і через їхню обмежену кількість. Наскільки ефективний цей підхід, дослідила група науковців із Оксфордського університету. Їхні попередні результати доступні в журналі The Lancet.

 

Вчені досліджували реакцію організмів людей на щеплення різними комбінаціями вакцин. 830 волонтерів (медіанний вік – 57 років) вони поділили на дві великі групи, в яких другу дозу вводили через 28 та 84 дні. Кожну з цих груп поділили на ще чотири, з усіма можливими комбінаціями – коли першу дозу вводять вакцинами AstraZeneca або Pfizer, а другу – тією ж або іншою вакциною.

 

Читайте також: Володимир Василенко: «Україна не має системної санкційної політики щодо Росії»

 

Змішана вакцинація призвела до більш виражених загальних побічних ефектів в порівнянні із варіантом, коли обидва щеплення роблять однією вакциною. Про підвищення температури тіла повідомили 34% добровольців зі змішаної групи AstraZeneca/Pfizer та 41% із групи Pfizer/AstraZeneca, проти лише 10% в групі вакцинації тільки AstraZeneca та 21% в групі Pfizer. Схожим чином люди сповіщали про озноб, втому, головний біль, біль у суглобах. При цьому в жодній із груп вчені не зафіксували потенційно небезпечних для життя побічних ефектів.

 

Схоже дослідження провели й вчені із іспанського Інституту охорони здоров’я імені Карлоса III, хоча їхні результати ще не представлені в науковому журналі. Вони вакцинували 670 добровольців, які отримали першу дозу препарату AstraZeneca, вакциною від Pfizer. В цьому дослідженні також не знайшли серйозних побічних ефектів. А кількість нейтралізуючих антитіл до коронавірусу після другої дози в людей зросла приблизно в 30-40 разів, що потенційно свідчить про високу ефективність змішаної схеми.

 

Мутації та антитіла

 

Наукові групи по всьому світу продовжують досліджувати дію імунітету на нові штами коронавірусу. Різновиди, що активно поширюються останніми місяцями – B.1.1.7 («британський штам»), B.1.351 («південноафриканський»), B.1.617 («індійський») мають схожі мутації в S-білку, що зв’язується із рецепторами в клітинах. Мутація N501Y допомагає вірусу краще зв’язуватися із клітиною, тоді як завдяки мутаціям E484K та K417N він краще уникає дії нейтралізуючих антитіл. Вчені із Науково-дослідного інституту Скриппса, що в Каліфорнії, встановили, що, незважаючи на це, людський імунітет все ж може впоратися із вірусом.

 

Читайте також: Світові медіа про зустріч Блінкена і Лаврова: стежками холодної війни, в тіні «Північного потоку-2»

 

Науковці діяли на ці штами 17-ма видами антитіл, взятими у людей, які одужали від COVID-19. Виявилося, що мутації E484K та K417N дійсно унеможливлюють зв’язування частини антитіл із вірусом і його нейтралізацію. Тобто рецептор-зв’язуюча ділянка S-білка внаслідок мутацій перебудувалася таким чином, що частина антитіл її «не бачить». Проте вчені встановили, що частина антитіл зв’язується з іншими ділянками S-білка, завдяки чому вірус все ж нейтралізується імунітетом, хоча менш ефективно, ніж це було б в разі «дикого» штаму. Тобто, проти тих ризновидів, що існують наразі, індукований хворобою чи вакцинами імунітет ефективний.