Автор: Лук Ян Чук
Втомившись від браку оптимістичних інформприводів, Тиждень звернувся до земляків-українців, які наразі налагоджують великий адронний коллайдер, і з їх допомогою надіслав електронний лист до власної редакції, тільки у 2013 рік. Ми просили відповісти на одне запитання: чи поліпшиться наше життя через п’ять років. Утім, з того матеріалу, який надіслав наш майбутній редактор відділу економіки (зважаючи на прізвище, китаєць), жити українцям стане аж ніяк не легше.
Тринадцятий рік другого тисячоліття не обіцяв оптимізму вже однією своєю цифрою. Власне, так і сталося. Темпи зростання української економіки сповільнилися майже вдвічі – з 27 до 15%. Отже, нам так і не вдасться наступного року ввійти до трійки найрозвиненіших держав світу, витіснивши США на четверте місце.
Зменшення обсягів ВВП призвело відповідно до спаду бюджетних надходжень. Це позначилося на розмірі прожиткового мінімуму: на сьогодні він становить 780 грн (приблизно €2600, $3,75 млн, або 3200 «новобаксів» США). Отже, український «середній клас» змушений буде затягнути паски: забути про купівлю третього електромобіля в сім’ю і замість відпочинку в Новій Зеландії чи на Гаваях обирати скромніші курорти Франції чи Іспанії.
Як відомо, під час кульмінації глобальної економічної кризи в 2009 році єдиним матеріальним еквівалентом цінності залишилися харчові продукти. Саме тоді спрацювала далекосяжна політика нашої влади, яка своїми аргументованими діями на валютному ринку переконала громадян відмовитися від долара та євро і вкладати заощадження в борошно, вермішель, олію, квашену капусту тощо. Коли цінність цих активів різко зросла, Україна змогла придбати за них найперспективніші компанії світу, на той час знецінені фактично до нуля. Утім, це накладає на нас тягар відповідальності за ці активи. «Скажу чесно: 5 років тому працювати було простіше», – зізнався найбагатший бізнесмен світу, гривневий мультимільярдер Ахмет Ренатов на нещодавній прес-конференції, у якій також взяли участь топ-менеджери компаній, що йому належать: Лакшмі Міттал, Білл Гейтс, Сергій Брін, Роман Абрамовіч та ін.
Залишається напруженою ситуація в нафтогазовому секторі. У листопаді 2013 року вдвічі зросла ціна на нафту – з 45 до 90 євроцентів. Причиною стало захоплення молдовськими піратами саудівського танкера «Ходжа Насреддін», який перевозив більш ніж трирічний обсяг світового споживання нафти. Країни ОПЕК уже заявили про наміри спорядити другий танкер, заради термінового заповнення якого будуть розконсервовані 13 свердловин (по одній на кожного члена ОПЕК). Проте цього може й не статися, адже згаданий танкер не використовувався вже три роки, після чого був проданий масштабному реаліті-шоу «Титанік-2», і навряд чи його нинішні власники відмовляться від своїх планів зіштовхнути його з айсбергом.
Газові відносини з Росією напередодні Нового року традиційно погіршилися. Речник «Газпрому» Сєрґєй Купріянов заявив на каналі «ОРТ»: «Якщо Україна не відмовиться від намірів вкотре зменшити закупівлю нашого газу, ми з 00 годин 1 січня відкриємо засувки і збільшимо тиск газу в українській газотранспортній системі». Але наростити споживання блакитного палива наша країна не здатна: після того як компанія «Укр-безгаз-Енерго» створила наноструктурний матеріал, який накопичує теплову енергію протягом літа і віддає у зимовий сезон, використання газу для потреб опалення скоротилося фактично до нуля. Промисловість і комунальна сфера давно вже замість газу використовують електроенергію сонячних батарей та компактних АЕС. Тож не відомо, що протиставить Україна цим погрозам росіян.
Іноземці й далі роблять спроби в обхід законодавства скупити українські землі. Нещодавно на митниці в Чопі було затримано автомобіль, власник якого, громадянин Голландії, намагався таємно вивезти в багажнику 55 кг унікальних чорнобильських ґрунтів. Порушника затримано, триває слідство.
Утім, усе це ще півбіди. Нещодавно Шепетівський університет спільно зі своїми Массачусетським, Каліфорнійським та Гарвардським філіалами завершив розробку медичного препарату, який подовжує життя людини щонайменше на 50 років. Тож жити зі згаданими вище проблемами нам доведеться ще дуже довго.