ОБСЄ знаходиться в глибокій кризі, зухвалі порушення самих основ ОБСЄ – принципів територіальної цілісності, суверенітету, непорушності кордонів, – ставлять під сумнів мету діяльності Організації. Про це йдеться у статті міністра закордонних справ України Павла Клімкіна у газеті "Франкфуртер альгемайне цайтунг", оприлюдненій на сайті МЗС.
"Останні роки ОБСЄ знаходиться в глибокій кризі. Ефективно працюючі структури ОБСЄ – БДІПЛ та ВКНМ – Москва постійно піддає критиці, їхнє значення принижує, а бюджети прагне скоротити. Ефективна ОБСЄ сучасній Росії не потрібна. Їй не потрібна ефективна моніторингова місія в Україні. Їй не потрібна поліцейська місія біля свого кордону. Їй не потрібен доступ міжнародних спостерігачів до окупованого Криму", – написав урядовець.
У той же час, міністр зауважив, що все це потрібно самій ОБСЄ, якщо вона хоче довести свою життєздатність у сучасному світі.
На думку Клімкіна, зараз є лише дві альтернативи.
"За першої – ми повертаємося до "духу" ОБСЄ і вже не просто говоримо про довіру, а будуємо структуру довіри, засновану на правилах як на основі загальноєвропейської безпеки. І це потрібно робити швидко. За другої ж альтернативи всі скоро зрозуміють, що забезпечення безпеки – це справа окремих країн… І як тільки це стане реальністю, вони почнуть вдаватися до будь-яких засобів, далеко не завжди раціональних. Тоді нас чекає війна всіх проти всіх", – наголошує міністр.
Нагадаємо, 1 вересня у німецькому Потсдамі відбудеться зустріч міністрів закордонних справ країн-членів ОБСЄ. Про це повідомила прес-служба організації.