Командувач ВМС: РФ почала готуватися до окупації Криму ще в листопаді 2013 року

27 Грудня 2017, 14:03
Російська Федерація почала готуватися до анексії Криму ще в листопаді 2013 року. Про це заявив командувач Військово-морських сил ЗСУ Ігор Воронченко під час його допиту як свідка у справі за обвинуваченням екс-президента Віктора Януковича у державній зраді в Оболонському районному суді Києва у середу, 27 грудня.

"За наявною інформацією, у листопаді 2013 року до Сімферополя були поставки пального для Чорноморського флоту до населеного пункту Гвардійське – замість 12 цистерн прибуло 45. Це вже свідчить про накопичення ресурсів", – сказав Воронченко.

Наприкінці ж січня 2014 року, зазначив він, з’явилась інформація про незаконне перебування російських військових у Сімферополі та незаконне їх пересування територією Криму, але ідентифікувати їх не було можливості. "Про все це я доповів командуванню ВМС ЗСУ", – підкреслив Воронченко.

Відповідаючи на запитання сторони захисту, Воронченко також заявив, що під час повномасштабної окупації Криму особисто не давав наказів своїм підлеглим здавати зброю.

Він також висловив переконання, що якби з боку ЗСУ на той час були проведені хоча б превентивні дії в Криму, то це б вплинуло на плани агресора. "Якби на території Криму 15 лютого були 2 парашутно-десантні батальйони, направлені Генштабом ЗСУ, то це б змінило замисли і плани агресора", – заявив Воронченко.

Він наголосив, що готовий був застосувати зброю проти агресора для захисту територіальної цілісності України, якби своєчасно був такий наказ. "27 лютого, коли захопили адмінбудівлі АРК, такого наказу не було. У письмовій формі такого наказу до мене взагалі не надходило", – сказав командувач ВМС ЗСУ. Єдиний документ, який надійшов у письмовій формі, це, за його словами, був підроблений наказ тодішнього міністра оборони від 12 березня про здачу зброї українськими військовими в Криму.

На переконання Воронченка, наказ про застосування зброї і введення надзвичайного стану в Криму мав дати ще Янукович, коли з'явилась інформація про незаконне пересування військових РФ територією Криму.

Нагадаємо, Генеральна прокуратура звинувачує Януковича у державній зраді. У справі фігурує лист Януковича від 1 березня 2014 року до президента РФ Владіміра Путіна із проханням увести війська в Україну. У ГПУ вважають, що цей лист узаконив надання Путіну дозволу на використання російських військ в Україні, що сприяло анексії Криму та окупації частини Донбасу.