«Кіров – гад». Як у Кропивницькому таки декомунізували в’їзд у місто

Політика
16 Квітня 2021, 16:13

На тижні кропивничани стали свідками майже детективної історії – в неділю зранку зі стели на в’їзді до міста Кропивницького з миколаївського напрямку зникли по дві літери («О» та «Р») зі слова «КИРОВОГРАД», яке на стелі було написане тричі, після чого напис читався як «Кіров – гад».

 

Букви ніхто не крав і не здавав на металобрухт, навпаки – вони були акуратно складені під стелою. Проте відповідальність за акцію не взяла на себе жодна організація чи активіст. Їх можна зрозуміти – останнім часом в Україні саджають і за менше. Проте новина швидко розійшлася новинними сайтами, і вже через день кропивницькі комунальники демонтували решту букв. Їх залишки склали на території комунального підприємства “Універсал – 2005”. Пізніше металеві букви планують здати на брухт.

 

Це мали зробити ще п’ять років тому, коли перейменували місто після ухвалення декомунізаційних законів. Пропаганда комуністичної тоталітарної символіки, після цього, є кримінальним злочином. Однак відповідальні органи не зважали на стелу.

 

Читайте також: Кропивницький політичний картель. Хто керуватиме регіоном (оновлено)

 

Понад те, наприкінці 2020 року в рамках «Великого будівництва» відремонтували окружну дорогу Кропивницького і, замість того щоб демонтувати незаконний напис, його навпаки – відреставрували, пофарбувавши в червоний колір.

 

Стела розташована на межі двох сільрад і не перебуває на балансі жодної держструктури. Ще наприкінці минулого року автор відправив інформаційні запити і в Кропивницьку міську раду, і в облдержадміністрацію, і в облавтодор, і в Соколівську та Первозванівську сільради. Всі відповіли, що даний об’єкт не перебуває у них на балансі, тому вони не можуть його демонтувати.

 

На практиці ж виявилось, що немає нічого неможливого, якщо дати чиновникам «чарівний пендель». Хтось демонтував кілька літер – і от влада міста змушена демонтувати й усі інші, хоча нібито й не має до цього об’єкта жодного стосунку. Прикро інше – у самому місті є ще ціла купа недекомунізованих об’єктів, які перебувають на балансі міста, але їх так само ніяк не можуть прибрати з публічного простору. Тиждень писав про окремі з них.

 

Читайте також: Місія: декомунізувати Кіровоградську

 

Станом на сьогодні у Кропивницькому не демонтовані як мінімум п’ять пам’ятників, що підпадають під дію декомунізаційних законів, не замінено таблички з назвами перейменованих вулиць і не прибрано герби СРСР із приміщення Кропивницької міської ради.

 

Скільки не демонтованих пам’ятників ще є в Україні – не відомо, адже такої інформації централізовано не збирають. Український інститут національної пам’яті фіксує ті об’єкти, які вже були знесені, або ті, щодо яких отримали скарги чи звернення від громадян. Для виявлення ще не демонтованої символіки потрібна допомога небайдужих.

 

Читайте також: Місто не помітило змін. Про перші 100 днів обраної на виборах місцевої влади у Кропивницькому

 

«Як виявляється, на півдні України ще залишилися чимало пам’ятників та пам’ятних дощок і знаків на честь таких собі місцевих подій, пов’язаних зі встановленням та функціонуванням радянської, комуністичної влади. Звісно, що потрібно як місцевій владі, так і патріотичному середовищу звертати увагу на всі ці деталі, бо Закон має бути виконаний в повному обсязі», – зазначив начальник Південного міжрегіонального відділу Українського інституту національної пам’яті Сергій Гуцалюк.

 

Окрім місцевих монументів, в Україні все ще знаходять навіть не демонтованих Лєнінів. В Одеській області, наприклад, їх було виявлено чотири.

 

Нагадаємо, процес декомунізації узаконений Верховною Радою цілою низкою документів, зокрема, законом «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки».