Коаліція на чолі з Віктором Орбаном перемагає у парламентських виборах в Угорщині – що про це пишуть західні ЗМІ

4 Квітня 2022, 21:52

Політика Орбана

Reuters пише, що Віктор Орбан ймовірно почне боротися з енергетичними санкціями проти Росії та посилить свою позицію в переговорах з Брюсселем щодо розблокування заморожених коштів ЄС.

ЄС призупинив виплати Польщі та Угорщині зі своїх фондів для відновлення після пандемії через демократичні недоліки, які, за словами економістів, можуть чинити тиск на Будапешт і Варшаву з другої половини року, якщо не буде знайдено компроміс.

Також прем'єр, як і раніше, може відкидати будь-які санкції ЄС щодо російської нафти і газу, стверджуючи, що вони зруйнують економіку, яка вже сповільнюється через вплив війни в Україні.

Використовуючи свій потужний мандат, Орбан також закріпить свою консервативну політику і може спробувати витиснути іноземні компанії в деяких секторах, як-от роздрібна торгівля, де угорська власність все ще не є домінуючою. Причиною є прагнення партії Орбана "Фідес" сформувати власний клас лояльних промисловців.

Читайте також: Цивілізаційний компас Будапешта

Втім, Орбан стикається з деякими проблемами: йому потрібно налагодити відносини зі своїми східними союзниками, зокрема з Польщею. Ситуація стала напруженою через його обережну позицію щодо війни в Україні, підкріплену десятиліттям тісних ділових зв’язків з Владіміром Путіним.

Йому також доводиться стримувати зростаючий бюджетний дефіцит, адже економіка Угорщини сповільниться через порушення ланцюга поставок в автомобільному секторі.

Розблокування коштів, затриманих Брюсселем, може зіграти ключову роль у покращенні ситуації з бюджетом, тому Орбан ймовірно працюватиме у цьому напрямку.

"Навряд чи можна очікувати, що його уряд [Віктора Орбана, – Ред.], маючи зараз дві третини в парламенті, буде таким же готовим до компромісу, як це було б за умови простої більшості на виборах", – сказав Reuters аналітик Петер Віровач з міжнародної фінансової групи ING у Будапешті.

Реакція на результати

Передвиборні опитування показували, що  очікується набагато тісніші по результатах перегони.

У оточенні провідних членів партії Орбан сказав, як зазначає Reuters, що перемога в неділю прийшла навіть тоді, коли брюссельські бюрократи та основні міжнародні ЗМІ об’єдналися проти нього.

"Ми здобули таку велику перемогу, що її видно навіть з Місяця, й точно з Брюсселя", – сказав прем'єр.

Поки голоси все ще підраховуються, проте виявилося, що питання полягало не в тому, чи візьме вибори партія Орбана "Фідес", а в тому, наскільки великим буде відрив у голосах, пише Euronews.

Підрахувавши близько 91% голосів, коаліція Орбана на чолі з "Фідесом" отримала 53%, тоді як проєвропейська опозиційна коаліція отримала трохи більше 34% за даними Національної виборчої служби.

Маркі-Зай визнав поразку, сказавши, що "Фідес" перемогла завдяки масовій пропагандистській машині партії та їх домінування в ЗМІ. "Я не хочу приховувати своє розчарування, свій смуток… Ми знали, що це буде нерівне поле", -наводить слова політика Bild.

"Ми визнаємо, що "Фідес" отримала переважну більшість голосів. Але ми все одно заперечуємо, що ці вибори були демократичними і вільними", – сказав Маркі-Зай та оголосив: "Ми залишаємося тут, ми заступаємось за всіх, ми залишаємося на п’ятах влади".

Едіт Згут, політологиня з Польської академії наук у Варшаві, передбачила, що перемога Орбана дозволить йому рухатися далі в автократичному напрямку, відсунувши дисидентів і захопивши нові сфери економіки.

"Здається, Угорщина досягла точки неповернення", – сказала вона Euronews. "Ключовий урок полягає в тому, що ігрове поле настільки нахилилось, що замінити "Фідес" на виборах стало майже неможливо".

Вибори та війна в Україні

У той час як Орбан раніше проводив кампанію з розколу в соціальних і культурних питаннях, тон кампанії різко змінився після вторгнення Росії в Україну і з того часу Орбан зображав голосування як вибір між миром і стабільністю або війною і хаосом, відмічає Euronews.

Опозиція закликала Угорщину підтримати Україну і діяти разом зі своїми партнерами з ЄС і НАТО. При цьому Орбан, давній союзник Путіна, наполягав на тому, щоб Угорщина залишалася нейтральною і підтримувала тісні економічні зв’язки з Москвою, включаючи продовження імпорту російського газу і нафти на вигідних умовах.

"Це не наша війна, ми повинні триматися подалі від неї", – цитує Орбана Euronews.

Президент України Володимир Зеленський у суботу заявив, що уряд Віктора Орбана не має зв’язку з рештою Європи, яка об’єдналася, щоб засудити Путіна, підтримати санкції проти росії та допомогти Україні, зокрема й зброєю.

"Він практично єдиний у Європі, хто відкрито підтримує Путіна", – сказав Володимир Зеленський.

Читайте також: Російські «опозиційні» медіа: теплий уявний Лондон у Москві доби опричників

Розмовляючи з прихильниками в неділю, Орбан виділив Зеленського як частину "переважаючої сили", проти якої, за його словами, боролася його партія на виборах — "ліві вдома, міжнародні ліві навколо, брюссельські бюрократи, імперія Сороса з усіма його грошима, міжнародними масовими ЗМІ і, зрештою, навіть українським президентом".

МЗС України відреагувало на заяви вже вп'яте очільника парламенту Угорщини, зазначивши, що президент та Україна назагал не брали жодної участі в угорських виборах, а також, що Володимир Зеленським має сьогодні набагато важливіші справи, ніж вибори в Угорщині – стримування російської агресії

"Прем’єр-міністр мав би бути вдячний Президенту України за те, що реальність війни не досягла кордонів Угорщини завдяки героїзму українського народу у стримуванні агресивних дій президента Путіна", – написав у Фейсбуці речник МЗС Олег Ніколенко, – "Без безпеки в Україні не буде безпеки в Угорщині".

Автор:
Тиждень