Кіноклуб Оldschool. У Довженко-Центрі покажуть українські кінохіти 1920-х в рамках виставки ВУФКУ. Lost & Found

23 Вересня 2019, 11:22

Перша виставка Музею кіно «ВУФКУ. LOST & FOUND», створена за підтримки Українського культурного фонду — це cинтез архівного кіно, сучасної літератури, музики, архітектури, театру, візуального мистецтва та унікальних документів. 

 

ПАРАЛЕЛЬНА ПРОГРАМА ВИСТАВКИ ВУФКУ. Lost & Found:

Кіноклуб OLDSCHOOL. Українські кінохіти 1920-х 

Вересень-жовтень

 

 

Довженко-Центр запрошує до Кіноклубу Oldschool переглянути рідкісні фільми Всеукраїнського фотокіноуправління (ВУФКУ). Глядачі матимуть змогу дізнатися, з чого починалось українське кіно – до програми кіноклубу увійшли перший блокбастер, перший шпигунський детектив, перший істерн, перший монтажний документальний фільм та перша науково-популярна стрічка.

Раритетні фільми, які ще донедавна вважалися втраченими або загубленими впродовж майже століття, звучатимуть по-новому із саундтреками від сучасних музикантів (у запису).

 

Вхід на всі події Кіноклубу OLDSCHOOL за виставковим квитком. 

Будь-який квиток на виставку дає право відвідати всі покази циклу.  

 

Локація: Кінолекторій, 5 поверх.

 

25 вересня, 19:00

Фільм «Документи Епохи» (1928, 67 хв. Автор-монтажер: Леонід Могилевський). Музика (в записі): Сон Сови, 2018.

 

«Документи епохи» — найбільш відомий монтажний документальний фільм ВУФКУ, створений на основі 150 000 метрів хроніки 1917–1922 років. Стрічка є надзвичайно цінним візуальним свідченням драматичних сторінок української історії ХХ ст. – тут можна побачити рідкісні кадри із гетьманом Скоропадським, Симоном Петлюрою та іншими тогочасними політичними діячами.

 

Режисер Леонід Могилевський – український, французький, італійський американський режисер, який після еміграції з СРСР збудував успішну кар’єру в Європі та США. Фільми Леоніда Моґі «Париж уночі» (1943) та «Аравійська операція» (1944) Квентін Тарантіно згадує серед стрічок, які надихали його на створення «Безславних виродків» (2009), ставлячи їх в один ряд із роботами Жана Ренуара та Фріца Ланґa. 

 

Музику до картини в 2018 році на замовлення Довженко-Центру створив міні-оркестр Сон Сови, що складається з клавішних (Кирило Цуканов), віолончелі (Євгенія Дячук) та саксофону (Михайло Сарана). 

 

Більше про фільм: https://vufku.org/found/dokumenty-epokhy/

Більше про режисера: https://vufku.org/names/leonid-mohylevskyj/

 

02 жовтня о 19:00

Фільм «Укразія» (1925, 63 хв. Режисер: Петро Чардинін; монтажна версія 2012 року). Музика (у записі): Minimatikon, 2013.

 

Перший український пригодницький детектив став одним із перших блокбастерів того часу. Шпигунська історія про інтервенцію білогвардійців на північ України. 
 

Режисер Петро Чардинін (Пьотр Красавцев) – піонер російського, латвійського та українського кіно, автор кількох найдорожчих постановок ВУФКУ.

 

Сучасний саундтрек до фільму в 2013 році на замовлення Довженко-Центру створив гурт Minimatikon —  заснований спеціально для озвучування німого кіно проєкт польського гурту Orange the Juice.

 

Більше про фільм: https://vufku.org/found/ukraziia/

Більше про режисера: https://vufku.org/names/petro-chardynin/

 

09 жовтня о 19:00

«Алім» (1926, 61 хв. Режисер: Георгій Тасін). Музика (у записі): Енвер Ізмайлов, 2014.

 

Перший радянський істерн був знятий за мотивами кримськотатарської легенди, перетвореної 1925 року на п’єсу репресованим кримськотатарським письменником Іпчі Умером. Таємним розпорядженням «Українфільму» від 21 квітня 1937 року № 700/р стрічку заборонили до показу, а копії знищили.

 

Музику до картини в 2014 році на замовлення Довженко-Центру створив Енвер Ізмайлов — відомий український джазмен кримськотатарського походження, віртуоз-гітарист і композитор, Народний артист України.

 

Більше про фільм: https://vufku.org/found/alim/

Більше про режисера: https://vufku.org/names/heorhij-tasin/

 

16 жовтня о 19:00

Фільм «Людина і мавпа» (1930, 71 хв. Режисери: Андрій Вінницький, Юзеф Мурін). Музика (у записі): Ptakh_Jung, 2018.

 

Один із перших українських повнометражних наукових фільмів «Людина і мавпа» дослідники Довженко-Центру віднайшли в японському Національному кіноархіві. Стрічка чи не вперше ілюструє  теорію Дарвіна про еволюцію видів. Тогочасна кінокритика згадує «Людину і мавпу» серед кращих зразків науково-популярного кіно. А режисер стрічки Андрій Вінницький через 16 років отримав відзнаку за короткометражний науковий фільм «Сонячне плем’я» в спеціальній програмі Каннського кінофестивалю.

 

Сучасний оригінальний саундтрек фільму на замовлення Довженко-Центру в 2018 році створив гурт Ptakh_Jung — дует електронного продюсера Антона Дегтярьова (Птах) та гітариста-експериментатора Володимира Бабушкіна (Юнг).

 

Більше про фільм: https://vufku.org/found/liudyna-i-mavpa/

 

23 жовтня о 19:00 

Фільм «Вітер з порогів» (1929, 64 хв. Режисер:  Арнольд Кордюм). Музика (у записі): Artokrats, 2014.

 

«Вітер з порогів» — традиційний, на перший погляд, агітфільм про боротьбу нового зі старим і переможну ходу радянської індустріалізації. Проте режисер Арнольд Кордюм більше зосереджується на антигуманістиних наслідках таких перетворень, а саме  затоплення дніпровських порогів під час будівництва ДніпроГЕС у 1927-му році та долі окремо взятої сім’ї прибережного села. 

 

Музику до картини на замовлення Довженко-Центру в 2014 році створив Одеський інструментальний колектив Artokrats, заснований молодою композиторкою та піаністкою Мариною Бойко. 

 

Більше про фільм: https://vufku.org/found/viter-z-porohiv/

Більше про режисера: https://vufku.org/names/arnold-kordium/

 

30.10.2019 – 19:00. «Перекоп» (1930, 38 хв. Режисер: Іван Кавалерідзе). Музика (у записі): Надто сонна (2sleepy), 2010.

 

Німий революційний епос «Перекоп» Іван Кавалерідзе знімає про Перекопсько-Чонгарську операцію (1920), в ході якої Червона армія на чолі з загонами Нестора Махна перемогла Врангеля, взяла Крим та, за аксіомою радянської історіографії, поклала кінець громадянській війні.

 

Музику до картини на замовлення фестивалю «Німі ночі» в 2010 році створив незалежний електронний проєкт Надто сонна (2sleepy), заснований Севою Солнцевим і Андрієм Прокопенком в 2004 році. 

 

Іван Кавалерідзе (1887–1978) – скульптор та режисер, автор найперших повнофігурних пам’ятників Тарасу Шевченку та більшовистському політичному діячу Артему (один із перших конструктивістських монументів Європи), режисер кількох історичних авангардних стрічок, а після соцреалістичного повороту в радянському мистецтві – піонер кіноопер. 

 

Більше про фільм: https://vufku.org/found/viter-z-porohiv/

Більше про режисера: https://vufku.org/names/ivan-kavaleridze/

_____________________________________________________________________________

ГРАФІК РОБОТИ ВИСТАВКИ ВУФКУ. Lost & Found:

13 вересня – 01 грудня 

1-й і 5-й поверхи Довженко-Центру

 

12:00 – 20:00

Вихідні дні – понеділок, вівторок.

Вхідний квиток – 80 грн, пільговий – 50 грн.

 

Пільговий квиток – школярі з 11 років, студенти та пенсіонери за наявності дійсного посвідчення.

Вхід вільний для співробітників музеїв, осіб з інвалідністю 1-2 групи, учасників бойових дій за наявності дійсного посвідчення.

 

Замовити екскурсію можна за тел.: (093) 013 22 98.

 

Виставковий простір доступний для людей з інвалідністю.

 

АДРЕСА:

Довженко-Центр

м. Київ, вул. Васильківська, 1

М. Голосіївська

_________________________________________

 

Довідково

 

МУЗЕЙ КІНО 

Довженко-Центр відкрив Музей кіно 12 версня 2019 року. 

Перша виставка Музею кіно «ВУФКУ: Lost & Found» присвячена феномену, який ще його сучасники називали «українським Голлівудом 1920-х». Її мета — розповісти дотепер відому лише знавцям історію грандіозного міжнародного кіноуспіху ВУФКУ (Всеукраїнського фотокіноуправління), повернути її в історичний і медійний контекст. 1920-і роки — золота ера українського кінематографу, пам’ять про яку була цензурована і фактично стерта.

 

Мультимедійна експозиція у відновлених приміщеннях Довженко-Центру площею 1500 кв.м представила експонати з провідних українських музеїв та небачені скарби з колекції Довженко-Центру. Рідкісні кадри фільмів, кінохронік та анімації, унікальні архівні документи та фото,  глядача в атмосферу буремних 1920-х. Історія українського кіноавангарду має безліч прогалин: багато творів є незворотньо втраченими, а дещо збереглося лише частково. Щоби доповнити уявлення про феномен ВУФКУ, куратори виставки запропонували сучасним митцям переосмислити втрачені шедеври. Проект поєднав тогочасну та сучасну літературу, музику, дизайн та візуальні мистецтва. До створення експозиції долучилися відомі сучасні автор(к)и: Алла Загайкевич, Георгій Потопальський, Олександр Бурлака, Анатолій Бєлов та група Sensorama, Микола Рідний, Ірина Стасюк, Олексій Нікітін, Олександр Ірванець, Антон Санченко, Тетяна Малярчук, Наталка Сняданко, Ірина Цілик.

 

Проект ВУФКУ. Lost & Found це історія про революційний вибух в українському кіно, один із найуспішніших модернізаційних проектів нашої культури, який було знищено й забуто майже на століття. Виставка є результатом масштабного дослідження команди Довженко-Центру, що розпочалось 2012 року публічними показами українського німого кіно з сучасними саундтреками. Відтоді в культурний обіг повернуто десятки фільмів, віднайдених в Україні та за кордоном. У травні цього року вийшов друком однойменний каталог, який здобув спеціальну відзнаку конкурсу дизайну Книжкового Арсеналу та увійшов в колекцію найкрасивіших книг світу міжнародного фонду “Мистецтво книги”. Медіатека Довженко-Центру також презентує сайт https://vufku.org/перший онлайн-ресурс, в якому можна знайти вичерпну інформацію про ВУФКУ.

Кураторська група: Станіслав Мензелевський, Анна Онуфрієнко, Олександр Телюк

 

Проект реалізовано за підтримки УКРАЇНСЬКОГО КУЛЬТУРНОГО ФОНДУ.

 

Музеї-учасники проекту ВУФКУ. LOST & FOUND:

Кіноархів та фільмофонд Довженко-Центру

Національний художній музей України

Музей театрального, музичного та кіномистецтва України

Державний політехнічний музей

Музей Національної кіностудії художніх фільмів ім О. Довженка

Музей книги і друкарства України

Літературно-меморіальний будинок-музей Т. Шевченка

Національний музей медицини України

Центральний державний архів-музей літератури і мистецтва України

Центральний державний архів вищих органів влади та управління України

Книжкова палата України

________________________________________________________________________________

 

 

Довженко-Центр найбільший український кіноархів, що зберігає понад 5000 найменувань ігрових, документальних, анімаційних українських та закордонних фільмів. Є єдиним членом Міжнародної федерації кіноархівів (FIAF) в Україні. Здійснює реставрацію, збереження національних фільмів, особистих архівів кіномитців, музейних фондів, наукові дослідження в галузі кінематографії, дистрибуцію та промоцію українського кіно. Має власне видавництво. На базі Центру також працює перформативна платформа "Сцена 6", музична лабораторія "Кора", хореографічний майданчик "Ruban Production ITP", книгарня "Довженко. книги.кава.кіно" та кафе "ЕТЕР".

www.dovzhenkocentre.org

www.facebook.com/dovzhenko.centre/

 

 

Український культурний фонд (УКФ) – державна інституція, створена на підставі відповідного Закону України у 2017 році з метою сприяння розвитку націона льної культури та мистецтва в державі, забезпечення сприятливих умов для розвитку інтелектуального та духовного потенціалу особистості і суспільства, широкого доступу громадян до національного культурного надбання, підтримки культурного розмаїття та інтеграції української культури у світовий культурний простір. Діяльність Фонду, згідно із чинним законодавством, спрямовується та координується Міністерством культури України.

https://ucf.in.ua/

https://www.facebook.com/ucf.ua/