«Залучення до російської культури і використання російської мови в усіх сферах соціального життя дозволяє зберегти єдиний культурний простір Росії, України, Білорусі та інших країн Співдружності незалежних держав, зв’язок різних національних культур із «Русскім міром», заявив Ореховський.
Ця заява, а також слова Ореховського про те, що командування російського флоту поважає і розуміє звернення депутатів Севастопольської міськради до керівників України з приводу «безвідкладного розгляду та ухвалення закону про основи мовної політики, що передбачає вільне використання громадянами України російської мови» спричинили скандал і протести представників української громади Севастополя.
Різко засудила виступ російського офіцера севастопольська «Просвіта», а координатор Громадського комітету «Український Севастополь» Микола Владзимирський сказав, що офіційний Київ «щонайменше вже мав би вимагати пояснень від МЗС Росії» стосовно заяви представника командування російського флоту в Севастополі про підвищення статусу російської мови в Україні.
За словами Владзимирського, військовослужбовці іноземної держави «не мають жодного права» втручатись у внутрішні справи і вказувати, яка мова в Україні мусить бути державною.
«На нашу думку, Міністерство закордонних справ України просто зобов’язане висловити протест проти втручання російських військових, флот яких тимчасово розміщений в Україні, у внутрішні справи України й у випадку повторення таких провокаційних заяв – домагатися переведення таких офіцерів за межі української території», – вважає Владзимирський.
Разом з тим, прес-секретар командування Чорноморського флоту Росії капітан першого рангу В’ячеслав Трухачов переконаний, що «будь-хто може як завгодно» оцінювати виступ російського офіцера, але сам він його вважає «досить толерантним і витриманим».
Керівник Центру військово-політичних досліджень Дмитро Тимчук висловив переконання, що справа не у тональності виступу представника ЧФ Росії, а в тому, що він взагалі про це публічно висловився. За словами Тимчука, мовна тема в Україні – питання внутрішньої політики, і російські військові, які проходять службу на українській території, можуть їх обговорювати «максимум на службі в «курилці» або вдома на кухні».
«Те, що російські військові роблять такі заяви, тільки підтверджує тезу, що Чорноморський флот Росії не є чинником обороноздатності Російської Федерації в регіоні. Це лише засіб політичного впливу на Україну», – вважає Тимчук.